Lise öğrencileri LÖSEV'deki kardeşlerine moral aşıladılar

Özellikle erken evrelerdeki teşhisin tam iyileşmeyi beraberinde getirdiği kanser farkındalığı için her yıl tüm dünyada 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kutlanıyor.

Yayınlanma:
Lise öğrencileri LÖSEV'deki kardeşlerine moral aşıladılar

Özellikle erken evrelerdeki teşhisin tam iyileşmeyi beraberinde getirdiği kanser farkındalığı için her yıl tüm dünyada 4 Şubat Dünya Kanser Günü olarak kutlanıyor. Gün kapsamında toplumda bilincin artması ve kanser riskinin azaltılması için atılabilecek adımlara ilişkin doğru bilgilerin yayılması hedefleniyor. Çocukluk çağı kanserleri arasında en sık görülen kanser türü olan lösemi ise tedavi süresince tüm aileyi etkiliyor. Bu gerçekten yola çıkarak kurulan LÖSEV 1998’den bu yana kanserli çocuklara ve ailelerine tedavi süreçlerinde maddi ve manevi desteğin yanı sıra, kesintisiz eğitim ortamı sağlanması için de destek olmaya devam ediyor. 

 

Lise öğrencileri toplumsal duyarlılıkları kapsamında çocuklara moral aşıladılar

Hisar Okulları lise öğrencilerinden oluşan Hisar Interact Kulübü Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) ile işbirliği yaparak yürüttükleri "Bir Hediye Bin Umut" projesi ile 0-18 yaş aralığındaki lösemili kardeşlerinin yeni yıl hediye dileklerini gerçekleştirdi. Öğrenciler toplumsal duyarlılık kapsamında gerçekleştirdikleri bu çalışma için Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesine giderek toplamda 270 çocuğa ulaştılar. 

 

Hisar Okulları Toplum Hizmetleri Koordinatörü Nurcan Sonuç; öğrencilerin toplumsal her türlü konuya olan duyarlılığından memnuniyet duyduklarını ve onların bu yönlerini geliştirmeleri için okul bünyesinde eğitimden, haklara; sağlıktan çevreye; 40’dan fazla toplum hizmeti projesi gerçekleştirildiğini belirtti. Sonuç; öğrencilerin daha önceki dönemde de Kanserli Çocuklara Umut Vakfı ile özel bir projede bir araya gelerek kanserli çocuklar için yazılmış 4 kitabı hem İngilizce’den Türkçe’ye tercüme ettiklerini, hem de daha anlaşılır kılmak için yeniden tasarladıklarını ekledi. 

 

Çocukların kanser riskine karşı bağışıklık sistemini yüksek tutmak için atılacak adımlar

  • Açık havada düzenli egzersiz ve spor aktiviteleri
  • Beslenme programında paketli gıdalardan uzak durmak
  • Obezitenin önüne geçmek için yaşına uygun bir beslenme programı izlemek
  • Ekran önünde geçen hareketsiz saatleri sınırlandırmak
  • Stres yönetimi tekniklerini küçük yaştan itibaren öğretmek
  • Yaşına uygun sağlık taramalarını düzenli olarak yaptırmak
  • Neşe ve mutluluk veren arkadaşlık ilişkilerini canlı tutmaya özen göstermek 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet