Mazot Fiyatları Çiftçimizi Düşündürüyor

ÜLKEMİZ İÇİN ÜRETMEMİZ LAZIM.

Yayınlanma:
Mazot Fiyatları Çiftçimizi Düşündürüyor

ÜLKEMİZ İÇİN ÜRETMEMİZ LAZIM. ÇİFTÇİ BU MAZOT FİYATIYLA TARLASINI NASIL SÜRECEK?

Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, mazot fiyatlarındaki artışın çiftçileri olumsuz etkilendiğini belirterek destek çağrısında bulundu.

Zara Ziraat Odası Başkanı Zeki Şimşek, yaptığı açıklamada son bir yılda mazota yapılan yüzde 111’lik artışın üreticileri zor durumda bıraktığını ve verilen desteklerin artırılması gerektiği çağrısında bulundu. Şimşek, “Çiftçilerimiz bu yıl bir taraftan tüm zamanların en yüksek seviyesini gören tarımsal girdi maliyetleriyle mücadele ederken, diğer taraftan da ülkemiz için üretim yapmaya çalışıyor. İklim değişikliği ve kuraklıkla beraber dövizdeki dalgalanmayla artan maliyetlerin altında ezildiklerini ifade eden çiftçilerimiz, her geçen gün tarımsal üretim yapanların azaldığını, çiftçilikten vazgeçildiğini söylüyor.

Çiftçi; girdi fiyatından, tüketici ise artan fiyattan şikayetçi ama arada ithalatçı ve vurguncu kazanıyor. Çiftçiyi ekime yöneltecek acil destek paketleri açıklanmalı. Ülkenin geleceğinde gıda ile ilgili yaşanacak kriz önüne geçin” dedi.

“Mazot fiyatları çiftçimizi düşündürüyor”

Mazot fiyatlarındaki artışın çiftçinin üretimini olumsuz etkilediğini belirten Başkan Şimşek, “Çiftçilerimiz artan girdi maliyetleri ile çiftçiliğe nasıl devam edeceğini düşünüyor. Özellikle mazota gelen fiyat artışı üreticiyi çok zor durumda bıraktı. Mazot fiyatları Şubat 2021 tarihinden bugüne 111 oranında arttığını görüyoruz. Çiftçi bu mazot fiyatıyla tarlasını nasıl sürecek?” dedi.

“Çiftçinin umudu tükendi”

Artan maliyetler ile birlikte istenilen düzeyde üretim yapılamadığına dikkat çeken Şimşek, “Maliyetlerin altında ezilen çiftçilerimiz geçen dönem kuraklığında etkisiyle istenilen düzeyde üretim yapamamıştı. Mazota yapılan zamlar ile çiftçinin umudu tükendi. Her geçen gün tarımsal üretimden vazgeçeceklerini söylüyorlar.”  İfadelerini kullandı.

“Çitçimizi üretime yöneltecek desteklerin açıklanması gerekiyor”

Desteklerin artırılması gerektiğini vurgulayan Zeki Şimşek, “Üreticilerimizin topraklarını üretim değil, yatırım amacıyla satın almak isteyenlere satmasının önüne geçilmeli. Üretimde olası bir azalma fiyatları da olumsuz etkileyecektir.  Gübre fiyatlarında indirim yapıldı ama, yine de çiftçimizi memnun etmedi halen bu fiyatlar çok yüksek. Çitçimizi üretime yöneltecek desteklerin açıklanması gerekiyor. Destekleme bütçesi, milli gelirin 1 oranının altına düşmemelidir.” dedi.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet