Kanser vakalarındaki artışın en önemli nedeni çevre kirliliği

Maltepe Belediyesi Tıp Merkezi Dahiliye Doktoru Op.

Yayınlanma:
Kanser vakalarındaki artışın en önemli nedeni çevre kirliliği

Maltepe Belediyesi Tıp Merkezi Dahiliye Doktoru Op. Dr. Burak Kaynak, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Dr. Kaynak, erken teşhisin hayat kurtardığını bir kez daha vurgulayarak “Son yıllardaki kanser vakalarındaki artışın en başta gelen sebebi çevre kirliliği.” dedi.


Kanser, dünyada ve ülkemizde kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebi. Dünyada ve ülkemizde kanserlerin önemli bir kısmını önlenebilen kanserler oluşturuyor. Erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıyor. Maltepe Belediyesi Tıp Merkezi’nde Maltepeli vatandaşların kansere karşı korunmasına yönelik mamografi, meme UGS, kemik yoğunluğu  cihazlarıyla sağlık taraması hizmeti veriliyor. Maltepe Belediyesi Tıp Merkezi Dahiliye Doktoru Op. Dr. Burak Kaynak, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu. Dr. Kaynak, kanserin son yıllarda artış göstermesinin en başta gelen sebebinin çevre kirliliği olduğuna dikkat çekerek “Her yıl hayatımıza katılan binlerce yeni kimyasal var. Bunlara ek olarak ileri teknoloji kaynaklı aşırı radyasyona maruziyet belki de ikinci sırada yer alıyor” ifadelerini kullandı.


‘DÜZENLİ KONTROL YAPILMALI’

Kanserden korunmada erken teşhis ve tarama testlerinin önemine vurgu yapan Kaynak şunları söyledi: “Erken teşhis için Dünya ve ülkenin sağlık otoritelerinin önerdiği takipler planlı şekilde aile hekimlerince yönetiliyor. 40 yaş üstü her kadın mamografi ve 50 yaş üstü her birey endoskopi yaptırmalı. Kanserden korunmak için aile hekiminizin ailenize belirlediği rutin takip günlerinde size tavsiyeleri başta olmak üzere, mevsiminde yetişmesi beklenen o coğrafyanın geleneksel tarım gıdalarının tüketilmesi, düzenli uyku, günlük sportif faaliyet önemli.” diye konuştu. Sokağa çıkma yasakları ve seyreltilmiş sağlık hizmeti kararlarının, rutin poliklinik hizmetine ulaşılamayan aylar yaşattığını ifade eden Kaynak “Pandeminin yarattığı bu  mağduriyetin kanserli hastaların takiplerindeki etkilerini ancak önümüzdeki yıllarda tıbbi istatistikler ile ilgili bilgi akışları değerlendirildikten sonra söyleyebiliriz.” 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet