Karadeniz Kışa Hazırlanıyor

Karadeniz’in zorlu coğrafyası her ne kadar yorsa da samimi insanlarının bir o kadar samimi inadı engel tanımıyor. Kış aylarının kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde yüksek rakımlı köylerde yakacak odun hazırlığı...

Yayınlanma:
Karadeniz Kışa Hazırlanıyor

Karadeniz’in zorlu coğrafyası her ne kadar yorsa da samimi insanlarının bir o kadar samimi inadı engel tanımıyor. Kış aylarının kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde yüksek rakımlı köylerde yakacak odun hazırlığı ivedilikle sürüyor.

Kuzey’in yazdan kalma son günlerini yaşadığı Ordu ilinde üreticiler, fındık sezonunun ardından bahçelerindeki mısır fasulye gibi ürünlerin de hasadını bitirdi. Sıra geldi kışa hazırlığına.. Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi’nde yaşayan Kocakoç ailesi de kış hazırlığında sona gelenlerden. Ailenin en küçüğü olan 19 yaşındaki Mervegül Kocakoç da sınav arasında Çorum’daki okulundan köye gelmiş. Astsubay olan Fatih Kocakoç da kışa girilen günlerde ailesine yardım için köyde bulunuyor. Yaz boyunca gerek fındık bahçelerinden topladıkları gerekse ormanda kurumuş ağaçlardan oluşturdukları yığınları evlerinin yanına getiren Karadeniz halkı, bu malzemeyi sobaya sığacak hale getiriyor. Kadını erkeği, genci yaşlısı kışı rahat geçirebilmek için odun motorunu ve baltayı yükleniyor.

“KARADENİZ ZORDUR; BİLMEYENE!”

Çorum Hitit Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi bölümünde okuyan evin en küçüğü Mervegül Kocakoç, Karadeniz’in zorlu bir coğrafya olduğunu ancak buraları bilene zorluk olmadığını belirterek, “Her ne kadar iş ve eğitim sebebiyle memleketimizden uzak olsak da bir yanımız hep Karadeniz. Bir yanımız hep Ordu. Fındığımızla mısırımızla fasülyemizle biz bir bütünüz. Bu coğrafya bizim biricik geçim kaynağımız.  Burada yaşıyorsanız ekmeğinizi buradan çıkarmak zorundasınız. Zor bir yer olduğu hep söylenir. Özellikle kış ayları zordur evet. Bilen için zorluk yok buralarda. Yazın çalış ki kışın ekmeğini ye. Bugün burada yaptığımız gibi aile boyu kış hazırlığındayız. Abilerimle birlikte babamın fındık bahçelerinden getirdiği odunları kestik ve istifledik. Kışa zorluk bırakmadık çok şükür” (BSHA)

BSHA - Bilim Sağlık Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet