Kermeyan, Karamurat, Sarnıç, Davuteli ve Mestanlar Mahallelerinde Gübre Dağıtımı ve Atımı Gerçekleştirildi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 Yılı Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamında 16 Şubat 2022 Çarşamba günü Kermeyan, Karamurat, Sarnıç, Davuteli ve Mestanlar Mahallelerinde gübre dağıtımı ve atımı gerçekleştirildi.

Yayınlanma:
Kermeyan, Karamurat, Sarnıç, Davuteli ve Mestanlar Mahallelerinde Gübre Dağıtımı ve Atımı Gerçekleştirildi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 Yılı Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamında 16 Şubat 2022 Çarşamba günü Kermeyan, Karamurat, Sarnıç, Davuteli ve Mestanlar Mahallelerinde gübre dağıtımı ve atımı gerçekleştirildi.

Tarım ve hayvancılığa destek olmak için Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği  2022 Yılı Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamında yapılan gübre dağıtımı ve atımına; CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, CHP Malkara İlçe Başkanı Hülya Ertan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Sertaç Balyemez, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hasan Bayram, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Vasfi Güner, mahalle muhtarları mahallelerdeki üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Gübre dağıtımı ve atımı programında Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul yaptığı konuşmada; “Sizler bugün ülke adına, şehrimiz adına üretim yapıyorsunuz. Özellikle pandemi süreci ile birlikte içine girdiğimiz ekonomik dar boğaz ile üretimin ne kadar önemli olduğunu gördük. Hayatın içinde dışa bağımlı olunca fiyatların nereye gittiğini hep beraber yaşıyoruz. Üreticilerimizin girdi maliyetlerini düşürmek için Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte üreticimize destek olacak projelere çalışıyoruz. Geçen yıl Sarnıç Mahallemizde aynı proje yapılmıştı, bu yıl devamı yapılıyor. Umarım bereketli olmuştur, inşallah bu yıl daha bereketli olur. Ben sizlerin huzurunda Malkara’ya yaptığı hizmetler için Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a teşekkür ediyorum. Tarım ve hayvancılık için desteklerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Gübre dağıtımı ve atımı projesi çiftçimize ve hemşehrilerimize hayırlı olsun.” dedi     

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; " Mera İyileştirme ve Yönetimi projemiz, kırsal mahallelerimizin doğal ot kaynağı olan meralarımızın daha verimli kullanılması için 7 yıldır uygulamaya devam ettiğimiz Türkiye'nin en büyük mera ıslah projesidir. Vasfını kaybedip yeterli düzeyde verim alınamayan meraların ot verimlerini arttırmak amacıyla 2022 yılında 7 mahallemizi daha proje kapsamına aldık. Projemiz 7 yılda toplam 133 mahallemizde uygulandı. Ekonomimizin can damarı olan tarım için desteklerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Çiftçimize ve vatandaşlarımıza hayırlı olsun" dedi.

Kermeyan Mahallesindeki gübre dağıtımı ve atımı programına katılan CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun,  projenin Malkaralı üreticilere hayırlı olması temennisinde bulundu.

2015 yılında başlatılan proje ile toplamda, 115.425 dekar meranın ıslahı yapıldı. Yapılan iyileştirme ile ot verimi 50 kilograma kadar düşen alanlarda verimin 4 kat artırılarak 200 kilogram seviyesine çıkarılması hedefleniyor. Böylece ekonomik anlamda hayvancılık yapmak isteyen işletmeler, kaliteli kaba yem ihtiyaçlarının önemli kısmını çayır ve meralardan karşılamış olacak.  Proje ile il merasının yüzde 77'sine denk gelen 248.878 dekar mera alanı proje kapsamına alınmıştır. Bu alanın 115.425 dekarına 2.786.250 kg 20*20*0 kompoze gübre uygulaması yapılmıştır. 115.425 dekar alanda 150'şer kg ot artışı hesaplandığında proje uygulama süresince yaklaşık 34.627 ton kaba yem elde edildiği tahmin edilmektedir.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet