Köpek Beslemek Kalbe İyi Geliyor

Amerikan Kalp Derneği (American Heart Association) tarafından yayınlanan Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes Dergisi’nde yer alan yeni bir araştırma ile meta-analiz; köpek beslemenin uzun yaşamla ilişkisi olduğunu, özellikle...

Yayınlanma:
Köpek Beslemek Kalbe İyi Geliyor

Amerikan Kalp Derneği (American Heart Association) tarafından yayınlanan Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes Dergisi’nde yer alan yeni bir araştırma ile meta-analiz; köpek beslemenin uzun yaşamla ilişkisi olduğunu, özellikle de kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiğini ortaya koydu.

İsviçre’de yapılan araştırmada ciddi bir kardiyovasküler rahatsızlık geçiren ve hayatta kalan hastalar incelendi. İlk olarak daha önce kalp krizi geçirmiş olan hastalar ele alındı. Köpeği ile yalnız yaşayanlar, yalnız yaşamayan hastalarla karşılaştırıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre köpek sahiplerinin ölüm riskinin yüzde 33 azaldığı; buna karşın partneriyle veya çocuğu ile yaşayan kalp krizi geçirmiş bireylerde bu riskin yüzde 15 azaldığı tespit edildi. İkinci etapta ise kalp rahatsızlıklarına bağlı daha önce inme geçirmiş olan hastaların durumuna bakıldı. Köpeği ile yalnız yaşayanlarda ölüm riski yüzde 27 oranında azalırken; partneri veya çocuğu ile yaşayan hastalarda riskin yüzde 12 gerilediği görüldü.

KALP KRİZİ RİSKİNİ YÜZDE 65 AZALTIYOR

Aynı konu ile ilgili dergide meta-analiz sonuçları da paylaşıldı. Araştırmacılar 3.8 milyon insanı kapsayan 10 farklı araştırmanın sonuçlarını inceledi. Bu sonuçlardan ise şu veriler elde edildi : “Köpek sahibi olmak tüm nedenlere bağlı ölüm riskini yüzde 24 oranında azaltıyor. Kalp krizi sonrasında ölüm riskini yüzde 65 oranında azaltıyor.

Kardiyovasküler nedenlere bağlı ölüm riskini ise yüzde 31 oranında azaltıyor”  (BSHA)

BSHA - Bilim Sağlık Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet