Panelsan 2022’nin ilk halka arzı oluyor

Sektörünün vizyon lideri olan ve 2022 yılının ilk halka arzı olacak Panelsan, 9-10-11 Şubat tarihlerinde talep topluyor.

Yayınlanma:
Panelsan 2022’nin ilk halka arzı oluyor

Sektörünün vizyon lideri olan ve 2022 yılının ilk halka arzı olacak Panelsan, 9-10-11 Şubat tarihlerinde talep topluyor. Panelsan, Gedik Yatırım liderliğinde paylarının ek satış hariç yüzde 25.67’sini, 10.20 TL fiyatla halka arz ediyor. Borsa İstanbul’da sektörü temsil eden tek firma olan Panelsan, halka arzdan elde edeceği kaynağın büyük kısmını ek üretim tesisi yapımında kullanmayı planlıyor.

 

Çatı ve cephe panelleri sektörünün lider kuruluşlarından Panelsan, 2022 yılında payları halka arz edilecek ilk şirket oluyor. 9-10-11 Şubat tarihleri arasında talep toplanacak olan Panelsan halka arzında, şirket paylarının ek satış hariç yüzde 25.67’si, ek satış dahil yüzde 28’i halka arz edilecek. Gedik Yatırım liderliğinde yürütülen halka arz sürecinde pay başına fiyat, 10.20 TL olarak belirlendi. Panelsan, halka arzdan elde edeceği kaynağın önemli bir kısmını ek üretim tesisi yapımında kullanmayı hedefliyor.

 

Üç kıtada 25’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren Panelsan; sandviç panel üretimi, EPS ısı yalıtım levha ve özel ölçü blok üretimi ile EPS enjeksiyon kalıplı özel ürün üretiminde faaliyet gösteriyor. Ankara Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yaklaşık 57 bin metrekare üzerinde bulunan 22 bin metrekarelik kapalı alandaki tesisinde üretimlerini gerçekleştiren Panelsan, hem Kazakistan’ın Almaty şehrinde sandviç panel üretim tesisi hem de yine Ankara Polatlı’da bulunan mevcut tesislerinde ek bir sandviç panel üretim hattı kurmayı hedefliyor. Ar-Ge Merkezi olabilmek için Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’na resmi başvuru sürecinde olan Panelsan, istikrarlı biçimde ISO ikinci 500 listesinde yer alıyor.

 

1 yılda yüzde 100’e yakın büyüme

Panelsan, 2021 yılının ilk dokuz ayını 393.2 milyon TL satış ile tamamladı. Şirketin 2021 yılının ilk dokuz ayındaki büyüme oranı, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 88 oldu. 2020 yılı ilk dokuz aylık gerçekleşmeler ile 2021 yılı ilk dokuz ayı karşılaştırıldığında Panelsan’ın brüt karı; Eylül 2020 döneminde 23.8 milyon TL iken Eylül 2021 döneminde yüzde 179 artış ile 66.2 milyon TL’ye yükseldi. FAVÖK, 2021 yılının ilk dokuz ayında 57.8 milyon TL, 2020 yılının ilk dokuz ayında ise 17.3 milyon TL oldu. Bu bağlamda Panelsan’ın 2021 yılının ilk dokuz ayındaki FAVÖK artışı, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 235 seviyesinde gerçekleşti.

 

Halka arz sonrası sermayenin 75 milyon olması hedefleniyor

Panelsan, Borsa İstanbul’da PNLSN koduyla işlem görecek. Dağıtılabilir karın en az yüzde 20’sini nakit kâr payı olarak dağıtmayı hedefleyen şirket, halka arz sürecinde sabit fiyatla talep toplama ve satış işlemi gerçekleştirecek. Nominal olarak 17.5 milyon TL’lik kısmı sermaye artırımı suretiyle gerçekleştirilecek Panelsan halka arzında, halka arz sonrası şirket sermayesinin 75 milyon olması hedefleniyor.

 

“Borsa İstanbul’da işlem görecek hisselerimizle hedeflerimize daha da yaklaşacağız”

Panelsan Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Maşlak, basın toplantısında yaptığı konuşmada şu bilgileri verdi:

“Kardeşim Kaan Bey ve ben, 1942’den itibaren ülkemizde inşaat ve yapı sektöründe birçok ilke imza atan iş insanları olan dedelerimizin bize bıraktığı mirasın, 3’üncü kuşak temsilcileriyiz. 19 yaşında ticaret hayatına atıldım. Kaan Bey yurtdışındaki öğrenimini tamamlayıp Türkiye’ye döndüğü zaman birlikte, 2004 yılında Panelsan Çatı Cephe Sistemleri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ni kurarak Sandviç Panel ve Yalıtım ürünleri üretimine başladık.

 

Gelecekte, sektörünün vizyon lideri olarak, ISO ikinci 500 listesinden yükselerek ilk 500 listesinde yer almayı, Ar-Ge merkezi ve sektörünü domine eden inovatif yeni ürünleri ile yurtiçi ve global pazarda marka değerimizi yükseltmeyi ve global ölçekte bir üretim şirketi olabilmeyi hedefliyoruz. Hisselerimizin Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamasıyla birlikte hedeflerimize daha da yaklaşmış olacağız.”

 

“Borsa İstanbul’da sektörü temsil eden tek firmayız”

Panelsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Recep Kaan Maşlak, halka arz ve gelecekteki hedefler ile ilgili açıklamalar yaptı. Maşlak, “2022 yılının ilk halka arz olacak şirketiyiz. Ayrıca Borsa İstanbul’da sektörü temsil eden tek firmayız. Bu durum bizim için oldukça değerli. Halka arz düşüncemiz, yeni yatırım yapma isteğimizle başladı. Ankara’da yapılmasını planladığımız yeni sandviç panel hattı yatırımını, halka arz geliriyle finanse etmeyi hedefliyoruz. Halka arz gelirimizin büyük bir kısmını, ek fabrika binasının yapımında ve bu fabrikada kullanılacak üretim hattının satın alınmasında kullanmayı düşünüyoruz. Kalan gelir ile de üretim kapasitesinin artırılması ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefliyoruz” dedi.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet