"Sevgililer Günü Alışverişlerinde Yüzde 24 Artış"

iyzico tarafından açıklanan Sevgililer Günü alışveriş istatistiklerine göre geçen yıla oranla bu yıl ciddi bir artış yaşandı.

Yayınlanma:
"Sevgililer Günü Alışverişlerinde Yüzde 24 Artış"

iyzico tarafından açıklanan Sevgililer Günü alışveriş istatistiklerine göre geçen yıla oranla bu yıl ciddi bir artış yaşandı.

 

Sevgililer Günü için yapılan alışverişlerin işlem adedi 24,2, işlem hacmiyse yüzde 78 oranında artış gösterdi. 

 

Her yıl yüzlerce hayvanın Sevgililer Günü hediyesi olarak alınıp daha sonra terk edilmesine dikkat çekmek amacıyla iyzico’nun Ahbap ile gerçekleştirdiği İyiliğe Katıl kampanyasındaysa barınaklara 4 ton mama ulaştırıldı.

iyzico, her yıl olduğu gibi bu sene de Sevgililer Günü için yapılan alışveriş istatistiklerini açıkladı. Pandeminin ardından yeniden normalleşmeye başladığımız bugünlerde online alışveriş hala sıklıkla tercih edilirken, hem işlem hacmi hem işlem adedinde geçen yıla oranla ciddi bir artış yaşandı.

 

Sevgililer Günü için yapılan alışverişlerin işlem sayısı 24,2, işlem hacmiyse yüzde 78 oranında artış gösterdi. Ortalama sepet tutarında ise 43,3 oranında artış yaşandı. 

 

Erkeklerin ortalama sepet tutarında artış 

2022 Sevgililer Günü döneminde alışverişlerin 52,8’i kadınlar tarafından gerçekleştirilmesine rağmen, erkeklerin sepet ortalamasında 2021’e göre 48,9 artış yaşandı. Kadınların sepet ortalamasında artış ise 37,6 oldu. İşlem adedi olarak en fazla alışveriş 12.00-15.00 aralığında yapıldı. 

 

Debit kart kullanımı ve tek çekim alışveriş yükseliyor 

Kredi kartı yerine banka kartı kullanımında artış yaşandı. 2021 yılına göre işlem hacmi bazında banka kartı kullanımı 30,9, kredi kartı kullanım oranı ise 19,7 oranında arttı. Tek çekim alışverişlerde 85,7 oranında artış yaşandı. Taksitli işlemlerin ortalama sepet tutarı 60,02 artış ile 456.02 TL’den 733.55 TL’ye yükseldi. Taksitli işlemlerin 62,6 ile daha çok kadınlar tarafından tercih edildiği görüldü. 

 

Sevgiyi göstermenin yolu değişmedi

Bu yıl da her yıl olduğu gibi Sevgililer Günü için giyim, aksesuar ve çiçek tercih edildi. Geçen seneye göre işlem hacmini en çok artıran sektörlerde ayakkabı, kozmetik, giyim, aksesuar ve seyahat olarak gerçekleşti. 

 

İyiliğe Katıl kampanyası ile 4 ton mama desteği sunuldu 

iyzico, bu yıl 14 Şubat Sevgililer Günü’ne farklı bir açıdan yaklaştı. Her yıl Sevgililer Günü hediyesi olarak alındıktan sonra bakılamayarak terk edilen evcil hayvanlara dikkat çeken iyzico, Ahbap ortaklığıyla gerçekleştirdiği İyiliğe Katıl kampanyası kapsamında barınaklara 4 tonluk bir mama desteği sundu. 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet