İzmirli Meslek Lisesi Öğrencileri Staj Mağduru !

İzmir’de okuyan yüzlerce meslek lisesi öğrencisi staj mağduru oldu. BSHA’ya konuşan öğrenciler, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ve ilçe belediyeler, COVİD-19 salgınını nedeniyle kendilerini staja kabul...

Yayınlanma:
İzmirli Meslek Lisesi Öğrencileri Staj Mağduru !

İzmir’de okuyan yüzlerce meslek lisesi öğrencisi staj mağduru oldu. BSHA’ya konuşan öğrenciler, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ve ilçe belediyeler, COVİD-19 salgınını nedeniyle kendilerini staja kabul etmediklerini savundu. Büyükşehir Belediyesi’nden gelen, “Pandemi nedeniyle stajınız ertelenmiştir” mesajı ise meslek lisesi öğrencileri şoke etti.

COVİD-19 pandemi süreci sağlık sorunlarının yanı sıra, sosyal ve ekonomik hayatı da derinden etkiliyor. İzmir’de mezun olmaları için staj yapmaları zorunlu olan meslek liseleri öğrencileri de pandemi mağduru oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nın stajı serbest bırakmasının ardından okul yönetimi ve öğrencileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve İzmir Ticaret Odası’na resmi staj başvuruları yaptı. Ancak gelen yanıt okul yönetimini ve öğrencileri üzdü. Covid salgını sebebiyle geri dönüş olarak stajyer kabul edemeyeceklerini  belirten belediyeler, yapılan sözleşmeleri göz önünde bulundurmadan lise öğrencilerini mağdur etti.

“Sözleşme var staj yok”

Konu ile ilgili konuşan bir meslek lisesi öğrencisi , “Staj başvurularının kabul edileceği dönemde hem onay verilip, hem de sözleşme yapılmıştı. İlerleyen zamanda staja başlamam gerekirken bir duyuru ile salgın yüzünden bir süre stajer alımı olmayacağını öğrendiğimde açıkta kaldım” diye konuştu. İzmir’de belediyelere konudan dolayı birçok tepki yağmasna rağmen, açıkta kalan öğrencilere yardımcı olunmadı. Bazı öğrenciler kendi arayıp bulabildikleri işletmelere gitti. Bu dönemde işletme bulabilen öğrencilerin de salgından dolayı ileride açıkta kalıp kalmayacağının garantisi olmadığı ifade edildi.  Şu anda staj yapması gereken öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA sistemine bağlanıp, örgün eğitimlerini sürdürmekle yetiniyor.  Açıkta kalan öğrencilere işletme bulunamazsa, staj boşluklarını okulda belirli günler ve saatlerde doldurarak eğitim alacakları belirtildi.
[BSHA , Bilim Sağlık Haber Ajansı]

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet