TCMB nisan ayını pas geçti

Haftanın dördüncü işlem gününde, Yurtiçi piyasalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantısı takip edildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (Kurul) planlı takvime göre gerçekleştirdiği Nisan ayı toplantısı ardından yayımlanan Basın Duyurusunda; banka politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında piyasa beklentisine paralel değişikliğe gitmedi ve % 19 düzeyinde korudu. Yayımlanan basın duyurusunda, bir önceki basın duyurusuna göre “sıkı para politikası duruşu kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülecek” ve “gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacak” ifadelerini çıkardığı görülmektedir. Bu ifadelerin çıkarılması yurtiçi piyasalarda TL varlık fiyatlamalarında ilk etapta oynaklığın artmasına neden olduğunu görüyoruz. Global piyasalarda endeks/endeks vadeli işlem sözleşmelerinin birçoğunda toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor. BİST100 endeksi gün içerisinde 1398-1418 bölgesi aralığında hareket ettiği izleniyor. Küresel tahvil piyasasında talebin arttığı gözlemleniyor. Özellikle, ABD’de açıklanan ekonomik verilerin birçoğunun beklentileri karşılaması sonrasında, ABD on yıllık tahvil getirisi % 1,57 ve 2 yıllık tahvil getirisi % 0,15 işlemlerin geçmeye devam ediyor.

Satır Başları: 

BİST-100 endeksinde gün sonuna doğru psikolojik seviyesi olan 1405 değeri üzerinde tutunma çabası içerisinde… Gün içerisinde, 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan gerileme endekste toparlanma eğilimini desteklediği görülse de Türk Lirası’nda artan oynaklık endeks fiyatlamalarını baskılamaya devam ettiği izleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurtdışı Yerleşiklerin Portföyündeki Hisse Senedi ve İç Borçlanma Sentleri net değişimlerine bakıldığında, 09 Nisan sona eren işlem haftasında yurtdışı yerleşiklerin hisse senedinde 46 milyon dolar satıcılı konumda oldukları görülürken, DİBS’te 77,9 milyon dolar alıcılı konumda oldukları izleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; 09 Nisan sona eren işlem haftasında Merkez Bankası Rezervleri bir önceki haftaya kıyasla % 2,14 artış ile 89,321 milyar dolara yükseldi. Alt kırılımlara bakıldığında, Altın Rezervi 39,944 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri 49,377 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Beyaz Saray’dan yapılan basın açıklamasına göre ABD, SolarWinds’in hacklenmesi ve ABD seçimlerine müdahale edilmesiyle ilgili 6 Rus teknoloji şirketine yaptırım uygularken, ABD’li finansal kuruluşların Rus tahvili almasını da 14 Haziran’dan itibaren yasaklayacağı açıklandı.

BIST 100

BIST100 endeksi gün içerisinde en yüksek 1418 en düşük 1398 seviyelerini gördü. Kapanışa doğru BIST100 endeksinde fiyatlama davranışlarında psikolojik seviyesi olan 1405 değeri üzerinde tutunma çabası içerisinde olduğu görülüyor. Destek: 1390- 1370 Direnç: 1420- 1430

Şirket Haberleri

Türk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. (TRILC): Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. ile Umman’ da yerleşik Al-ARKAN Holding Firması tarafından Umman Serbest Bölge ‘de kurulacak olan IV PARENTERAL Solüsyon üretim tesisi için kurulum ,danışmanlık ve know how hizmetlerini içeren anahtar teslim proje teklifimiz kabul edilmiş ve anlaşma imzalanmıştır. Anlaşmanın toplam bedeli 17.500.000 Euro dur. Projenin tamamlanma süresi 12 aydır.

Çemaş Döküm Sanayi A.Ş. (CEMAS): 01.03.2021 tarihinde KAP ‘ta yayınlanan Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Raporda belirtilen yatırımlardan 3 adet taşlama makinası alımı için sipariş 15.04.2021 tarihinde verilmiştir. PS Auto Grinding şirketinden alınacak Koyama marka 3 adet Japon Otomatik Taşlama makinesi (400 TT-S 500 TT ve 500 TT-XXL modeller) Çemas’a özel olarak üretilecek olup, 6 ay içinde hizmete alınması beklenmektedir. Makinaların fabrikamıza teslim fiyatı toplam 989.000 Euro’dur.

USDTRY

Haftanın dördüncü işlem gününde, TCMB toplantısı ardından Türk Lirası’nda artan oynaklık ile birlikte kurun fiyatlamalarda geniş bant aralığında hareket ettiği görülüyor. Kurun ilk direnci 8,1500 seviyesi olarak takip edilebilir. Destek: 8,0500 – 8,0000 Direnç: 8,1500 – 8,1800

EURTRY

Haftanın dördüncü işlem gününde, EUR/TRY paritesi fiyatlamalarında TL’de yaşanan dalgalı seyir ile birlikte geniş bant aralığında hareket etmeye devam ettiği izleniyor. Paritenin ilk direnci 9,7800 seviyesi olarak izlenebilir. Destek: 9,6000 – 9,5600 Direnç: 9,7800 – 9,8400

EURUSD

EUR/USD paritesi gün içerisinde, küresel piyasalarda dolarda yaşanan zayıf seyir ile birlikte paritenin 1,1994 seviyeleri civarını test ettiğini görüldü. Kurun ilk direnci 1,2000 seviyesi olarak izlenebilir. Destek: 1,1970 – 1,1950 Direnç: 1,1200 – 1,2050

XAUUSD

Gün içerisinde dolarda yaşanan dalgalanma ile birlikte kıymetli metalin 1.765 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Ons Altının ilk direnci 1.780 seviyesi olarak takip edilebilir. Destek: 1.750 – 1.744 Direnç: 1.780 – 1.792

BRENT

Haftanın dördüncü işlem gününde, Brent petrolün fiyatlamalarda geniş bant aralığında hareket ettiği görüldü. Şu saatlerde emtianın 66,52 seviyesinde hareket ettiği izleniyor.

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 78 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber