Masdaf, Sürdürülebilirlik Alanında Sektöre Öncülük Etmeye Devam Ediyor

Dünya kaynaklarını koruyan çevreci su teknolojileri ile sürdürülebilir bir gelecek hedefleyen Masdaf, sürdürülebilirlik yolunda hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

Yayınlanma:
Masdaf, Sürdürülebilirlik Alanında Sektöre Öncülük Etmeye Devam Ediyor

Dünya kaynaklarını koruyan çevreci su teknolojileri ile sürdürülebilir bir gelecek hedefleyen Masdaf, sürdürülebilirlik yolunda hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor.

 

Sürdürülebilirliği uzun vadeli değer yaratma süreci olarak gören Masdaf, enerji ve su kaynaklarını akıllı ve verimli kullanan su teknolojilerinin, üretiminden lojistiğine kadar tüm süreçlerinde çevreye olan etkilerini en aza indirme misyonu ile hareket ediyor.

 

Pompa sektörünün lider markası Masdaf, “Masdaf dünyaya iyi gelecek” mottosuyla sürdürülebilirlik yolunda emin adımlarla ilerlemeye ve yaşanabilir bir gelecek inşa etmeye devam ediyor. 

 

Sürdürülebilirliği; dünya kaynaklarını koruyan çevreci su teknolojilerinin AR-GE’sinden üretimine kadar tüm iş süreçlerine entegre etmeye odaklanan Masdaf, 2021 yılında sürdürülebilirlik yolculuğunda önemli bir mesafe katederken, ileriye yönelik hedefler koymaya da devam ediyor. 

 

Sürdürülebilirliği uzun vadeli değer yaratma süreci olarak gördüklerini ifade eden Masdaf Yönetim Kurulu Üyesi Denizhan Polatoğlu, bu süreci kapsamlı bir şekilde ele alarak, sektöre öncülük etmeye devam ettiklerini vurguladı. 

 

“Dijital dönüşümü, şirket geneline yayarak, yaşatmayı hedefliyoruz”

“Paris Anlaşması, iklim kriziyle mücadele kapsamında, küresel sıcaklık artışını 1,5 derece ile sınırlı tutmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için tüm sektörlerde karbon emisyonlarını 2030 itibariyle yarıya indirmek ve 2050 yılında ise net sıfır noktasına getirmek gerekiyor” diyen  Denizhan Polatoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “İklim değişikliğiyle mücadelede enerji ve su kaynaklarını verimli kullanan, sera gazı kontrolü sağlayan yani karbon ayak izi sıfıra yakın olan teknolojiler artık hayati önem taşıyor. Bu kapsamda bizde Masdaf olarak son iki yıldır dijitalleşme ve akıllı teknolojilere olan yatırımlarımızı yüzde 50 artırdık. Tüm süreçlerimizde; kaynak optimizasyonu sağlayarak, operasyonel maliyetlerimizi azaltıyoruz. Dijital dönüşümü, şirket geneline yayarak, yaşatmayı hedefliyoruz. Üretim altyapımızı, sanayinin dönüşümü yani Endüstri 4.0 anlayışına uygun olacak şekilde geliştiriyoruz. Tüm bu çalışmalarımız ve yatırımlarımızla 2030 yılı itibarıyla faaliyetlerimizden kaynaklanan karbon salınımını, 2022 yılına göre yüzde 40 azaltmayı, 2050’de ise karbon nötr olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda gelecek dönemde “ISO 14064 Sera Gazı Hesaplama ve Doğrulama Yönetim Sistemi”ne de geçerek, süreçlerimizin çevresel etkilerini daha da azaltmayı planlıyoruz. Kalite birimimiz bu konuyla ilgili çalışmaları başlattı, bizde gerekli desteği veriyoruz” dedi.

 

Bütünsel ve çevreci yaklaşım 

“Masdaf olarak yaklaşık yarım asırdır suya hayat veren çevreci ve verimli pompa ve hidrofor teknolojileri geliştirip, üretiyoruz” diyen Denizhan Polatoğlu, Masdaf’ın bugünkü başarısının altında; daha yaşanabilir bir dünya için benimsemiş oldukları; bütünsel ve çevreci bir yaklaşım olduğunu ifade etti.  Bu çerçevede enerji ve su kaynaklarını akıllı ve verimli kullanan çevreci su teknolojilerinin, üretiminden lojistiğine kadar tüm süreçlerinde çevreye olan etkilerini en aza indirme misyonu ile hareket ettiklerini vurgulayan Polatoğlu, bu kapsamda 2021 yılında hayata geçirdikleri sürdürülebilirlik faaliyetleri hakkında bilgi verdi: “Düzce ve Tuzla’da toplam 52 bin metre kare üretim alanına sahip tesislerimizde çevreci bir yaklaşım benimsiyoruz. Sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımımızın en somut adımlarından birini Tuzla tesisimiz ile attık. 2021 yılının ilk çeyreğinde faaliyete geçen Tuzla tesisimiz, çevre dostu anlayışla inşa edildi. 12.000 metrekare alan üzerine 8.500 metrekare kapalı alan olacak şekilde inşa edilen ve 6 kattan oluşan tesisimizde, çevresel etkileri en aza indirecek geliştirmeler yaptık. Bu kapsamda suyun geri kazanılması adına binamızın çatısında, yağmur sularını toplayıp, filtreleyerek ham su deposuna gönderen bir sistem kurduk. Depoda biriken suları direkt olarak bahçe sulamada ve ihtiyaç duyulan alanlarda değerlendirerek, su israfının önüne geçiyoruz. 

 

Enerjiden yüzde 50 tasarruf

Tuzla ve Düzce fabrikamızda rüzgâr ve güneş enerjisi kullanarak, fabrikamızın enerji ihtiyacını doğal enerji kaynaklarıyla çözmeyi hedefledik. Yeni tesisimizi, en az enerji harcayacak ve çevreye en az zarar verecek şekilde tasarladık. Binadaki sıcak kullanım suyunu, çatıya kurduğumuz güneş kolektörlerinden elde ederek, enerjiden yüzde 50’lere varan oranlarda tasarruf sağladık. 

 

Kullandığımız akıllı ve üstün teknolojiye sahip hava kaynaklı ısı pompaları ile binanın ısıtma ve soğutmasından kaynaklı enerji tüketimini minimum seviyelere çektik. Ofislerimizin ve üretim alanımızın dizaynını daha fazla güneş ışığından faydalanacak şekilde gerçekleştirdik. Ayrıca daha az enerji tüketen armatürler kullanıyoruz.  

 

Genel merkezimiz olan Tuzla ofisimizden, Düzce fabrikamıza olan lojistik operasyonlarımızı, optimize ederek, lojistik süreçlerimizden kaynaklı karbon salınımını azaltmayı hedefledik.  Şirket araçlarında da elektrikli araçlar kullanmayı tercih ettik. 

 

Tuzla ve Düzce fabrikamızda kurduğumuz arıtma sistemleri ile çöp atıklarımızı arıtarak, çevremizi korumayı hedefledik. Binamızın peyzajını da yeşil bina standartlarına uygun bir şekilde gerçekleştirdik. İstanbul iklim şartlarına uygun bitkiler seçilerek, floranın sürekliliğinin sağladık. Gelecek dönemlerde binamızın çatısını da yeşillendirerek, atmosfere oksijen salınımı yapmak ve bu konuda da doğaya katkı sağlamak istiyoruz. Kısacası doğa ile uyumlu ve geri dönüşüm odaklı olan yeni ofis binamızda da çevreci bir yaklaşım benimsedik” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Sürdürülebilirliği uzun vadeli değer yaratma süreci olarak gören Masdaf, hayata geçirdiği çalışmalarla “dünyaya iyi gelmeye” devam ediyor. 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet