“Öyle bir tek adam sistemi var ki, bakanlar ‘istifa ediyorum’ bile diyemiyor”

BTP Sözcüsü Emre Polat; Demokrasimize, devlet sistemimize verilen zararları önümüzdeki yıllarda daha iyi anlayacağız.

Yayınlanma:
“Öyle bir tek adam sistemi var ki, bakanlar ‘istifa ediyorum’ bile diyemiyor”

BTP Sözcüsü Emre Polat; Demokrasimize, devlet sistemimize verilen zararları önümüzdeki yıllarda daha iyi anlayacağız.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Sözcüsü Emre Polat gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TR 35 kanalında Uyandırma Servisi programına konuk olan Polat, bakanların görevden ayrılırken kullandığı , “Görevden affımı talep ediyorum” ifadesine dikkat çekti.

“Öyle bir tek adam sistemi kurduk ki Bakan 'İstifa ediyorum' cümlesini kuramıyor, bürokrat 'İstifa ediyorum' cümlesini kuramıyor. Neyi kuruyor, görevden affımı talep ediyorum.” Diyen Polat, “Ben bir tarihçi olarak da söylüyorum, bu padişah uygulamalarına öykünen bir tavırdır. Bunların demokrasimize, devlet sistemimize ne büyük zararlar verdiğini önümüzdeki yıllarda çok iyi anlayacağız.” ifadelerini kullandı.

“Yargı bağımsız olsa…”

Adalet Bakanlığı’nda yaşanan görev değişikliği üzerine de değerlendirme yapan Polat, “Türkiye'de yargı bağımsız olsa Adalet Bakanı değişmiş, görevden alınmış, yeni biri gelmiş hiç kimsenin umurunda bile olmazdı ama yargı dediğimiz şey siyasi iradenin o kadar tahakkümü altına girdi ki, Adalet Bakanı kimdir, kimlerdendir, hangi görüştedir bunları tartışıp buna göre insanlar yorumlar yapıyorlar.” dedi.

Bekir Bozdağ Adalet Bakanlığı’na neden geri döndü?

Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı’na geri dönmesine de dikkat çeken BTP Sözcüsü Polat şunları söyledi;

“Yeni gelen Adalet Bakanı eski Adalet Bakanı... Burada şu soruyu sormak gerekiyor, Sayın Bekir Bozdağ hangi tarihte görevden alınmıştı? 15 Temmuz'dan hemen sonra… Herkeste hangi duygu ve analiz oluşmuştu? Bekir Bozdağ'ın FETÖ'nün elebaşı ile ilgili yaptığı açıklamalar var vs. FETÖ'ye yakın olduğu için görevden alındı diye herkes düşünmüşken bugün tekrar göreve getirildi. Bozdağ tekrar göreve getirildiğine göre, demek ki O'nun bu göreve uygun olduğunu düşünüyorsunuz. Peki siz 15 Temmuz'dan hemen sonra Bozdağ'ı neden görevden aldınız? Görevini yapamıyor diye mi görevden aldınız? Peki o zaman bugün neden göreve getirdiniz? Bekir Bozdağ'da ne değişti? Bu durumu hükümetin FETÖ ile mücadelede samimiyetinin sorgulanmasına sebep olmuştur.”

“Muhalefetin erken seçim istemesi hükümetin işine gelir”

Erken seçim tartışmalarına da değinen Emre Polat, mevcut tabloda bunu isteyen tarafın muhalefet olmaması gerektiğini söyledi.

BTP Sözcüsü Emre Polat, “Türkiye'de bir şekilde zaten erken seçim olacak. Biz bunun muhalefet tarafından talep edilen bir şey olmasından ziyade, muhalefetin şunu demesini arzu ediyoruz. Bize öyle bir algı operasyonu yapılıyor ki doların 13 lira olmasına sevinmeye mecbur bırakılıyoruz. Şimdi böyle ağır bir ekonomik tablo varken hükümete şu denmeli, buyurun yeni bir ekonomi modeli deniyorsunuz, erken seçim istemiyoruz, modelinizi uygulayın biz de görelim. Bu hükümeti, ciddi manada boşluğa düşürecek, zor durumda bırakacak asıl söylem budur. Diğer türlü zaten hükümet fırsatını ilk bulduğunda erken seçim yapacaktır. Çünkü bu ekonomiyi 2023'ün Haziran ayına götürecek gücü asla yoktur, çözümleri de yoktur.” şeklinde konuştu.

“Çözüm Milli Ekonomi Modeli”

Konuşmasında, “En basit bir sebzenin kilogram fiyatının 25-30 liralara çıkmasının normalleşmesini bekleyen bir iktidar ile karşı karşıyayız. İktidarın bakanları vatandaşa gidin domatesi tane ile alın diyor. Bu gerçekten büyük bir ayıptır.” diyen BTP sözcüsü, çözümün Milli Ekonomi Modeli olduğunu söyledi.

Polat, “Türkiye çok ağır bir ekonomik tablo ile karşı karşıya. Bu ağır ekonomik tablodan Türkiye'nin, hükümetin hiç bir ekonomik temeli olmayan denklemlerle kurtulma şansı asla bulunmuyor. Türkiye her geçen gün fakirleşiyor. Biz bu süreçlerden Türkiye'yi kurtaracak yegâne modelin merhum Genel Başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli olduğunu biliyoruz. Bütün dünya bunu biliyor ve uyguluyor. Biz de bir an önce bu modelin uygulanmasını istiyoruz. Sadece biz değil Türkiye'de iktidara talip her partinin uygulayabileceği bir modelden bahsediyoruz.” dedi.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet