MUTFAK MİRASI ALANYA ÜYELERİ CULINARY CUP’A DAMGA VURDU

Alanya Belediyesi Gastronomi alanında yaptığı çalışmalarla İstanbul’da düzenlenen International İstanbul Culinary Cup 2020 etkinliğine katıldı. 29 Şubat-1 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte...

Yayınlanma:
MUTFAK MİRASI ALANYA ÜYELERİ CULINARY CUP’A DAMGA VURDU

Alanya Belediyesi Gastronomi alanında yaptığı çalışmalarla İstanbul’da düzenlenen International İstanbul Culinary Cup 2020 etkinliğine katıldı. 29 Şubat-1 Mart 2020 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte ulusal ve uluslararası birçok tedarikçi firma ile aşçılar aynı çatı altında buluşma fırsatı buldu.


Uluslararası bir ağ olan ve Türkiye’deki öncülüğünü Alanya Belediyesi’nin sürdürdüğü ‘Mutfak Mirası Culinary Heritage’ sistemi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Temel amacı sisteme katılan şehirlerin mutfak kültürlerini ve yöresel gıda ürünlerini, yerel işletmeler ve üreticiler vasıtasıyla etkin ve doğru tanıtmak olan bu bölgesel gastronomi ağında, 13 farklı ülkeden 46 şehir yer alıyor. Turizmde sürdürülebilirlik bağlamında gastronomi unsurlarını kullanmayı hedefleyen ve başaran Alanya adına bu ağın lisans sahibi olan Alanya Belediyesi, Mutfak Mirası Alanya üyeleri ile birlikte fuar alanında yerini aldı.

ÜYELER ETKİNLİKTEKİ YERİNİ ALDI

İstanbul’daki Uluslararası etkinlikte Mutfak Mirası Alanya sisteminin üyelerinden Alaiye Resort&Spa Hotel, Gold City Hotel Alanya, Sentido Gold Island Hotel, Mezza Natural Alanya, Nerdek Cafe, Vatanoğlu Alanya, Yöresel Alanya Ev Mutfağı fuarda Alanya Belediyesi ile beraber yer aldılar. Katılım sağlayan işletmelerimiz hem Alanya’ya özgü yöresel ürünleri hem de kendi işletmelerinde yaptıkları eşsiz lezzetleri fuar ziyaretçilerine tanıttılar ve tadım fırsatı sundular.

ALANYA BELEDİYESİ STANDINA ZİYARETÇİ AKINI

Alanya Belediyesi’ne ait stantta Alanya’da yetişen yöresel ürünlere yer verildi. Alanya yöresine ait meyve ve sebzelerden oluşan Alanya manavı standında kumkuat, alabaş, kan portakalı, muz, şeker domates, papaya (ağaç kavunu), diken kabağı, soğan, limon, avokado çeşitleri, elma, portakal, altın çilek, passiflora, limon görünümlü portakal, ağaç domatesi (tomarilla), dal muz, Karabaş otu, kekik çeşitleri, ada çayı, kantaron, hatmi çiçeği, koyun gülü, üzerlik tohumu, kuru bamya, kuru patlıcan, keçiboynuzu (hünnap) ceviz, kuru incir, kuru erik, kuru bakla, kabuksuz kuru bakla, kuru zeytin, menengiç (çıtlık), kırmızı kestel iç fıstığı, kabuklu badem, kuru elma, kuru armut, gavıt, yaban mersini kurusu, kuru üzüm, kuru erik, kuru darı çeşitleri, kuru fasulye ve turunç reçeli, S pasta, çiğirdik, Alanya çöreği, kırtaki, bestel, kıvrım, Alanya kıstırması, peksimet olmak üzere yaklaşık 60 çeşit ürün sergilendi.

GERİ DÖNÜŞÜM BAŞARISI SAĞLANDI

Gastronomi dünyasının önemli uzmanları, akademisyenler, ünlü şefler, televizyon programcıları, sanatçılar ve basın mensuplarının ziyareti ile yoğun bir ilgi gören Alanya standına 2 gün boyunca İstanbul’da yaşayan Alanyalılar ve Alanyalı öğrenciler de uğramayı ihmal etmedi. Ayrıca Zeliha Sunal koordinatörlüğünde kongre atıklarının katma değerinin hesaplanması çalışması ile de 2 günde 300kg geri dönüşümlü atık toplanarak 1.4 kW/s elektrik tasarrufu, 6 metreküp su tasarrufu, 38 galon fosil yakıt kullanımı engellenmiş olup, 4 metreküp depolama alanı tasarrufu sağlandı. Bu anlamda da etkinliğin çevreye katma değer çalışması yapılmıştır.

BAŞKAN YÜCEL’DEN TEŞEKKÜR

Mutfak Mirası Alanya sistemi üyeleri ile İstanbul da gerçekleşen etkinlik renkli görüntüler, lezzetli tadımlar ve bilgilendirmeler ile Alanya Mutfağı ve sistem adına başarılı bir şekilde tamamlandı. Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Mutfak Mirası Alanya ağında yer alan ve etkinliğe katılan kurum kuruluşlara, firmalara, işletmelere ve ziyaretçilere teşekkür ederek, “Mutfak Mirası sisteminin lisans hakkını almakla başladığımız yolculuk üye işletmelerimizin artması ve oluşan güç birliği ile her geçen gün adından daha fazla söz edilmeye başlandı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet