Logitech, Ürünlerinde Geri Dönüştürülmüş Plastik Kullanımını Daha da Artırıyor

Logitech, en büyük ürün portföyündeki mouse ve klavyelerin 65'inde geri dönüştürülmüş plastik kullandığını duyurdu.

Yayınlanma:
Logitech, Ürünlerinde Geri Dönüştürülmüş Plastik Kullanımını Daha da Artırıyor

Logitech, en büyük ürün portföyündeki mouse ve klavyelerin 65'inde geri dönüştürülmüş plastik kullandığını duyurdu.

 

Logitech, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında kendi taahhütlerini aşmaya ve çıtayı yükseltmeye devam ediyor. Şirket, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş (PCR) plastiği, ürünlere dahil etme taahhüdünü söz verdiğinin de üstünde gerçekleştirdiğini, karbon etkisini azalttığını ve tüketici ürünleri malzemeleriyle bileşenlerinin döngüselliğini artırdığını duyurdu. Şirketin en büyük ürün portföyü olan Logitech'in Yaratıcılık ve Üretkenlik portföyünde, şimdi tüm mouse ve klavyelerin 65'inde büyük ölçüde PCR kullanılıyor ve bu oran şirketin 2020'de vermiş olduğu 50 taahhüdünün üstüne çıkıyor.

 

Logitech'in geri dönüştürülmüş plastik kullanımı geçmiş iki yıllık süre zarfında  hızla arttı ve bu durum şirketi tasarım, üretim ve kaynak bulma süreçlerinde daha fazla yenilik yapmaya yönlendirdi. 2021'de Logitech ürünlerinde tahmini 8.000 ton ham plastik elimine edildi ve petrokimyadan elde edilen plastiklere olan genel talep bu yolla azaltılarak e-atık değerli bir kaynağa dönüştürüldü. Bu durum tahmini olarak 19.000 ton karbondioksitin açığa çıkmasını engelledi. Bu da Dünya'nın çevresini 1.740 kez dolaşan bir binek aracın karbon salınımına eşdeğer.

 

Logitech Türkiye Ülke Müdürü Sinem Erdoğmuş Yavuz, “Artık tüm kullanıcılarımız, sürdürülebilir yaşam tarzı tercihleriyle uyumlu birer Logitech mouse ve klavye seçme konusunda geniş seçeneğe sahipler. Tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastiği kullanarak, sürdürülebilir yaşamı tüketiciler için kolaylaştırmak adına anlamlı eylemlerde bulunmanın yanı sıra karbon ayak izimizi azaltmaya yönelik önemli bir etki oluşturduk. Bu anlamda hem sektöre ilham olmayı hem de kullanıcılar nezdinde sürdürülebilirlik konusunda farkındalık oluşturarak alternatifler sunmayı önemsiyoruz” dedi.

 

Sürdürülebilirlik için Tasarım

Logitech, “Sürdürülebilirlik için Tasarım” yaklaşımının bir parçası olarak ürün hatlarında PCR plastiği giderek daha fazla kullanıyor. Tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik reçinelerin çoğu geleneksel olarak siyah veya gri renklerle sınırlandırılmıştır ve tipik olarak işlenmemiş plastikle aynı şekilde performans göstermezler. Aynı kalite seviyesini elde etmek adına  Logitech, bu plastiklere ikinci bir hayat vermek amacıyla malzeme özelliklerinde yenilik yaparak geleneksel yöntemlerden kaçınıyor. Geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmaya yönelik bu yenilikçi yaklaşım, malzemenin kalitesinden ve bütünlüğünden ödün vermeden veya tasarım estetiğini tehlikeye atmadan şirketin taahhüdünü yerine getiriyor.

 

Her üründeki geri dönüştürülmüş plastik yüzdesi, ürünün türüne, rengine ve malzeme yapısına göre değişmekle beraber daha açık renkli ürünler için PCR içeriği 75 ile 20 arasında değişiyor. Logitech'in güvenilir tedarikçilerle ortaklaşa yaptığı araştırmaların bir sonucu olarak, palette artık 30'dan fazla renk mevcut ve tasarım hedefi, yüksek estetik, çekicilik ve dayanıklılık testlerinden başarıyla geçerken her bir üründeki geri dönüştürülmüş içerik yüzdesi de bu yolla en üst düzeye çıkarılıyor.

 

Logitech, tüketici elektroniği endüstrisinde en çok kullanılan malzemeler bakımından, artan geri dönüştürülmüş plastik kullanımını kamuoyuyla paylaşmayı ve elektronik atıkların geri kazanılması için sorumluluk almayı taahhüt ediyor. Logitech ürünlerinde kullanılan  SCS Global Services tarafından sertifikalı PCR plastiğinin tamamı, çöpe gidecek ve kullanım ömrü dolmuş tüketici elektroniği ürünlerinden geliyor.

 

Logitech Küresel Operasyonlar ve Sürdürülebilirlik Başkanı Prakash Arunkundrum, “Sıradan işlere meydan okumak ve şirketin karbon etkisini azaltmak amacıyla malzeme, ambalaj geliştirmeleri ve döngüsellikte çığır açan çözümler sunmak için önemli adımlar atıyoruz. En büyük hedefimiz, çevre ve toplum üzerinde olumlu bir etki oluşturmak ve bu yaklaşımımızı paylaşarak iş birliğiyle tüm sektörü ileri taşımaktır.” dedi.

 

Logitech, kısa süre önce iklim stratejisini hızlandırarak ürettiğinden daha fazla karbonu nötrleyip 2030'dan sonra iklim açısından pozitif olacak bir adım atmıştı. Logitech, İklim Taahhüdü'nün imzacılarından biri olarak portföyünün tamamında ürün ambalajları üzerinde ayrıntılı karbon etkisi etiketlemesi sağlamayı taahhüt eden ilk tüketici elektroniği şirketidir. 2021 Sürdürülebilirlik raporunda veya web sitesinde Logitech'in tüm sürdürülebilirlik girişimleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet