MS’in İlerlemesini Durduracak Molekül

Multiple skleroz (MS), beyin ve vücudun geri kalanı arasındaki sinir sinyallerini bozan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Hastalığın başlıca semptomları, zayıflık, bulanık görme, koordinasyon eksikliği, dengesizlik, acı,...

Yayınlanma:
MS’in İlerlemesini Durduracak Molekül

Multiple skleroz (MS), beyin ve vücudun geri kalanı arasındaki sinir sinyallerini bozan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Hastalığın başlıca semptomları, zayıflık, bulanık görme, koordinasyon eksikliği, dengesizlik, acı, hafıza kayıpları, ruh hali değişiklikleri ile daha az yaygın olarak da felç, titreme ve körlüğü içerir. MS teşhisi zor ve kesin bir tedavisi olmayan bir hastalıktır ancak anti-B hücre ilaçları olarak bilinen bazı ilaçlar, orta derecede ataklara yardımcı olarak sakatlığın ilerlemesini geciktirebilmektedir.


Kanada’da bulunan Montreal Üniversite Hastanesi Araştırma Merkezi’nde (CRCHUM) gerçekleştirilen bir araştırma ise MS’in ilerleyişini yavaşlatmanın ve geleneksel B hücresi tedavileri sonucunda ortaya çıkan sağlık risklerinden bazılarının da üstesinden gelmenin bir yolu olduğunu ortaya koydu. Bulgular, Science Translational Medicine’de yayınlandı.


Beyin omurilik sıvısında B lenfositlerin varlığı, MS’in klasik bir belirteci olarak kabul ediliyor ve hastalığın ilerlemesine de bu hücreler neden oluyor. Bu bilgiden yola çıkan Dr. Alexandre Prat ve diğer araştırmacılar, ALCAM (Aktif Lökosit Hücre Yapışma Molekülü) adlı bir molekülü bloke ederek, B hücrelerinin beyine akışını azaltabileceklerini ve böylece MS’in ilerlemesini yavaşlatabileceklerini keşfetti. Araştırmacılar bu bulgunun, yeni nesil MS tedavilerinin de önünü açacağı görüşünü paylaştı.(BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet