Korona günlerinde çocuk sağlığı için D vitamini şart

Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, çocuklarda kemik sağlığı ve güçlü bir bağışıklık için D vitamininin şart olduğunu söyledi. Günlük D vitamini ihtiyacının 2 yaşın üstündeki tüm bireylerde 15 mikrogram (600IU) olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Garipağaoğlu, güneş ışınlarının az olduğu kış aylarında vücudun ihtiyacı olan D vitaminini karşılamanın kolay olmadığını belirtti.
 D vitamininin çocuklarda, kemikler başta olmak üzere, bağışıklık sistemi ve vücudun genel sağlığı için hayati öneme sahip olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Garipağaoğlu, “D vitamini kalsiyum ile birlikte, kemik yapımından sorumlu bir vitamindir. Kemiğin ana yapıtaşlarından biri olan kalsiyumun kemiklere yerleşebilmesi için D vitamini gereklidir. Kalsiyumun tek başına alınması, kemik sağlığı için maalesef yeterli değildir.  D vitamini yetersizliği, çocuklarda raşitizm denilen kemik hastalığına yol açmaktadır” dedi.

“Doğal” ve “kazanılmış” bağışıklığı etkiliyor

Garipağaoğlu, “Benzer şekilde D vitamini düzeyi düşük olan gebe kadınların bebeklerinde doğal bağışıklık sisteminin zayıf olduğu ve bu bebeklerin kulak, boğaz, akciğer enfeksiyonlarına daha sık yakalandıkları, enfeksiyonların daha sık tekrarladığı ve daha ciddi seyrettiği bilinmektedir. İlave olarak D vitamini yetersizliğinin, doğumdan sonraki yıllarda gelişen kazanılmış bağışıklık sistemini de zayıflattığı ve bu durumun nezle, grip, soğuk algınlığı, Covid-19 dahil birçok enfeksiyon hastalığına yakalanma riskini artırdığı bilinmektedir” diye konuştu.

Güncel araştırmalara göre, Covid-19 enfeksiyonuna yakalanmış çocuklarda D vitamini düzeylerinin düşük olduğu, D vitamini düzeyi yüksek olan çocuklarda hastalığın hafif seyrettiği ve süresinin kısaldığı ortaya konulmuştu. Prof. Garipağaoğlu, “Tüm bu nedenlerle çocuklarda gerek güçlü bir kemik yapısı, gerekse güçlü bir bağışıklık sistemi için D vitamini, vazgeçilmez besin ögelerinden biridir. D vitamini balık, balık yağı, karaciğer ve yumurta sarısı dışındaki besinlerde bulunmaz. D vitamini vücuda güneş ışınlarının cilde direkt yansıması ile alınır. Güneş ışınlarının yetersiz olduğu kış aylarında, çocukların D vitamin düzeylerinin kontrol edilmesi, yetersiz ise doktor reçetesiyle destek yapılması ve D vitamini ile zenginleştirilmiş besinlerin tüketilmesi yararlı olacaktır” dedi. 

Garipağaoğlu, “Son yıllarda D vitamini eksikliği, Türkiye dâhil tüm dünyada sık görülen sağlık sorunlarının başında geliyor. Bu nedenle toplum sağlığı açısından D vitamini durumunun iyileştirilmesi ya da desteklenmesi için günümüzde Türkiye ‘de ve bazı ülkelerde D vitamini ile zenginleştirilmiş besinler bulunmaktadır” diye de ekledi.

Mükemmel D vitamini kaynağı Muratbey ürünleri

Muratbey’in ürün gamında yer alan birbirinden sağlıklı lezzetler, D vitamini eksikliğinin giderilmesi ve bağışıklığın güçlendirilmesi için zengin seçenekler sunuyor. Muratbey’in D vitamini deposu “Burgu Plus” “Taze Beyaz Plus” ve “Taze Kaşar Plus” peynirleri ve aynı şekilde çocuklara peyniri sevdirmek için üretilen dünyanın D vitamini ile zenginleştirilmiş ilk şekil şekil peyniri “Muratbey Misto”, bağışıklığı artırmaya ve günlük D vitamini ihtiyacını karşılamaya yardımcı oluyor. 

Muratbey Plus ve Muratbey Misto ürünlerinin 100 gramı, 5 mikrogram D vitamini içeriyor. Bu ürünlerin sadece 100 gram tüketilmesi ile T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Beslenme Rehberi’nde (TÜBER) 2 yaş üstündeki tüm bireyler için önerilen günlük D vitamini gereksiniminin %33’ü karşılanıyor. Muratbey Plus ve Muratbey Misto peynirler, benzersiz lezzetleriyle birlikte hepimizin bu süreçte ihtiyaç duyduğu ekstra vitamin takviyesini de sağlamış oluyor.  

Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 81 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: