Orman Yangını Çiftçilere Kızılay’dan “Geçim Kaynağı Desteği” Ödemeleri Sürüyor

Manavgat’ta başlayan ve özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerindeki vatandaşları mağdur eden orman yangınlarının yaralarını saran Kızılay, yangınzede ailelere geçim kaynaklarına yönelik de destek sağlıyor.

Yayınlanma:
Orman Yangını Çiftçilere Kızılay’dan “Geçim Kaynağı Desteği” Ödemeleri Sürüyor

Manavgat’ta başlayan ve özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerindeki vatandaşları mağdur eden orman yangınlarının yaralarını saran Kızılay, yangınzede ailelere geçim kaynaklarına yönelik de destek sağlıyor. İyileştirme çalışmaları yürüten Kızılay, ailelere nakdi yardımlarını ulaştırıyor. 

 

Kızılay, geçtiğimiz 2021 yazında ilk olarak Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve ülkemizin birçok noktasında meydana gelen orman yangınlarından etkilenen ailelere yardım ulaştırmaya devam ediyor. Ailelere acil yardımlar, yanan evlerin onarımları, eşya temini sağlayan Kızılay, iyileştirme çalışmaları kapsamında da tarım ve hayvancılık faaliyetleri zarara uğradığı için geçimini sağlayamayan için nakdi yardımlar yapıyor. Yürütülen iyileştirme çalışmaları ise bölgedeki kamu kurum ve kuruluşları ile iş birliği içinde yapılıyor. 

 

Yaklaşık 900 Aileye 10 Milyon TL’nin Üzerinde Nakdi Destek 

 

Kızılay’ın sosyal hizmet uzmanları tarafından yapılan tespitler sonucu belirlenen ihtiyaçlar karşılanarak iyileştirme çalışmaları yürütülüyor. Ailelerin yanan evlerinin bakım onarım masraflarının karşılanabilmesi, ev eşyalarının yeniden temini yapılırken tarım ve hayvancılık faaliyetleri ile geçimini sağlayan fakat yangınlar sonucunda geçim kaynakları zarar gören afetzedelerin kayıplarının karşılanması için ise nakdi yardımlar sağlanıyor. Nakdi yardım programı doğrultusunda işsiz kalan, geçimini sağlayamayacak durumda olan afetzedelere geçim desteği olması ve afetzede öğrencilerin eğitimine destek vermek amacıyla bölgede toplam 894 hanedeki 3.462 vatandaşa 10 milyon 340 bin 500 TL tutarında nakdi yardım ulaştırıldı.

 

Geçim Kaynağı Desteği çerçevesinde hak sahibi olan vatandaşlara ödemeleri Ziraat Bankası üzerinden sürüyor.

 

Ayni Yardımlar da 2 Milyon TL’yi Aştı 

 

Afetzedelere hayırseverlerin ayni yardım malzemesi bağışlarını da ulaştıran Kızılay, Manavgat, Osmaniye, Kadirli, Adana (Kozan), Mersin, Muğla Marmaris, Menteşe, Milas’ta yangınlarda evi, eşyaları, ekili dikili arazisi, tarım makineleri ve hayvanları zarar gören 1778 haneye gıda kolisi, hijyen seti, alışveriş kartı, ev tefrişat malzemesi olarak toplam 2 milyon 123 bin TL tutarında ayni yardım yaptı.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet