Kemal Okuyan: TKP sağın meşrulaşmasına izin vermeyecek

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan Halk TV'de Can Coşkun ile Haber Masası'nın konuğu oldu.

Yayınlanma:
Kemal Okuyan: TKP sağın meşrulaşmasına izin vermeyecek

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan Halk TV'de Can Coşkun ile Haber Masası'nın konuğu oldu. Solda ittifak ve cumhurbaşkanlığı seçimleri tartışmaları gibi konuların konuşulduğu programda Okuyan'ın geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci turda TKP ne yapacak?" sorusuna verdiği yanıt üzerinden basında yer alan haberler de konuşuldu. 

 

Okuyan, Türkiye Komünist Partisi'nin Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili yaklaşımının uzun zamandır net olduğuna vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı: Geçtiğimiz günlerde bir konferans topladık ve orada çok net bir karar aldık, o kararlardan biri Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde emekçi halkın adayını çıkarmaktı. Dolayısıyla TKP ya tek başına ya da görüşme halinde olduğu partilerle beraber emekçi halkın adayını çıkarmak için elinden geleni yapacak. Bununla birlikte bizim bir kararımız daha var Erdoğan’ın yeniden seçilmesine yardımcı olacak bir tavır geliştirmeyeceğiz.

 

Daha önce katıldığı programda kendisine sorulan soruyu hatırlatarak konuşmasına devam eden Kemal Okuyan, "Soru şuydu: 2. tura kaldığı takdirde, sözgelimi Erdoğan ve Kılıçdaroğlu karşı karşıya geldiğinde TKP ne yapar? CHP ya da genel olarak muhalefet çok uzun bir süredir toplumu sağa doğru ittiriyor, sağı meşrulaştırıyor. Biz bu süreci durduramadık. Geride bıraktığımız dönemde halkın çok büyük bir bölümü Erdoğan'ın gitmesine odaklanıyor. Biz bunun temel mesele olmadığını anlatmaya çalışıyoruz ama ciddi bir bir kilitlenme yaşanıyor şu anda. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi destekleyeceksiniz sorusu gündeme geliyor. Biz burada çok net olarak sağı daha fazla meşrulaştıracak bir adaya oy vermeyeceğimizi söylüyoruz. Örneğin somut konuşalım Akşener'in adaylığının söz konusu olması halinde, Akşener geldiği gelenek itibariyle bizim açımızdan meşruiyeti olmayan birisidir. Bu Kılıçdaroğlu'nun politikalarını savunmamız anlamına gelmiyor. Zaten adı geçen programda da CHP'nin Türkiye'de işçi sınıfı hareketinin, devrimci hareketin önünde engel olduğunu açıklamıştım uzun uzun. Ama meselemiz şu bizim: Halkımız biraz da haklı nedenlerle Erdoğan'ın bu kadar uzun süren iktidarının bitmesini istiyor." dedi.

 

"Erdoğan'ın gölgesinin siyasetin üzerinden kalkması önemli"

Türkiye’de bugün pahalılığa ve hak gasplarına karşı önemli tepkilerin ortaya çıktığına dikkat çeken Okuyan şu ifadeleri kullandı: "Bugün medyada çok yer almıyor ama ciddi başka bir gündem var. İşçiler özellikle yılbaşından itibaren, enflasyonun altında kalan ücret artışları ve zamlar karşısında ayaktalar. Metal işçileri, kuryeler, kargo işçileri, tekstil işçileri... Biz bu mücadeleye odaklanmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin asıl meselesi Türkiye işçi sınıfının siyasete ağırlığını koyması. Türkiye'de belki de öyle gelişmeler yaşanacak ki belki de adayı konuşamaz hâle geleceğiz. O yüzden seçimlerle ilgili konuşmak henüz erken, ama öte yandan da şu günkü koşullarda karşımıza böyle bir tablo çıktığında ne yapacağımızın kararını konferansta aldık. Millet İttifakı'yla bizim bir ilişkimiz yok, bir talebimiz de yok. Millet İttifakı'nın programı sınıfsal ve ideolojik nedenlerle bizim tamamen karşımızda. Dolayısıyla biz Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'a karşı Millet İttifakı'nı desteklemeyeceğiz. Ama dediğim gibi bir kilitlenme yaşanırsa 2. turda eleştirilerimizi ve sözümüzü söyleyerek açıklamamızı yaparız. Ama şunu söyleyeceğiz halka: Bu muhalefet ya da Türkiye'de yeni bir Cumhurbaşkanı ülkedeki sorunları çözmeyecek. Sorunları çözecek olan halkın örgütlü mücadelesi. Sizi buna ikna edemedik, siz Erdoğan gitsin ne olursa olsun düşüncesine kapıldınız. Bu iş bitsin ki biz de bizim hedeflediğimiz eşitlikçi, adil, özgürlükçü Türkiye'yle bu Erdoğan figürünün gölgesi bizim bu mücadelemiz ve hedefimizden çıksın. Bizim derdimiz bu."

 

Türkiye'de siyasi iktidarın daha önce yaptığı gibi çeşitli hukuksuzlukları önümüzdeki seçimlerde de yapabileceğini vurgulayan Okuyan, “TKP bu adaletsizliğe, zorbalığa karşı tepkilerin en önünde olur. Şunu rahatlıkla söylüyoruz: Biz toplumda biriken Erdoğan karşıtı öfkenin duygudaşıyız. Erdoğan'la ilk günden beri mücadele ettik, hiçbir kesitte yanında olmadık. Yenikapı ruhu, başka kapıların ruhu, çözüm süreci filan gibi dertlerimiz olmadı bizim. Başından beri dedik ki bu ülkenin başına gelmiş büyük bir felakettir. Dolayısıyla Erdoğan'ın gitmesi elbette önemlidir ama yerine ne geldiği de önemlidir” dedi.

 

"Seçim tabii ki önemli ama tek gündemimiz değil"

Solda ittifak görüşmelerine ilişkin soruları da yanıtlayan Okuyan, seçimleri de kapsayan bir ittifak örmeye çalıştıklarını ama kendi siyasetlerinde tüm mücadelelerini burayla kısıtlamadıklarını söyledi. Belli ilkeler etrafında bir ittifak örmeye çalıştıklarını vurgulayan Okuyan, konuşmasına şöyle devam etti:

 

"Diyelim ki bu ittifak gerçekleşmedi. TKP görevinin başında. Türkiye'de halk çok ağır bir problemle karşı karşıya. Bu faturalar meselesi tek başına Türkiye'de muazzam bir halk hareketinin ortaya çıkması için gerekçe. Bu faturalar ödenemez, insanlar ödeyemiyor zaten. Yarın elektrikleri kesildiğinde insanlara diyeceğiz ki "Mahalleli olarak çıkın elektriğinizin kesilmesini engelleyin." Elektriği kesmeye gelen emekçilere diyeceğiz ki: "Halkın yanında durun kimsenin elektriğini kesmeyin, suçlu duruma düşersiniz bu kışta." Bunlar önemli mücadele gündemleri. Bu mücadele yükselirken tabii ki soldaki ittifak da güçlenir. Sol her zaman mücadele ederken yan yana gelir, ittifaklar kurar. Öte yandan sandıktan ibaret bir siyaset Türkiye solunu hastalandırıyor. Seçim tabii ki önemli ama bizim için hayat 4 yılda 5 yılda bir kurulan sandıktan ibaret değil. Bu faturalar sandığı bekleyecek mi? İnsanların aldığı bu düşük ücretler bekleyecek mi 2023'ü? Yarın bile çok geç, insanların ayağa kalkması lazım. İyi ki kalkmaya da başladılar. Türkiye'nin asıl gündemi budur, emekçi halkın durumudur."


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet