Masdaf’dan Petrokimya Endüstrisinde yüksek verimlilik sağlayan “Akıllı Çözümler”

Yüksek verimli pompa teknolojileri ile petrokimya endüstrisinin önde gelen firmalarının kurumsal tedarikçisi konumunda olan Masdaf, petrokimya endüstrisinde her prosese uygun doğru pompa seçimi yapmanın “sistem verimliliği sağladığını ve işletme maliyetlerini olumlu yönde etkilediği”ni açıkladı. 

 

Pompa sektöründe yarım asra yaklaşan tecrübesi ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile prestijli projelerin çözüm ortağı olan Masdaf, petrokimya endüstrisinde doğru pompa seçimi konusunda yatırımcıları ve işletmeleri uyardı. 

Sürdürülebilir çözümler sunuyor

Binalar, altyapı uygulamaları, tarım arazileri ve endüstrilere 100’ü aşkın ürün çeşidi ile hizmet veren Masdaf, sektöre özel ürün çeşitliliği ve alanında uzman mühendisleriyle müşterilerine, sürdürülebilir çözümler sunmaya devam ediyor. 

Genel hizmet pompalarında sektörün lider markası

“Birçok endüstri dalında olduğu gibi petrokimya endüstrisi için de her prosese uygun doğru pompa seçimi yapmak, işletme maliyetlerini olumlu yönde etkiler” diyen Masdaf İş Geliştirme Müdürü Ahmet YILMAZ sözlerine şöyle devam etti: “Petrokimya endüstrisinde  tercih edilen pompa türlerini üçe ayırıyoruz. Bunlardan birinci; ısıtma, soğutma, su hazırlama, atık su ve yangından korunma amacıyla kullanılan ve DIN 733 standartlarında üretilen “Genel Hizmet Pompaları”dır. Masdaf olarak bu alanda sektörün lider markası olduğumuzu söyleyebilirim. İkincisi, petrol ve türevi petrokimyasal akışkanları iletmek görevini üstlenen ISO EN 2858 serisi NME pompalarımızdır. Bu tür pompalarda doğru sistem seçimi yapmak; üretimin sorunsuz bir şekilde yapılması, enerji maliyetlerinin optimize edilmesi, bakım ve yedek parça süresinin ve maliyetlerinin düşürülmesi açısından büyük önem taşır. Üçüncü pompa türü ise petrokimya endüstrisinde “Upstream” olarak adlandırılan ve rafineri sektöründe API 610 standartlarında üretilmesi gereken pompalardır.  Bu konuda da AR-GE çalışmalarımız devam ediyor. 

Doğru keşif ve projelendirme oldukça önemli

Pek çok endüstri dalında olduğu gibi petrokimyada sektöründe de pompa işlemi olmayan bir proses düşünülemez. Her prosese uygun pompa seçilmesi oldukça önemlidir. Doğru pompa yatırımı yapabilmek için transfer edilecek akışkanın özelliklerine uygun teknolojiler tercih edilmesi gerekir. Doğru tercih için de doğru keşif ve projelendirme yapılması oldukça önemlidir. 

Pompanın çalışma periyodu, yatırımlarda belirleyici kriterler arasında 

Pompa sistemlerinin uygunluk ölçütünü sadece debi-basınç değerleri açısından değerlendirmek doğru olmaz. Yoğunluk, viskozite, pH değeri, sıcaklık, korozyon mukavemeti ve buna uygun pompa malzemesi seçimi, sistem basıncı, titreşim gibi pek çok parametrenin göz önünde bulundurulması gerekir. Örneğin pompanın çalışma periyodu, yapılan yatırımda belirleyici kriterler arasında yer alır. 

Otomasyon sistemleri ile kontrol önemli 

Ayrıca kontrol alternatifleri yani pompa teknolojilerinin, otomasyon sistemleri ile kontrolü de önemlidir. Pompanın sabit değerde mi yoksa proses değerlerine göre mi çalışacağı dikkate alınmalıdır. Pompalarda kullanılan frekans kontrol cihazları, Mod-Bus veya Bacnet haberleşme protokolü ile dış ünitelere (bina otomasyon sistemi) anlık erişim imkanı sağlayarak, kontrol avantajı sunuyor. Böylece sistemin ihtiyacı doğrultusunda verimli bir şekilde çalışan akıllı pompa teknolojileri ile hem sistem verimliliği hem de enerji tasarrufu sağlanıyor. 

10-15 yıl sonra renovasyon kaçınılmaz oluyor

Petrokimya sektörü gibi zorlayıcı bir sektörde pompaların 10-15 yıl gibi bir ömürü vardır ve bu süreç tamamlandığında renovasyon kaçınılmaz olur. Kimi zaman proses teknolojisinde ortaya çıkan atılımlar da uzun bir ömrü olan pompa teknolojilerinin değişimini gündeme getirebilir. 

Uluslar arası normlara uygunluk

Petrokimya endüstrisinde kullanılacak pompa teknolojilerinin uluslararası normlara uygunluğu da pompa tercihi yaparken dikkate alınması gereken önemli kriterler arasında yer alıyor. Örneğin ATEX normları ve  Ex-Proof özellikler petrokimya endüstrisi gibi patlayıcı ve yanıcı maddeleri kullanan endüstrilerde olmazsa olmazlar arasında sıralanabilir.  

Lisans sahibi müteahhit firmaların görüş ve önerileri

Yatırımcıların ve işletmelerin marka tercihinde, lisans sahibi olan ve proses dizaynı yapan müteahhit firmaların görüş ve önerileri de bizim gibi standartlara uygun üretim yapan markalar açısından büyük bir rekabet avantajı, yatırımcılar için de doğru sistem seçiminin önemli bir çıktısı olan işletme maliyetleri açısından büyük önem taşıyor. Örneğin dış piyasadan TGE Gas Engineering, iç piyasadan da Ekip Mühendislik bu iş modeline iyi bir örnektir. Alanında öncü olan bu firmalar, petrokimya sektörüne girmek için anahtar rol oynuyor.  

Bugün Masdaf olarak doğru ürün seçiminden devreye alma sürecine kadar her aşamada başarıyla hizmet verdiğimiz birçok işletmenin kurumsal tedarikçisi konumundayız. Petrol Ofisi, Aytemiz, Turkuaz, Ergaz, Total, Türkiye Petrolleri, Plastifay, Henkel, Likit Kimya ve TPPD gibi petrokimya segmentindeki markalara inovatif ve sürdürülebilir çözümler sunuyoruz.” 

Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 20 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: