Saadet Partisi’nden Mizansenli Zam Protestosu

Saadet Partisi İzmir İl Başkanlığı, elektrik ve doğalgaza yapılan yüksek oranlı zamları ilginç bir eylemle protesto etti.Saadet Partisinin öncülüğünde Konak Meydanı’nda düzenlenen eylemde zamların bütçeye etkisi ve can...

Yayınlanma:
Saadet Partisi’nden Mizansenli Zam Protestosu

Saadet Partisi İzmir İl Başkanlığı, elektrik ve doğalgaza yapılan yüksek oranlı zamları ilginç bir eylemle protesto etti.

Saadet Partisinin öncülüğünde Konak Meydanı’nda düzenlenen eylemde zamların bütçeye etkisi ve can yakıcılığı, mizansen şeklinde işlendi. Saçı, yüzü ve kıyafeti ile elektrik çarpmış bir vatandaşın simgelendiği gösteride, fahiş fiyatlı elektrik ve doğalgaz faturaları giydirilmiş kişiler de yer aldı. Sergilenen mizansende zamlı faturaların halkta oluşturduğu etki, esprili ama bir o kadar da vurgulu bir dille anlatıldı. “Bugünün değil, 20 yıllık iktidarın faturası”, “Isınmak OUT, Titremek IN”, “Elektrik direği satın alsak bu kadar para ödemeyiz”, “Bu hükümet çok yakıyor!”, “Çarparsa AKP çarpar” yazılı dövizlerin taşındığı protestoya, çevredeki vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi. Cebimizi değil, canımızı yakıyor Elektrik faturasının çarptığı vatandaşın yanında açıklama yapan Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Erduran, “Ekonomideki yangın elektrik faturalarının alev almasına neden oldu. AKP zam oldu yağıyor. AKP zam oldu çarpıyor.” dedi.

Hangi Ekonomiden Bahsediyorsunuz?

Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta ve gıdaya peş peşe yapılan fahiş zamların vatandaşı ekonomik buhranın içine sürüklediğini söyleyen Saadet Parti İl Başkanı Erduran, “Faturalar eskiden cebimizi yakardı. Şimdi canımızı yakıyor. Maaş artışları, şimdiden faturalar karşısında büyük ölçüde eridi gitti. Asgari ücrete yapılan zam, çerez parasına düştü. İnsanlarımız doğalgaz faturası ödememek için evlerinde battaniyelerin altında kara kışı çıkarmaya çalışıyorlar. Aileler, elektrik faturasından tasarruf etmek için lamba yakmamayı tercih ediyorlar. İnsanımızın televizyon ışığında oturarak kış günlerinde titrediği ve gıda ürünlerinden istediklerini alamadığı yaşam sefaletinde, hangi ekonomik büyümeden ve başarıdan söz ediyorsunuz Allah aşkına?” diye sordu.

Saadet Partisi'nden Mizansenli Zam Protestosu

Esnaf Kan Ağlıyor

Fatura kâbusu Faturaların vatandaşın kâbusu olduğunu belirten Saadet İl Başkanı Erduran, “Özellikle esnaf resmen kan ağlıyor ve artık gelen faturaları camlarına asarak zamları protesto ediyor. Ekonominin temel çarkı olan küçük işletmeler ve esnafımız elektrik faturalarıyla boğuşuyor, ayakta kalmaya çalışıyor ve maalesef birçoğu da kepenk indirmek zorunda kalıyor. İşletmeler bu faturaların bedelini müşteriye yansıtmak zorunda kaldıklarında, zaten hayat pahalılığının dayanılmazlığı altında ezilen insanlar ne hale gelecekler? İmalatçılar, sanayiciler bu faturalar karşısında işletmelerini nasıl ayakta tutacaklar? İşte bu kara tabloda, halkımızın büyük bir bölümünün açlık ve yoksulluk içinde yaşadığını, aslında yaşamak yerine hayatta kalmaya çalıştığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı. Yaygara değil, milletin feryadı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, zamlar konusunda oluşan tepkileri ‘muhalefetin yaygarası’ olarak nitelendirdiğini hatırlatan Erduran, “Akıl alır gibi değil. Biz de diyoruz ki: Bunlar muhalefetin yaygarası değil, milletin feryadı ve ızdırabıdır. Zamlar, ödeme gücünü çok aşan boyutlardadır. Hayat standartlarına çok aykırıdır. Artık bıçak kemiğe dayanmanın da ötesine geçmiş, kemiği delmiştir. 20 yıllık bir iktidar süresinin sonunda, ödenemeyecek faturalar nedeniyle elektriği ve doğalgazı kesilecek günlere geldik. İnsanların soğuk ve karanlığa mahkûm edileceği günlere geldik.” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet