Söyleşi “Ev İçi Emek, Ev İçi Şiddet” Yağmur Nuhrat ile İlknur Hacısoftaoğlu

Ten, Beden, Ben sergisi paralelindeki programlar, akademisyenler Yağmur Nuhrat ve İlknur Hacısoftaoğlu söyleşisiyle devam ediyor.

Yayınlanma:
Söyleşi “Ev İçi Emek, Ev İçi Şiddet” Yağmur Nuhrat ile İlknur Hacısoftaoğlu

Ten, Beden, Ben sergisi paralelindeki programlar, akademisyenler Yağmur Nuhrat ve İlknur Hacısoftaoğlu söyleşisiyle devam ediyor. İpek Duben’in toplumsal varlığı görünmez kılınan kadınları gündeme getirdiği Şerife (1980-1982) resimlerinden hareketle emek hikâyeleri ve cinsiyetlendirilmiş gündelik hayat tartışmaya açılacak. Ayrıca kadın cinayetleri ve ev içi şiddet haber kupürlerinden oluşan ve aşk, şiddet ilişkisini merkeze alan LoveBook [Aşk Kitabı] (1998-2000) enstalasyonu ele alınacak. 

Herkesin katılımına açık programın dili Türkçe’dir. Saat 19.00’da başlayacak söyleşi SALT Online Youtube kanalında canlı olarak yayımlanacaktır. İpek Duben’in kırk yılı aşan pratiğini yansıtmak üzere hazırlanan en kapsamlı sergisi 3 Nisan’a kadar SALT Beyoğlu’nda görülebilir.

Yağmur Nuhrat İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde aldığı lisans eğitimi ardından yüksek lisans ve doktorasını Brown University (ABD) Antropoloji Bölümü’nde futbolda hakkaniyet ve “fair play” üzerine tamamladı. Etik ve ahlak antropolojisi, futbolda cinsiyet ve dil, kent antropolojisi ve trafik üzerine araştırma ve yayınları var. Nuhrat şu sıralar yüksek öğretimde intihal ve sahtecilik üzerinden etik ve ahlak müzakerelerine odaklanan bir çalışma yürütüyor. 

İlknur Hacısoftaoğlu İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü’nde öğretim üyesi. Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde, yüksek lisans ve doktora eğitimini Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi - Spor Sosyolojisi Programı’nda tamamladı. Oyunun Ötesinde: Spor Sosyolojisi Çalışmaları kitabının editörlerinden Hacısoftaoğlu’nun, toplumsal cinsiyet ve spor alanında birçok yayını var. Sporda kadın, erkeklik ve taraftarlık alanlarında çalışmalarını sürdürüyor.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet