Parmak Bebek Yusuf Hayata Gülümsüyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda prematüre bebek ailelerine önerilerde bulundu. Dr. Astarcıoğlu, 27 haftalık doğan, aldığı tedavi ve azmi...

Yayınlanma:
Parmak Bebek Yusuf Hayata Gülümsüyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda prematüre bebek ailelerine önerilerde bulundu. Dr. Astarcıoğlu, 27 haftalık doğan, aldığı tedavi ve azmi sayesinde hayata tutunan 1.5 yaşına gelen Yusuf’la birlikte çekildikleri fotoğrafı da paylaştı.

Dr. Astarcıoğlu, prematüre bebekler için önemli noktaları sıraladı; “Ekim – Mart arasındaki aylarda bir sezonda en fazla 5 defa olacak şekilde RSV denilen virüse karşı aşılanması gerekmekte. Kabaca aşı dense de aslında ürün aşı değil, doğrudan antikor içermektedir. Yani diğer aşılarla dikkat edilmesi gereken bir durum bulunmamaktadır. 28 hafta ve altında doğan bebeklerin bir yaşına varana dek, kalp sorunu olanların 2 yaşına dek bu uygulamayı unutmamaları gerekir. Prematüre doğan bebeklerin diğer Sağlık Ocağı rutin aşı takvimini kronolojik yaşlarına göre uygulamaları uygundur. (2000g’a ulaştıktan itibaren) Prematüre bebeklerin ek gıdaya başlama yaşı ile ilgili çeşitli seçenekler vardır. En uygun zamanı takip eden hekim önerecektir. Yaşıtlarını kısa sürede yakalayan bir bebek kronolojik 6. ayında ek gıdaya başlayabilir. Yaşıtlarından geri gelen bir bebek düzeltilmiş yaşını bekleyebilir. Ya da bebeğin hazır olduğu iki tarihin ortası hekim tarafından seçilebilir. Sizin bebeğiniz kaç haftalık doğdu?” ifadelerine yer verdi. (BSHA)

BSHA - Bilim Sağlık Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet