Lezita İzmir Kemalpaşa Tesisi ile “Sıfır Atık” Belgesine layık görüldü

Türkiye’nin en önemli beyaz et markalarından biri olan Lezita, Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında İzmir Kemalpaşa fabrikası ile “Sıfır Atık Belgesi”ne layık görüldü.

Yayınlanma:
Lezita İzmir Kemalpaşa Tesisi ile “Sıfır Atık” Belgesine layık görüldü

Türkiye’nin en önemli beyaz et markalarından biri olan Lezita, Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında İzmir Kemalpaşa fabrikası ile “Sıfır Atık Belgesi”ne layık görüldü.  

 

İşini büyütürken, ekonomi ve toplumun yanı sıra çevreye de değer katmak için çalışan Lezita, geleceğe yaşanabilir bir dünya bırakma hedefine katkıda bulunmaya devam ediyor. Daha az kaynak kullanımı ve daha az atık üretimi ile yüksek kalitede üretimi hedefleyen Lezita’nın İzmir Kemalpaşa üretim tesisi “İzmir Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü” tarafından  “Sıfır Atık” belgesine layık görüldü. Belge ile ilgili değerlendirmede bulunan Lezita Genel Müdürü Mesut Ergül, iklim değişikliğinin getirdiği riskler arttıkça atık yönetiminin öneminin de daha fazla anlaşıldığını belirtti. 

 

Mesut Ergül, “Lezita olarak yaşadığımız çevre ve toplumun iyileştirilmesine katkı sağlama hedefiyle sıfır atık hedefimiz doğrultusunda yatırımlarımıza devam ediyoruz. Çevresel ayak izimizi günden güne azaltıyoruz. Çalışmalarımızı çevre üzerindeki etkimiz konusunda bilinçli bir şekilde yürütüyoruz. Daha az atık üretme, toplam karbon ayak izimizi azaltma, enerji verimliliğimizi artırma ve su yönetimine ilişkin çalışmalarımız ile çevresel performans hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Bu çalışmalarımızın sonuçlarından biri olan “Sıfır Atık Belgesi”ne sahip olmak bizim için gurur verici” diye konuştu.  

 

‘Doğa dostu’ çalışmalara imza atıyor

Lezita, İzmir Kemalpaşa’da bulunan üretim tesisinde, çevresel ayak izini en aza indirme hedefiyle sürdürülebilirlik ilkelerine uygun, ‘doğa dostu’ çalışmalara imza atıyor. Lezita tesisinde, atık oluşumunu önleyen ya da azaltan, yeniden kullanıma öncelik veren, atıkları kaynağında ayrı biriktirerek toplayan, atıkların geri dönüşüm veya geri kazanımını sağlayarak bertarafa gönderilecek atık miktarını azaltan bir yaklaşımla hareket ediyor. Bu doğrultuda, sıfır atık yönetim sisteminin kurulumundan uygulanmasına ve izlenmesine kadar olan süreci, sorumlu kişi veya kişiler ile çalışma ekipleri izliyor. 

 

Hangi bölgelere atık kutusu yerleştirilmesi ve kaç adet olması gerektiğini belirleyen ekipler, sıfır atık konusunda tesis personeline verilecek eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarına da öncülük ediyor. Tesiste atıklar, uygun yerlere yerleştirilen kumbara ve konteyner’larda toplanıyor. Uygulamanın gerçekleştirilmesine ilişkin düzenli olarak izleme çalışmaları yürütülüyor. Lezita, gelecekte Kemalpaşa tesisinde oluşan geri dönüşebilir atıkların oranını daha da azaltmayı ve bilinçlendirme çalışmalarını artırmayı hedefliyor.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet