Patlamada İşitmesini Yitiren Hasan Biyonik Kulak ile Duyuyor

Suriye’de evinin önünde patlayan bomba nedeniyle işitme yetisini tamamen yitiren Hasan Halil, ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç ettikten sonra Gaziantepli hayırseverlerin yardımları ile Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma...

Yayınlanma:
Patlamada İşitmesini Yitiren Hasan Biyonik Kulak ile Duyuyor

Suriye’de evinin önünde patlayan bomba nedeniyle işitme yetisini tamamen yitiren Hasan Halil, ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç ettikten sonra Gaziantepli hayırseverlerin yardımları ile Gaziantep Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ameliyat oldu. Bugün 10 yaşında olan Hasan, Cochlear’in işitme implantı sayesinde yeniden duymaya başlarken, kısa bir süre sonra da konuşabilecek.

Suriye’de yaşanan ve uzun süredir devam eden iç savaş, binlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açarken, her yaştan bireyin çeşitli yeti kayıplarına da sebep oldu. 2015 yılında Suriye’de yaşadıkları evin önünde patlayan bomba nedeniyle Hasan Halil, 5 yaşında işitme yetisini tamamen yitirmişti. Ardından ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç ederek Gaziantep’e yerleşen Hasan Halil’in içinde bulunduğu bu duruma Gaziantepli hayırseverler sessiz kalmadı. Bugün 10 yaşında olan Hasan Halil, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ameliyatın ardından biyonik kulak cihazı sayesinde beş yıl sonra yeniden duymaya başladı.

Koklear İmplant ile İşitme Sinirleri Uyarılıyor, Hasta Duymaya Başlıyor

Ameliyatı gerçekleştiren Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Secaattin Gülşen, Hasan Ali’nin ilk tedavisinin ardından hiçbir şekilde duymadığının ve konuşamadığını tespit edildiğini belirtti. Gülşen, başarılı geçen ameliyatın ardından duymaya başlayan Hasan’ın kısa bir süre sonra da konuşabileceğini söyledi: “Hasan’ın ilk tedavisinin ardından her iki kulağının da hiçbir şekilde işitmediğini tespit ettik. Radyolojik incelemeler sonucunda iç kulağının geliştiğini, sinirlerinin olduğunu fark ettik. Buna yönelik tedavisine başladık. Bu tip problemlerde hiç duymayan kulaklarda, yetişkinlerde ve çocuklarda koklear implant dediğimiz bir ameliyat yapıyoruz. Doğrudan işitme sinirlerini uyararak, hastaların duymasını sağlıyoruz. Bu şekilde ameliyat süreciyle ve rehabilitasyon süreciyle işiten bir birey olmasını sağlıyoruz. İnşallah kısa bir süre sonra Hasan’da diğer çocuklara yetişecek. Bu ameliyattan sonra rehabilitasyon süreci çok önemli. Ailemiz bu sürece hakikaten önem vermeli” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet