Kıdem Tazminatı Hakkını Savunacağız

Vatan Partisi Alanya İlçe Başkanı e Evren Kurtoğlu hükümetin hazırladığı önümüzdeki dönemde TBMM’ye sunacağı “Yeni İstihdam Kalkanı” paketi ve bunun Alanya’daki Turizm sektöründeki çalışanlara etkileriyle ilgili...

Yayınlanma:
Kıdem Tazminatı Hakkını Savunacağız

Vatan Partisi Alanya İlçe Başkanı e Evren Kurtoğlu hükümetin hazırladığı önümüzdeki dönemde TBMM’ye sunacağı “Yeni İstihdam Kalkanı” paketi ve bunun Alanya’daki Turizm sektöründeki çalışanlara etkileriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Kurtoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

[embed]https://youtu.be/7r0T02mfyvA[/embed]

Hükümetin hazırladığı önümüzdeki dönemde TBMM’ye sunacağı “Yeni İstihdam Kalkanı Paketi”, 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanlar için “belirli süreli sözleşmesi” yapılmasının önündeki engelleri kaldırarak fiilen kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve işe iade davası açma hakkını ortadan kaldırmaktadır.

Yasalaşması durumunda ilerleyen zamanda 25-50 yaş aralığındaki çalışanlar için de benzer bir tehlikeyle karşılaşma ihtimali vardır. Bu aynı zamanda sendikacılığa da büyük darbe vuracak bir düzenlemedir.

Bu pakete karşı Partimiz harekete geçmiştir. Şu anda, öncesinde ve bundan sonra işçilerimizin yaşayacakları hak kayıpları için partimiz Çalışan Hakları Bürosu ve İş Sendika büromuz ile işçilerimizin her daim yanında olacaktır.

Böyle bir düzenleme, belirli süreli iş sözleşmesiyle çalışan işçilerin

Kıdem tazminatını, ihbar tazminatını ve işe iade davası açma hakkını ortadan kaldıracaktır. İş Kanunun 11. maddesine göre, belirli süreli iş sözleşmeleri ancak şu durumlarda kullanılabilir:

“Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir.”

İşin sürekliliğinin olduğu işyerlerinde, belirli süreli iş sözleşmesiyle işçi çalıştırılamaz.

İşverenlerin yıllardır tekrar tekrar çeşitli vesilelerle dile getirdikleri temel talepleri, belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılmasıdır.

“Belirli süreli iş sözleşmesi, kural olarak, herhangi bir fesih beyanına gerek olmaksızın sözleşmede belirlenen sürenin geçmesiyle kendiliğinden sona erer.

Bunun sonucunda bu tür sözleşme ile çalışanlar İş Kanununda yer alan bazı haklardan yararlanamazlar. Gerçekten belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışanlar,

eğer iş sözleşmesi sürenin bitimi ile kendiliğinden sona ermişse, kıdem tazminatına hak kazanamadıkları gibi, belirsiz süreli iş sözleşmeleri için öngörülmüş olan bildirim öneli belirli süreli iş sözleşmeleri için uygulanmaz.

Daha da önemlisi belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışanlar iş güvencesinin kapsamına girmezler. Bir başka deyişle belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçiler işe iade davası açamazlar.”

Kıdem tazminatına yönelik esas tehdit, işverenlerin de karşı çıktığı kıdem tazminatı fonu değil, kıdem tazminatını, ihbar tazminatını ve iş güvencesini tümüyle yok edecek biçimde, belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılmasıdır.

Sendikalarımız ve işçiler, kıdem tazminatı fonu ve tamamlayıcı emeklilik sistemi tartışmalarıyla meşgul edilirken, TBMM genel kurulundaki görüşmeler sırasında bir kanuna eklenecek “4857 sayılı İş Kanununun 11. maddesinde belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanılmasına ilişkin kısıtlamalar, 25 yaşın altındaki ve 50 yaşın üstündeki işçiler için uygulanmaz” biçiminde bir fıkra, bu yaş gruplarındaki işçilerin bundan sonra belirli süreli iş sözleşmeleriyle çalıştırılmalarına yol açar.

Böylece bu yaştakiler için kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve iş güvencesi tümüyle ortadan kaldırılır.

Ayrıca, belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaştırılması, sendikal örgütlenmeyi de imkânsız hale getirir, sendikacılığa büyük darbe indirir. İşçilerimiz ve sendikalarımız için çok büyük bir tehdit oluşturan bu düzenlemeyi bilgilerinize sunuyoruz. Saygılarımızla,

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet