Sağlıkçılardan YÖK’e çağrı

Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Osman Ata, üniversitelerde görevli sağlık çalışanlarının ek ödemelerinde düzenlemeye gidilmediğini hatırlatarak YÖK’ü bu konuda göreve çağırdı.Sağlık Bakanlığı...

Yayınlanma:
Sağlıkçılardan YÖK’e çağrı

Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Osman Ata, üniversitelerde görevli sağlık çalışanlarının ek ödemelerinde düzenlemeye gidilmediğini hatırlatarak YÖK’ü bu konuda göreve çağırdı.
Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen fakat YÖK tarafından düzenleme yapılmayan ek ödeme oranları ile ilgili konuşan Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Osman Ata, “Sağlık Bakanlığı tarafından yeniden düzenlenerek sağlık çalışanlarına yüzde 100 tavandan ek ödeme verilmesi yönünde Ağustos Eylül ve Ekim aylarını kapsayacak şekilde yapılan düzenleme resmi gazetede yayınlanmıştır. Ancak Yükseköğretim Kurulu(YÖK), kendisine bağlı faaliyet gösteren üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanlarına Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında yüzde 100 tavandan ek ödeme verilmesi için gerekli düzenlemeyi yapmayarak, bakanlığın gerisinde kalmıştır. Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık personeli, Ekim ayına yaklaştığımız şu günlerde Ağustos ayından bu yana ödeme emri gerektiren düzenlemeyi yapamayan YÖK yetkililerine tepkilerini dile getirmektedirler. Sağlık bakanlığının ek ödemeler hakkında almış olduğu kararla örtüşen kararı çok hızlı bir şekilde alması gereken YÖK Sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmıştır” dedi.
-YÖK, Neyi Bekliyor?
Üniversite hastanelerinde görev yapan çalışanların sesine kulak vermesi ve ek ödemelerin yüzde 100 tavandan ödenmesi için biran evvel bir düzenleme yapılması için YÖK’ü göreve davet eden Başkan Ata, “YÖK, halen bir düzenleme yapmamasının gerekçesini üniversite hastanesi çalışanlarına açıklamalı ve üniversite yönetimleri de bu konuda YÖK’e baskı kurmalıdır. Tıp fakültesi hastanesi çalışanları böyle bir sorunla karşı karşıya bırakılmamalıdır” ifadelerine yer verdi.
Tüm sağlık çalışanları adına Türk Sağlık-Sen olarak YÖK’e çağrıda bulunan Ata, şu ifadelere yer verdi:
“Ağustos ayından itibaren yüzde 100 tavandan ödenmesi gereken ek ödemeler için daha neyi bekliyorsunuz? Her gün geri döneceklerinden bile emin olmadan evden çıkan ve canları pahasına çalışan sağlık çalışanları için gerekli yasal düzenlemenin bir an önce yapılmasını ve haklarının verilmesini bekliyoruz. Türk Sağlık Sen İzmir Üniversiteler Şubesi olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağız.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet