“Neden Filasyon Ekiplerinin Sayısı Artırıldı ?”

Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Prof.Dr. Atilla Ataç, koronavirüs hastalığı hakkında bir çok şüphelerinin bulunduğunu belirterek, “Neden filyasyon ekiplerinin sayısı artırılmıştır” diye sordu.Birlikte şu...

Yayınlanma:
“Neden Filasyon Ekiplerinin Sayısı Artırıldı ?”

Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Prof.Dr. Atilla Ataç, koronavirüs hastalığı hakkında bir çok şüphelerinin bulunduğunu belirterek, “Neden filyasyon ekiplerinin sayısı artırılmıştır” diye sordu.

Birlikte şu açıklama yaptı, “İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 30.07.2020 Tarihli yazısı ile, COVID 19 pandemisi ile mücadelede gelinen son aşamada yeni bir döneme girildiği ve ağır vakalar hariç, hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numunelerinin evlerinde alınması, izolasyon süreçlerinin evlerinde izlenmesi, tedavilerinin evlerinde yapılması şeklinde İl Sağlık Müdürlükleri’ne gönderilen Filyasyon Uygulamaları Genelgesi, filyasyonda görevlendirilen dişhekimleri açısından sorun ve sorular içermektedir. Bu genelgeye göre filyasyon ekiplerinde koordinatör olarak görevlendirilen uzman hekimler sorumluluğunda algoritmanın takip edileceği yazılsa da sahada uygulanmamakta, ilaç verilmesi vs dişhekimleri tarafından yapılmaktadır. İlacın etkinliği tartışmalarını bir yana bıraksak bile sistemik rahatsızlığı olan vakalarda sadece hasta bildirimine göre ilaç verilmektedir”

İLAÇ ETKİLEŞİMİ SONUCU OLUŞABİLECEK KOMPLİKASYONLARIN VE BUNLARIN TIBBİ-HUKUKİ SORUMLUSU KİM OLACAKTIR?

“Yeniden normalleşme olarak tarif edilen bu süreçte hastane yoğunlukları, yatak bulunamaması gibi problemlerin yanında filyasyon ekiplerinin sayısı artırılarak, tartışılır yetkilerle sahaya sürülmeleri vaka artışının bir göstergesimidir. Dişhekimi olarak istihdam edilmiş olan arkadaşlarımız, sürüntü alma, ilaç verme gibi işlemlerin yanında mesleki tanımları ile bağdaşmayan kayıt yapma- numune taşıma-ilaç temini gibi işlemleri de yapmakta, gece yarılarına kadar çalışmakta, özel aracını ve telefonunu kullanmak durumunda kalmaktadırlar. Filyasyonda ADSM’lerde çalışan dişhekimleri görevlendirildiği için mevcut hasta tedavi yükü filyasyonda görevlendirilmeyen dişhekimlerine kalmakta, özellikle nöbet yükü artmakta, İşgücü Kaybı ve baştan beri yanlış olan performans sisteminin bile uygulanmaması sonucu ücret kaybı yaşanmaktadır. Performans sisteminin aksayan yönü pandemi sürecinde daha da derinleşen ekonomik sorunlara neden olmuştur. Bunlara ek olarak meslektaşlarımıza yıllık izin kullanımında da sorun çıkarılmaktadır. Genelgede ‘’Tedavi Red Tutanağı” ile isteyen hastanın tedaviyi reddetme hakkı olduğu ve Sağlık Bakanlığı’nın buna izin verdiği belirtilmektedir. Tüm toplumun sağlığını korumakla yükümlü olan Bakanlığın bu tutumu da anlaşılamamaktadır. Buna göre kişilerin maske takmama, aşı olmama, karantina-izolasyon gibi kurallara uymama hakları da mı vardır”
TDB olarak soruyoruz:
Neden filyasyon ekiplerinin sayısı artırılmıştır?
Neden evde ilaca başlanmaktadır?
Neden hastanelerde yer bulunmamakta ve elektif işlemler ertelenmektedir?
Neden görevlendirmeler sağlıkta işgücü görev tanımına göre yapılmamaktadır?
Neden halka doğru bilgilendirme yapılmamakta ve bilgi kirliliğine maruz bırakılmaktadır? (BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet