Sigara işitme kaybına yol açıyor

Gürültüye maruz kalma, kardiyovasküler hastalık, diyabet, tütün ve alkol kullanımı işitme kaybına sebep olabilir.

Yayınlanma:
Sigara işitme kaybına yol açıyor

Gürültüye maruz kalma, kardiyovasküler hastalık, diyabet, tütün ve alkol kullanımı işitme kaybına sebep olabilir. Pek çok sağlık sorununun sebebi olan sigaranın işitme sağlığını da olumsuz etkilediğini söyleyen Demant İşitme Sağlığı Grup Şirketleri Eğitim Müdürü, Odyoloji Uzmanı Bahtiyar Çelikgün, “Sigara, antioksidan mekanizmalar veya işitsel sistemi besleyen damarlar üzerindeki etkileriyle işitmeyi olumsuz etkileyebiliyor” dedi. 

 

Sigaranın işitme kaybına neden olduğu biliniyor. Birleşik Krallık‘ta yapılan araştırmalar da bu bilgiyi destekliyor. Yakın zamanda açıklanan bir araştırma göre Birleşik Krallık‘ta yaşayan 61 ile 70 yaş arasındaki yetişkinlerin yüzden 36’sında işitme kaybı görülüyor. İşitme kaybının yaşlanmanın bir sonucu olarak görülürken, sigara ve tütün kullanımının da işitme kaybı riskini arttırdığını belirten Demant İşitme Sağlığı Grup Şirketleri Eğitim Müdürü, Odyoloji Uzmanı Bahtiyar Çelikgün, “Yapılan klinik çalışmalarda yetişkinler arasında sigara içme ile işitme kaybı arasında bir ilişki olduğu görülmüş. Günde 1 paketten fazla sigara içen erkeklerin, konuşma frekansları yani alçak ve orta frekanslarda sigara içmeyenlere veya çok az sigara içenlere göre daha kötü işitme eşiklerine sahip olduğu ortaya koyulmuş. Bir diğer araştırmada ise sigara içenlerin yüksek frekanslarda (4000 Hz'de) işitme kaybı yaşama olasılığı, sigara içmeyenlere göre daha yüksek olarak kaydedilmiş. Kadın çalışma gruplarında ise anlamlı bir farklılık gözlenmemiş” şeklinde konuştu.  

 

Pasif içicilik de işitme kaybı riskini yüzde 28 arttırıyor

Sigara dumanına maruz kalan yetişkinlerin de işitme kaybı riski taşıdığını belirten Odyoloji Uzmanı Bahtiyar Çelikgün, “Yapılan çalışmalara göre sigara içmeyen ancak tütün dumanına pasif maruz kalan kişilerin işitme kaybı riski yüzde 28 oranında artıyor. Bu ilişki maruz kalınan doza bağlı olarak değişebilir. Sigarayı bırakmak veya azaltmak ve tütün dumanına pasif maruz kalmaktan kaçınmak işitme kaybı riskini azaltmak için önemli” uyarısında bulundu.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet