Tabipler Eyleme Gidiyor

Türk Tabipler Birliği Ege Bölge Toplantısı Aydın, Muğla, Balıkesir, Çanakkale, Antalya, İzmir, Isparta-Burdur ve Manisa illerinin temsilcileri ile TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Ali Çerkezoğlu, Merkez Konseyi Üyesi Mübeccel İlhan’ın...

Yayınlanma:
Tabipler Eyleme Gidiyor

Türk Tabipler Birliği Ege Bölge Toplantısı Aydın, Muğla, Balıkesir, Çanakkale, Antalya, İzmir, Isparta-Burdur ve Manisa illerinin temsilcileri ile TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Ali Çerkezoğlu, Merkez Konseyi Üyesi Mübeccel İlhan’ın katılımıyla Manisa’da gerçekleştirildi. Sağlıkta şiddetin ve yaşanan sorunların masaya yatırıldığı toplantının ardından bir açıklama yapan Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran, “Ege Bölgesi Tabip Odaları ve Merkez Konseyi yöneticileriyle birlikte 2020 yılını sağlık sorunlarını konuşmak ve alınacak eylem kararlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere toplandık. Bugün burada Ege Bölgesinin 8 ilinin yöneticileri ve temsilcileri ile Merkez Konseyi 2. Başkanı Ali Çerkezoğlu ve Merkez Konseyi Üyesi Mübeccel İlhan aramızda. Toplantımızda bölge odalarımızın yaşadığı sorunlar, sağlık sistemindeki sorunlar, Ege Bölgesindeki ve hekimlerin sıkıntılarını dile getirdik. Sağlıkta şiddet başını aldı gidiyor. Geçtiğimiz yıl bu günlerde Turgutlu’da bir meslektaşımız darp edilmişti. Sağlıkta şiddet yasasının mecliste görüşülerek onaylanmasını istemiştik. Sağlık Bakanlığının birçok çalışması olduğunu biliyoruz ama caydırıcı yasaların ya da uygulamaların ele alınmadığını biliyoruz. Biz Tabip odaları olarak sesimizi daha da yükselteceğimizi belirtmek istiyoruz. 2020 yılı sıkıntılı bir dönem bekliyor bizi açıkçası. Ama biz de mücadelemizi büyüterek devam ettireceğiz.” dedi.

SAĞLIKTAKİ SIKINTILAR ŞİDDETLE SONLANIYOR


2020 yılında yapılacak faaliyetlerle ilgili açıklamada bulunan TTB Merkez Konseyi 2. Başkanı Ali Çerkezoğlu ise şunları söyledi: “Türk Tabipler Birliği olarak biz ülkemizin içinde bulunduğu zorlu ortamlarda dünyada ve ülkemizde gerçekten herkesin sadece hekimlerin değil, bütün yurttaşlarımızın, işçinin, işsizin, yoksulun, emekçinin başta sağlık hakkı talebi olmak üzere bütün temel hakların ciddi sıkıntılarla karşı karşıya kaldığını, insanlarımızın ciddi problemlerle başbaşa kaldığını biliyoruz, görüyoruz. Bu problemlerin başında da sağlık ortamında yaşanan sıkıntılar, sorunlar, yetmezlikler geliyor. Ne yazık ki bu sıkıntı ve yetmezlikler genellikle yurttaşlarımızın hekimlerimize ve sağlık emekçilerine, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetiyle sonlanıyor. Oysa buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki sağlıkta yaşanan sorunların sorumlusu, muhatabı, çözüm yeri hekimler ve sağlık çalışanları değildir. Sistemin bütünsel bir şekilde ele alınması, sağlıkta şiddetin önce kabul edilmesi, sonra buna dönük iyileştirici sonuç alıcı, caydırıcı adımların atılması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak böyle bir iklimde, şiddetsiz bir iklimde ve emeğimizin karşılığını alarak hekimlik yapabileceğimizi buradan, Manisa’dan, Ege Bölge Tabip Odalarıyla birlikte bir kez daha ilan ediyoruz. Bu talebimizi yani şiddetsiz bir ortamda emeğimizin karşılığını alarak hekimlik yapmak istiyoruz talebimizi, yani 82 milyona ulaşılabilir, nitelikli, parasız ve güvenilir bir sağlık hizmetini sunmak istiyoruz talebimizi yinelemek istiyoruz. Bu yinelemeyi Türkiye’nin bütün şehirlerinde ısrarla bütün sağlık kurumlarında talep etmeye devam edeceğiz. Bu taleplerimizi görünür kılmak için 14 Mart Haftamızın son gününde 15 Mart’ta Ankara’da büyük bir beyaz mitingle sağlık çalışanlarının bütünüyle buluşarak hekimler olarak bu talebimizi bir kez daha ileteceğiz. Başta sağlıkta şiddet olmak üzere sağlıkta yaşanan sorunların çözümü için adım atılmasını isteyeceğiz. Bu konuda adım atılmadığı durumda 17 Nisan’da, Dr. Ersin Arslan’ın öldürüldüğü, sağlıkta şiddetin simgesel günü olan ve kongremizde de ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Günü’ olarak ilan ettiğimiz 17 Nisan Günü bütün Türkiye’de bütün sağlık emekçileri ve sağlık çalışanlarıyla ve halkımızın da katkısıyla greve çıkacağımızı ilan ediyoruz buradan. Başta sağlıkta şiddet yasası olmak üzere, bu yasa tasarısının mecliste kabul edilmesi başta olmak üzere, onlarca madde içeren kamu spotlarıyla bunun duyurulması, yöneticilerin söylemi, dili, hekimleri aşağılayan, küçümseyen dili, sorunların sanki hekimlerden kaynaklandığını ifade eden yönetici tutumu ve hekimlerle hastaları karşı karşıya getiren bu sağlık ikliminin değişmesine dönük ciddi, kararlı, sonuç alıcı adımlar atılmasını bekliyoruz. Atılmadığı takdirde eylem programımızın yerine getirileceğini bir kez daha ifade ediyoruz. 15 Mart’ta Ankara’da büyük mitingimizi gerçekleştireceğiz” (BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet