Royal Ccanin’den Dünya Kediler Günü’nde Çağrı: “Kedinizi Veteriner Hekime Götürün”

Royal Canin Türkiye, 17 Şubat Dünya Kediler Günü’nde doğru ve ihtiyaca yönelik beslenmenin yaşamsal önemine vurgu yapıyor ve kediler için düzenli sağlık kontrolleri çağrısını yineliyor.

Yayınlanma:
Royal Ccanin’den Dünya Kediler Günü’nde Çağrı:  “Kedinizi Veteriner Hekime Götürün”

Royal Canin Türkiye, 17 Şubat Dünya Kediler Günü’nde doğru ve ihtiyaca yönelik beslenmenin yaşamsal önemine vurgu yapıyor ve kediler için düzenli sağlık kontrolleri çağrısını yineliyor.

 

Gündelik yaşantımıza renk katan kedilerin, insan sağlığına ve psikolojisine katkıları yadsınamaz. Royal Canin’in pandemi sürecinde 2000’in üzerinde hayvan sahibi ile hayata geçirdiği anket sonuçlarına göre kediler, karantina döneminin gizli kahramanları. Çünkü, pek çok kedi sahibi, kedileri sayesinde pandemi sürecinde mutluluklarını koruyabildiklerini ifade ediyor. Yapılan araştırmaya göre, ankete katılan kedi sahiplerinin yüzde 57’si karantina sırasında kendilerini daha az yalnız hissettiğini ve yüzde 49'a yakın bir kısmı ise evcil hayvanlarının endişelerini azaltmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. 

 

İnsan sağlığı ve toplumsal refahın gelişimine sundukları katkılar bakımından benzersiz canlılar olan kedilerle birlikte yaşamak ise belirli sorumlulukları beraberinde getiriyor. Hayvan sahiplerinin, kedilerinin sağlık, sıhhat ve refahını artıracak alışkanlıklar geliştirmesi ve onlara uygun bakım ve olanakları sağlaması gerekiyor. Sorumlu hayvan sahibi olmak, sahiplenilen bir kedinin henüz yavru iken bakımı ve beslenmesi ile başlıyor. Sonrasında da kedilerin düzenli olarak sağlık kontrollerinden geçirilmesi; onların yaşam kalitesi, sağlık ve refahı için yaşamsal önem kazanıyor. 

 

Yaşam boyu birliktelikler için, düzenli sağlık kontrolleri şart

 

Doğaları gereği hastalık semptomlarını geç yansıtma eğiliminde olan kedilerin hastalıkları gün yüzüne çıktığında, tedavi için geç kalınmış olunabiliyor. Bu nedenle Royal Canin, “Kedinizi Veteriner Hekimine Götürün” çağrısını yineliyor. Royal Canin, kedilerin mutlaka yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçirilmeleri gerektiği vurguluyor. Hastalıkların önlenebilmesinde, erken teşhisinde ve etkisinin azaltılmasında koruyucu sağlık hizmetlerinin, kedilerin sağlık ve refahı üzerindeki yaşamsal öneminin altı çiziliyor.   

 

Hayvanlar için daha iyi bir dünya misyonuyla sorumlu hayvan sahipliği kavramını güçlendirmek için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Royal Canin Türkiye Genel Müdürü Aslı Çelikkol: “Tüm çalışmalarımızın odağında onlara daha iyi bir dünya sunabilmek var. Bu kapsamda da sorumlu hayvan sahipliğine katkıda bulunacak uygulamaların, hayvanlarla etkileşime geçen tüm canlıların görevi olduğu bilinci ile çalışmalarımıza yön veriyoruz” dedi. Açıklamasında Royal Canin tarafından hazırlanan ve kedi bakımına yönelik bugüne kadar geliştirilmiş en kapsamlı bilgi kaynağı olma özelliğini taşıyan ‘Sorumlu Kedi Sahipliği Rehberi’ne de atıfta bulunan Çelikkol, hayvan refahı olgusunun da altını çiziyor. Her bir kedinin eşsiz olduğunu, buna paralel olarak da her birinin farklı beslenme ve bakım ihtiyaçlarının bulunduğunu söyleyen Çelikkol, bir kedi sahiplenme kararı vermeden önce dikkate alınması gereken tüm unsurlar, sahiplenilen kedinin eve alışma süreci, kedilerde uygun beslenme ve bakımın nasıl olması gerektiği, kedilerin beden dili ve davranışlarını anlama gibi başlıkları kapsamlı bir şekilde ele alan rehbere, royalcanin üzerinden ücretsiz olarak ulaşılabileceğini belirtiyor. 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet