TCMB’nin geniş vadeli politika duruşuna dair beklentiler

CAATSA yaptırımları konusu…

Yatırımcıların dikkati, yarın açıklanacak olan “TCMB 2021 Yılında Kur ve Para Politikası” sunumunda olacak. TCMB Başkanı Sn. Naci Ağbal’ın sunum yapacağı online konferansta yatırımcılar, TCMB’nin geniş vadedeki politika duruşuna dair fikir edinmeye ve Banka’nın faizleri daha da fazla artırıp artırmayacağını anlamaya çalışacaklar. Beklenmedik derecede yüksek Kasım ayı TÜFE verisinden sonra, Merkez Bankası’nın en yakın PPK olan 24 Aralık tarihinde faizleri artırması gerekliliği ve bunu yapıp yapmayacağı şu anda en ana konu olarak izlenmektedir.

Konu, 2021 yılında para politikası olacağı için direkt bir yönlendirme olmayacak tabii, ancak Merkez Bankası’nın geniş dönemde uygulamayı düşündüğü politikalar ışığında piyasalar 24 Aralık PPK’sına dair de çıkarım yapacaktır. Enflasyonun şu an barındırdığı ilave yukarı yönlü riskler itibariyle ilerleyen aylarda da artış eğilimi içerisinde kalması bekleniyor. Merkez Bankası eğer yeni bir uygulama dönemine girdiyse kesinlikle tepki mekanizmasını işletmelidir. Bir de, mevcut enflasyon sapmasına tepki vermekten de öte, ilave enflasyon risklerine dair de güvenli alan yaratmalıdır. Kasım’da %14’e yükselen enflasyon itibariyle, reel faizde EM standardını yakalamak ve makul reel faiz pozisyonuna gelmek için 24 Aralık’ta Merkez Bankası’nın 200 baz puan faiz artırımı yapacağını düşünüyoruz. Para politikasının mevcut sıkılık derecesinin de 2021’in ilk 6 ayında devam ettirilmesini öngörüyoruz.

Rezervlerin artırılması konusu ile alakalı da önemli bir iletişim bekleriz. Merkez Bankası’nın rezervleri destekleme anlamında izleyebileceği farklı yollar var. Munzam karşılıklarını artırma, Rezerv Opsiyon Mekanizması, reeskont kredileriyle döviz girişi, Hazine’nin döviz cinsi borçlanması ve swap gibi alternatifler bulunmakta. Asıl sorun net rezervler olduğundan dolayı, ZK ve swap gibi enstrümanlardan ziyade döviz alım ihalelerinin başlaması ve döviz cinsinden borçlanma ile alakalı olarak bazı ayrıntıların ortaya çıkmasını bekleyebiliriz.

Bir konu da, CAATSA yaptırımları ile alakalı… Senato, CAATSA yaptırımlarını kabul etti ve Trump veto edeceğini açıklamasına rağmen 2/3 çoğunluk nedeniyle yapabileceği bir şey yok. Yaptırımların ilk hali, basında çıkan haberler ve beklenildiği üzere savunma sanayiiyle ilgili spesifik olanlar. Yaptırımlar arasında tüm ABD ihracat lisanslarının ve SSB yetkilerinin yasaklanması ve SSB başkanı Dr. İsmail Demir ve diğer SSB görevlilerine yönelik varlıkların dondurulması ve vize kısıtlamaları yer alıyor. Ekonominin genelini ve finans sistemini hedefleyen yaptırımlar şu aşamada söz konusu değil. Bundan sonra ciddi bir diplomasi trafiği olması muhtemel. Hatırlanacağı gibi, Türkiye’nin yaptırımlara karşı en büyük argümanı, ABD’nin S-400’ün eşdeğer sistemi Patriot’ları satma konusundaki geçmişteki isteksizliği idi. Biden yönetiminin bu konuda takınacağı tavır önemli olacaktır.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 22 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber

%d blogcu bunu beğendi:
%d blogcu bunu beğendi: