Vali Şahin: "Kaleiçi hak ettiği değeri bulacak”

Antalya'nın turistik ve tarihi yerlerinden biri olan Kaleiçi'nin geleceği ve yapılacak düzenlemeler hakkında önemli bir toplantı gerçekleştirildi. Antalya Valisi Hulusi Şahin başkanlığında yapılan toplantıda, Kaleiçi'nin yönetimi ve gelişimi için alınacak adımlar ele alındı. Vali Şahin, Kaleiçi'nin hak ettiği değeri bulması için kararlı bir şekilde çalışacaklarını ve popülist davranmayacaklarını belirtti.

Yayınlanma:
Vali Şahin: "Kaleiçi hak ettiği değeri bulacak”

Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan Antalya’da kenti ziyaret edenlerin en uğrak noktalarının başında gelen Kaleiçi’nde yakın dönemde hayata geçirilmesi planlanan değişiklikler ve öneriler Antalya Valisi Hulusi Şahin’in başkanlığında düzenlenen toplantıda görüşüldü. Toplantıya Vali Yardımcıları Yalçın Sezgin ve Erol Tanrıkulu’nun yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Kaleiçi Otelciler ve Esnaflar Dernek Başkanı Hasan Yetkin ve diğer kurum yetkilileri katıldı.

KALEİÇİ TARTIŞILDI

Antalya için turistik ve ticari olarak önemli noktalarından birisi olan Kaleiçi’nin hak ettiği değeri bulması gerektiğinin altını çizen Vali Şahin, “Antalya’mızın en kıymetli değerlerinden biri olan Kaleiçi’nin Antalya’ya yakışır bir şekilde yönetilmesi ticaretimize, turizmimize katkı sağlaması için neler yapılabileceğini hep birlikte değerlendirdik. Daha önce bu kapsamda 2017 yılında bir toplantı yapılmış. Ondan sonra küçük kapsamlı toplantılar yapılmış ama bu çapta bir toplantı 7 yıl yapılmamış. Bundan sonra bu toplantıları tekrarlayarak ve spesifik konular üzerinde çalışma grupları oluşturarak yapma ve Kaleiçi yönetimini, ahengini, koordinasyonunu en güzel şekilde yürütme kararı aldık” dedi.

‘FİKRİ OLAN KİM VARSA, KAPIMIZ AÇIK’

Kaleiçi için fikri olan tüm kurum ve kuruluşlara kapılarının açık olduğunu belirten Vali Şahin, “Antalya Valiliği’nin koordinasyonunda genel idarenin bütün kuruluşları, yerel yönetimlerimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Muratpaşa Belediyemiz, odalarımız, STK’larımız, esnaf temsilcilerimiz ve kale içiyle ilgili söz söyleme niyeti olan, Kaleiçi için fikri olan kim varsa kapımızı açtık. Bundan sonraki toplantılarda da yine katkı sağlamak isteyen herkese kapımız açık olacak. Böylece hedefimiz dünyada çok az olan binlerce yıllık bir tarihin yaşayan bir şehrin içerisinde dokusunda olduğu ve muhteşem bir denizle de örtüştüğü bu muhteşem coğrafyanın bu çok güzel kentin hak ettiği değeri bulması konusunda mesafe kat etmek. Bunun için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

"ZARAR VERECEK HİÇBİR FAALİYETE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"

Kaleiçi’nin kısa ve orta vadeli sorunlarının tespiti için çalışmalara başladıklarını söyleyen Antalya Valisi Hulusi Şahin, "Bu konuda günlük problemler, kısa vadeli problemler var. Bunları tespit ediyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı gözden geçirdik. Orta vadeli konular var. Bu konuları da değerlendirdik. Bazı proje hazırlıkları var. Bunların üzerinde çalışmaları yapma kararı aldık. Paydaşlarımız üzerinde çalışacaklar. Özellikle kale içi yat limanı konusunda bir çalışma Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlandı. Bunun üzerine çalışmalar yapacağız. İşletme sorunları var. Bu işletme sorunları konusunda sıkı denetimlerle Kaleiçi’ne zarar verecek hiçbir faaliyete müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

"KALEİÇİ HAK ETTİĞİ DEĞERİ ALACAK"

Özellikle trafik konusunda Kaleiçi’nde yaşanan sorunlarla ilgili çalışma başlatıldığını vurgulayan Vali Şahin, “Trafikle ilgili sorunları konuştuk. Trafikle ilgili Kaleiçi’nde ki trafik akışıyla ilgili kararlar aldık. Bu kararları yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacağız ve bunların da sıkı bir şekilde takip edilmesine önem vereceğiz. Bunu takipçisi olacağız. Yine Kaleiçi’nin temizliği, peyzajı, estetik yönden güçlendirilmesi konusunda niyetler, fikirler ortaya atıldı. Bunları önümüzdeki günlerde projelendirip hayata geçireceğiz. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda Kaleiçi ile ilgili değişiklikleri kamuoyu olarak hepiniz yakından takip edeceksiniz. En azından şimdilik bu kadarını söyleyebilirim. Antalyalılar müsterih olsunlar, kale içi hak ettiği şekilde hak ettiği değeri alarak Antalya’mızın, Türkiye’mizin, turizmimizin istifadesine sunulacaktır” dedi.

"KARARLI HAREKET EDECEĞİZ, POPÜLİST DAVRANMAYACAĞIZ"

Kaleiçi’nde bugüne kadar çok önemli mesafeler kat edildiğini vurgulayan Vali Şahin, “Çok iyi işler yapılmış ve kale içi aslında çok önemli bir turizm destinasyonu haline almış, ama bazı küçük detaylar var. Bunlar bütün fotoğrafı olumsuz etkiliyor. Bu detayları temizlemek de bize düşüyor. Bunun da gereğini hep beraber yapacağız. Biz bu konuda ortak bir tavır sergiliyoruz. Bu masanın etrafında olanlar net bir tavır sergiliyoruz. Kamuoyunun da bizimle olacağına ve Kaleiçi konusunda küçük günlük bir takım çıkarlar uğruna Kaleiçi’nin feda edilmesine kimsenin müsaade etmeyeceğine inanıyorum. Bu hususta kamuoyunun bizimle birlikte olacağına inanıyorum. Bizlerde bu konuna kararlı hareket edeceğiz, popülist davranmayacağız. Kararımız, Kaleiçi’nin ticari olarak çalışırken turizmimize, şehrimizin ve ülkemizin imajına katkı sağlayan ve parmakla gösterilen özel bir konuma ulaşacağı yönünde olacaktır” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet