Sosyal Medyada İşsizlik ve İşten Çıkartmalar Konuşuldu

Hazırlanan rapora göre koronavirüsün gündeme getirdiği işsizlik konusu sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında geldi. Raporda işsizlik konusunda olumlu/olumsuz en çok gündeme gelen markalara da açıklandı.Adba Analytics,...

Yayınlanma:
Sosyal Medyada İşsizlik ve İşten Çıkartmalar Konuşuldu

Hazırlanan rapora göre koronavirüsün gündeme getirdiği işsizlik konusu sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında geldi. Raporda işsizlik konusunda olumlu/olumsuz en çok gündeme gelen markalara da açıklandı.

Adba Analytics, hazırladığı raporda koronavirüsün gündeme getirdiği işsizlik konusunda sosyal medya kullanıcılarının konuşmaları analiz etti. Sosyal CRM ve sosyal veri analizi şirketi Adba Analytics, 20 Ocak – 31 Mart 2020 aralığını baz alarak hazırladığı raporda, sosyal medya kullanıcılarının koronavirüsün gündeme getirdiği işsizlik konusundaki paylaşımlarını ve konuşmalarını analiz etti. Çin’in Wuhan kentinde ilk vakanın görülmesiyle hızla yayılan koronavirüs, ölü sayısının artışıyla insanları paniğe sürükledi. Sosyal medya kullanıcıları salgın ile ilgili güncel gelişmeleri ve vaka sayısını Dünya Sağlık Örgütü (WHO) başta olmak üzere çeşitli kuruluşların resmi hesaplarından takip etti. Tüm dünyayı paniğe sürükleyen salgın ile ilgili sosyal CRM ve veri analizi şirketi Adba Analytics; Twitter, Instagram, YouTube, Facebook, forum siteleri, bloglar ve haber sitelerindeki Türkçe ve İngilizce dillerindeki paylaşımları kapsayarak bir sosyal medya raporu hazırladı.

TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA

İşsizlik, işten çıkarılma, ücretli izin ve yıllık izin gibi konular hakkında sosyal medya kullanıcılarının dünya genelinde yaptığı paylaşımlar 7 milyonun üzerine çıkmıştır. En çok paylaşım adedi sırasıyla ABD, Türkiye, İngiltere, Hindistan ve Nijerya lokasyonlarından yapılmıştır. Söz konusu paylaşımların sayısı 17 Mart itibarıyla yüksek bir ivme kazanmıştır. İşsizlik konusu dünya gündeminde sıkça konuşulurken işten çıkarılma konusu Türkiye’de daha yoğun bir şekilde konuşulmaktadır. Ücretsiz ve yıllık izin konuları ise dünya ile benzer oranlarda sosyal medya kullanıcılarının gündeminde yer bulmaktadır.

Global
İşsizlik: 308.072
İşten çıkarılma: 786.391
Ücretsiz izin / yıllık izin: 190.553
Türkiye
İşsizlik: 93.037
İşten çıkarılma: 961.253
Ücretsiz izin / yıllık izin: 190.716
Öne Çıkan Konu Başlıkları / Türkiye
İşten çıkarılma: %62
Ücretli izin: %16
Ücretsiz izin: %12
İşsizlik: %6
Yıllık izin: %4

İÇERİKLER NEGATİF

Konuya dair Türkiye’de yapılan paylaşımların yüzde 76’lık büyük kısmı negatif içeriktedir. Yardım ve destek kampanyaları ile ilgili paylaşımların da etkisiyle pozitif bahsedilme oranı yüzde 6 olmuştur.

İŞSİZLİKTE EN ÇOK YER ALAN MARKALAR

Türkiye genelinde işsizlik ile ilgili konuları içeren olumlu-olumsuz paylaşımlarda en sık yer alan markalar Vodafone, Turkcell, Toyota ve Türk Telekom olmuştur.
1. Vodafone: 2.218
2. Turkcell: 774
3. Toyota: 692
4. Türk Telekom: 577
5. Türk Hava Yolları: 366
6. Halkbank: 154
7. Boyner: 101
8. LC Waikiki: 99
9. Türkiye İş Bankası: 80
10. Akbank: 78
11. Garanti BBVA: 68
12. Pegasus: 68
13. Mavi: 60
14. VakıfBank: 55
15. A101: 46

(BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet