Öğrenciler yapay zeka ile Antalya'nın geleceğini tasarladı

Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri, düzenlenen "Yapay Zeka Destekli Turizmde Sürdürülemezlik Atölyesi"nde, Antalya turizminin gelecekte karşılaşabileceği krizleri yapay zeka yardımıyla distopik senaryolarla canlandırdı.

Yayınlanma:
Öğrenciler yapay zeka ile Antalya'nın geleceğini tasarladı

Akdeniz Serbest Mimarlar Derneği (AkdenizSMD) tarafından düzenlenen "STARC Akdeniz Mimarlığı ve Sürdürülebilir Turizm" başlıklı etkinlik, Antalya'nın ileri gelen turizmcileri, mimarları ve mimarlık fakültesi dekanlarının katılımıyla Konyaaltı ilçesinde bulunan bir otelde gerçekleşti. Etkinlikte Mimarlık Fakültesi öğrencileri, Prof. Dr. Hilal Tuğba Örmecioğlu, Doç. Dr. İkbal Erbaş ve Dr. Öğr. Üyesi Evren Ülkeryıldız'ın yürütücülüğünde Antalya turizminin sürdürülebilirliği konusunda farkındalık sağlamak için yapay zeka kullanarak bir atölye çalışması yaptı.

"Deniz(siz), Kum(suz), Güneş(siz): Antalya Turizminde Sürdürülemezlik Distopyaları" başlıklı atölye, katılımcıların aktif katılımını teşvik ederek, Antalya turizminin gelecekteki sürdürülemezlik krizlerinin ihtimalini ele aldı. Yapay zeka ve görsel iletişim araçlarıyla distopik senaryolar canlandırılarak, turizmin ekstrem senaryolarının çevre, kent, sosyal yaşam ve yerel kültür üzerindeki olabilecek etkileri tartışıldı.

2224 YILINDA ANTALYA TURİZMİ

Öğrenciler "Aşırı-Turizm, Aşırı-Kirlenme, Aşırı-Katmanlaşma, Yer(sizlik), Kimlik(sizlik)" başlıkları altında 2224 yılında Antalya'da turizmin sürdürülemezlik ihtimali durumlarıyla ilgili beş distopya senaryosu üreterek, katılımcıların sürdürülebilir turizm stratejileri üzerine düşünmelerini sağlarken, Antalya'nın gelecekteki turizm gelişimine yönelik bilinçli ve sorumlu bir yaklaşım geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Atölye çalışmasında, öğrencilerin yapay zeka ile hazırladığı distopik görseller ve videolar katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi. Öğrencilerin çalışmaları, 23-29 Mayıs tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ana giriş fuaye alanında sergilenecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet