Körfezde Yaşam Arıtılmış Su İle İyileşti

İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Şube Müdürlüğü tarafından paylaşılan haberde İzmir’in Çiğli ilçesinde Atıksu Arıtma Tesisi’nden çıkan arıtılmış suyun denize olan olumlu katkısına yer verildi.İZSU Genel...

Yayınlanma:
Körfezde Yaşam Arıtılmış Su İle İyileşti

İzmir Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Şube Müdürlüğü tarafından paylaşılan haberde İzmir’in Çiğli ilçesinde Atıksu Arıtma Tesisi’nden çıkan arıtılmış suyun denize olan olumlu katkısına yer verildi.

İZSU Genel Müdürlüğü tarafından işletilen 23 ileri biyolojik atıksu arıtma tesisinin suyunun kalitesi akredite laboratuvarlar tarafından onaylandı. Bulundurduğu 23 Atıksu Arıtma Tesisi ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan verilerde arıtma konusunda Türkiye’nin lider kenti İzmir. Lider konumda bulunan İzmir Kemalpaşa Ulucak ve Mordoğan’da faaliyete girecek tesisler ile yerine sağlama aldı. İzmir’de ,yılda arıtılan su miktarı 278 milyon 500 bin metreküp.

SU ALTINDA DA YAŞAM GELİŞTİ

İzmir Körfezi’ndeki iyileşme süreci bilimsel verilerin yanı sıra su altı fotoğraflarıyla da gözler önüne seriliyor. İzmir Körfezi’nin flora ve fauna bakımından zenginleşmesi sonucu temiz suları seven Akdeniz’e özgü deniz tavşanı, tüplü boru kurdu, endemik taş mercanları, horozbina balığı gibi birçok canlı türünün Körfez’de yeniden yaşam bulmaya başladı.

KALİTE HER ZAMAN DENETİM ALTINDA

İZSU Genel Müdürlüğü’ne bağlı arıtma tesislerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı kuruluşlar ve akredite laboratuvarlar tarafından düzenli olarak  denetim yapılıyor. İzmir’in en yüksek kapasiteli arıtma tesisi Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından izlemeye tabi olarak kurulan “online atık su izleme sistemi” ile kesintisiz kontrol altında tutuluyor .Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler kapsamındaki analiz sonuçlarına göre tesisin çıkış suyundaki tüm parametreler, Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği’nde verilen sınır değerlerin oldukça altında bulunuyor.  Arıtılan su uluslararası standartlardaki kalitede ve deniz suyu kalitesine de katkı sunacak şekilde körfeze deşarj ediliyor.

ÇİĞLİ ARITMA SU TESİSİ KESİNTİSİZ ÇALIŞIYOR

Günde yaklaşık 550 bin metreküp atıksuyun arıtımı Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nde gerçekleşiyor.
Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi’nden çıkan arıtılmış suların İzmir Körfezi’yle buluştuğu noktadaki canlı zenginliği de tesisin ne kadar verimli çalıştığının kanıtı niteliğinde. Beslenmek için bu bölgeye gelen binlerce flamingo, temiz suyla birlikte deniz canlıları açısından da zenginleşti.

KENT MERKEZİNE EN YAKIN MAVİ BAYRAK GÜZELBAHÇE’DE

Geçtiğimiz aylarda İzmir Büyükşehir Belediyesinin yüzülebilir Körfez hedefinin önemli adımlarından biri daha atıldı. Güzelbahçe Belediyesi İkinci Liman Halk Plajı yüzme suyunun kalite sembolü olan mavi bayrakla taçlandı. Güzelbahçe’nin ilk mavi bayraklı plajı aynı zamanda kent merkezine en yakın mavi bayraklı plaj oldu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet