Saç Ekimi Sonrası Bu Kurallar Hayati Önem Taşıyor

Birçok nedene bağlı olarak kaybedilen saçların, dökülen saç alanına kazandırılması işlemi olan saç ekimi uygulaması, dünyanın dört bir yanında en çok tercih edilen estetik uygulamalarının başında geliyor.

Yayınlanma:
Saç Ekimi Sonrası Bu Kurallar Hayati Önem Taşıyor

Birçok nedene bağlı olarak kaybedilen saçların, dökülen saç alanına kazandırılması işlemi olan saç ekimi uygulaması, dünyanın dört bir yanında en çok tercih edilen estetik uygulamalarının başında geliyor. Genel olarak 3 aşamadan oluşan saç ekimi uygulaması, her ne kadar zor bir süreç olarak görünse de, uyulması gereken kurallara dikkat edildiğinde oldukça başarılı sonuçları da beraberinde getiriyor. Bu kapsamda uzmanlar ise saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken noktaların hayati değere sahip olduğuna dikkat çekiyor. Saç ekimi işleminden sonra en iyi ve sağlıklı verimi alabilmek için birtakım kurallara uyulması gerektiğinin altını çizen GlobalHair Medikal Direktörü Berkant Dural özellikle de ilk 48 saatin önemine dikkat çekti.

 

Saç dökülmesi ve kellik şikayeti yaşayan kişilerin sıklıkla başvurduğu saç ekimi operasyonları hem fiziksel hem de psikolojik açıdan olumlu sonuçlar sağlıyor. Kişiye özgüvenini geri kazandıran saç ekim operasyonları kadar saç ekimi sonrasındaki süreç de ekstra öneme sahip. Bu noktada kişilerin ilk 48 saat işlem yapılan bölgeye kesinlikle temas edilmemesi gerektiğini söyleyen GlobalHair Medikal Direktörü Berkant Dural, ‘’Saç ektirmek isteyen kişilerin operasyon öncesinde olduğu gibi sonrasında da birtakım kurallara dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü ilk 48 saat içerisinde saç kökleri hassas olduğu kadar kolay bir şekilde zarar görebiliyor. Bu yüzden ilk 48 saat operasyonlu bölgenin her türlü temastan korunması gerekiyor’’ diye belirtti.

 

‘’Operasyon bandajı, hekim gözetiminde çıkarılmalı’’

Saç ekimi operasyonu sonrası bölgenin korunması amacıyla takılan bandajın hekim gözetiminde çıkarılmasının en sağlıklı olduğunu belirten GlobalHair Medikal Direktörü Berkant Dural; “Bandajlar operasyondan 48 saat içerisinde çıkarılır, saç köklerinde terleme yapmaması içinse tekrar bir bandaj uygulanması yapılmaz. Bu noktada bandaj sonrası ilk yıkamada çok önemlidir. Mikro cerrahi de olsa saç köklerine yapılan işlem saç derisinde belli bir hassasiyet oluşmasına neden olacağından dikkatli ve hassas bir şekilde yıkama yapılmalıdır. Uygun bir şampuanla saç köklerine zarar vermeyecek şekilde saç yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Bir iki yıkamadan sonra hassasiyet azalacağından sonraki süreçlerde normal yıkama metodu da kullanılabilir” dedi.

 

İlk 15 günlük süreye dikkat!

Saç ekimi sonrasını takiben devam eden 15 günlük süreçte dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Berkant Dural sözlerine şu şekilde devam etti, ‘’ Özellikle ilk 2 hafta ekim yapılan bölgede iltihaplanma ve olası darbeleri korumak için birçok aktivitenin de dikkatli uygulanması gerekir. Hamam, sauna, yüzme gibi yoğun terlemelerin yaşanacağı yerler ilk 15 günlük süreçte saç köklerine zarar vereceğinden uzak durulması gerekir. 15 günün sonunda ise saçları kazıtmamak şartıyla kişiler herhangi bir saç işlemi için kuaföre gidebilir. Kafaya darbe almaya müsait olan sporlar içinse süremizi 45 güne kadar uzatabiliyoruz. 2 haftalık süre zarfında kişiler aynı zamanda cinsel ilişkiye de ara vermeleri gerektiğini unutmamalı. Tüm bunlara ek olarak verilen ilaçlar aksatılmadan tüketilmeli ve normal olmayan bir durumla karşılaştığında mutlaka operasyon yaptırdığı yere ulaşılmalıdır” dedi.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet