Prof. Dr. Edhem Eldem “Tarih Dersi’nden Harem’de Beethoven’e: Hırslı ve Burjuva Bir Şehzade” başlıklı konferansıyla SSM’de

Sakıp Sabancı Müzesi’nde Sabancı Holding’in desteğiyle gerçekleştirilen “Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi kapsamında düzenlenen konferans serisi, Prof.

Yayınlanma:
Prof. Dr. Edhem Eldem “Tarih Dersi’nden Harem’de Beethoven’e: Hırslı ve Burjuva Bir Şehzade” başlıklı konferansıyla SSM’de

Sakıp Sabancı Müzesi’nde Sabancı Holding’in desteğiyle gerçekleştirilen Şehzade'nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi sergisi kapsamında düzenlenen konferans serisi, Prof. Dr. Edhem Eldem’in “Tarih Dersi'nden Harem’de Beethoven’e: Hırslı ve Burjuva Bir Şehzade başlıklı bir konferansıyla devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi ve Collège de France’da Uluslararası Türk ve Osmanlı Tarihi Kürsüsü sahibi Prof. Dr. Edhem Eldem’in 22 Şubat Salı günü saat 16.00’da çevrimiçi düzenlenecek konferansında, Abdülmecid Efendi’nin inşa etmeye çalıştığı aydın, demokrat, iddialı, burjuva, medeni, asil, Batılı ve hırslı kimliklerine odaklanılacak. 

Abdülmecid Efendi’yi Osmanlı hanedanının son yıllarında yaşamış diğer şehzadelerden ayıran özellikleri, ressamlığıyla öne çıkmasının nedenleri ve tablolarının konu ve yaklaşım bakımından modernlik arayışı taşımasının da ele alınacağı konferansta  Abdülmecid Efendi’nin Oryantalizmin izlerini taşıyan tabloları, akımın Osmanlı elitiyle olan ilişkisi bakımından değerlendirilecek. 

Konferans’ta ayrıca vatanperverlik hissiyatıyla önem arz eden ve siyaseten görünür olma çabasını akla getiren Tarih Dersi eseri üzerinden Abdülmecid Efendi’nin ilham almış olabileceği Batılı tablolar Paris’teki Salon tecrübesi bağlamında değerlendirilecek. Resim defterinin sayfasına pastel ve karakalemle yaptığı Ben büyüyeyim de başlıklı çizimi üzerinden ise, Jön Türk ihtilalinden sonra entelektüel çevrelerin ilgisini çekme gayesi incelenecek.  

 

Ücretsiz gerçekleştirilecek konferansa katılım için SSM’in web sitesinden kayıt yaptırmak yeterli olacak. 

Sabancı Holding’in desteğiyle hayata geçen ve 1 Mayıs 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilecek “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi kapsamında her hafta düzenlenecek etkinlikler SSM’nin web sitesinden takip edilebiliyor. 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet