Konutta yeni KDV sistemi geliyor

Konutta KDV sisteminin değiştirilmesi ve 150 metrekareden büyük konutlarda KDV yükünün düşürülmesi planlanıyor.

Yayınlanma:
Konutta yeni KDV sistemi geliyor

Konutta KDV sisteminin değiştirilmesi ve 150 metrekareden büyük konutlarda KDV yükünün düşürülmesi planlanıyor. Şu anda 150 metrekareden büyük konutlar için yüzde 18 KDV ödenirken yeni düzenlemede ikili KDV sistemi uygulanacak. 

Konutta KDV sisteminin değiştirilmesi ve 150 metrekareden büyük konutlarda KDV yükünün düşürülmesi planlanıyor. Şu anda 150 metrekareden büyük konutlar için yüzde 18 KDV ödenirken yeni düzenlemede ikili KDV sistemi uygulanacak. 

Şu anda nasıl?

Mevcut durum hakkında bilgi veren Gayrimenkul Danışmanı Gülcan Altınay, “Mevcut duruma baktığımızda kentsel dönüşümde KDV oranı yüzde 1. 150 metrekare net alandan küçük olan konutlarda KDV oranı yüzde 8, 150 metrekare net alandan büyük olan konutlarda ise yüzde 18. Fiyatı 1 milyon TL olan konutu baz aldığınızda eğer bu konut kentsel dönüşümde ise KDV oranı yüzde 1 olduğu için 10 Bin TL, eğer bu konut 150 metrekare net alandan küçükse ödemesi gereken KDV tutarı 80 bin TL, 150 metrekareden büyükse 180 bin TL ödemesi gerekiyordu” dedi.

‘Sadeleştirmeye gidiliyor’

Bu durumun kafa karışıklıklarına neden olduğunu aktaran Altınay, “O nedenle burada bir KDV oranında sadeleştirme düşünülüyor. Burada da kentsel dönüşüm yine yüzde 1 olarak kalacak diye bekleniyor. Ancak 150 metrekareden küçük ve büyük alanla kafalardaki oluşan karışıklığı gidermek adına bir adım atılıyor. Bir kademeli artış düzenlenmesi yapılacak. Kademeli artışa göre de 150 metrekareye kadar yüzde  8, 150 metrekareyi geçen metrekare için ise yüzde 18. Aslında eski mevcut sistemde geçen değil, geçtikten sonra tamamı için yüzde 18’ken şimdiki düzenlemeye göre geçen kısmın metrekaresi için sadece yüzde 18 olacak” diye konuştu.

Kalabalık ailelere için avantajlı

Gülcan Altınay, düzenlenin hem sektör için hem de kalabalık aileler için birçok avantajı olduğuna dikkat çekerek “Kalabalık aileler KDV’nin yüksek olması nedeniyle 150 metrekareden küçük evlere sığmaya çalışıyorlardı. 2-3 çocuk aynı odada kalmak zorunda kalıyordu. Şimdi bu düzenleme ile 150 metrekarenin üzerindeki evleri de rahatlıkla alabilirler. Ayrıca inşaat firmaları da küçük konutlar yerine büyük konutlar yapmaya başlayacaktır” ifadelerini kullandı.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet