Terakki Vakfı Okullarında Kütüphane Şenliği

Terakkili öğrenciler, bu yıl Kütüphane Şenliği’nde çeşitli yayınevlerinin katıldığı kitap fuarından tiyatro gösterilerine, yazar söyleşilerinden çocuk yogasına, müzik dinletisinden kitap tanıtımlarına ve resim sergisine...

Yayınlanma:
Terakki Vakfı Okullarında Kütüphane Şenliği

Terakkili öğrenciler, bu yıl Kütüphane Şenliği’nde çeşitli yayınevlerinin katıldığı kitap fuarından tiyatro gösterilerine, yazar söyleşilerinden çocuk yogasına, müzik dinletisinden kitap tanıtımlarına ve resim sergisine kadar yayılan etkinliklerle buluştu.

Terakki Vakfı Okulları Kütüphaneleri tarafından gerçekleştirilen Kütüphane Şenliği, bu sene Tepeören Yerleşkesinde 02 - 06 Mayıs, Levent Yerleşkesinde ise 09 - 13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti.

Öğrenciler; Can Yayınları, Efe Dünyası, Tudem Yayınları, Kelime Yayınları, Homer Yayınları, Scholastic Yayınları, O2 Yayınları, Bulut Yayınları, Kırmızı Kedi Yayınevi, Redhouse-Sev Yayınları, Nar Kitap, Tema Vakfı, Arkeoloji ve Sanat Yayınları, İzlenim Sanat Yayınları, Pearson Yayınları, Doğan Egmont Yayınları ve Milenyum Yayıncılığın katıldığı şenliğin geleneksel kitap fuarında çocuk edebiyatının nitelikli ürünlerini ve yazarlarını keşfetme fırsatı buldular.

Şenliğin ilgi çeken önemli aktivitelerinden Levent Yerleşkesi 2. sınıf öğrencilerine yönelik olan  “Vaay, Panama Ne Güzelmiş!” adlı kitabın çocuk yogası, Drama Eğitmeni Hafize Çınar Güner’in eğitmenliğinde düzenlendi. Aynı zamanda yazar olan Güner, 2. sınıf öğrencilerini de kitaplarının karakteri Tilki Toni ile tanıştırarak Tilki Toni kuklası eşliğinde onlarla keyifli zaman geçirdi.

1.sınıf öğrencilerini düşündürme ve felsefeyle tanıştırma fırsatı sunan aktivitelerinden biri de “Çocuklar İçin Felsefe” kavramının en önemli temsilcilerinden biri olan felsefeci, eğitimci ve yazar Nuran Direk ile yapılan atölye çalışması oldu. Atölye çalışmasında öğrencileri, “farklı, aynı ve varlık” kavramları hakkında detaylı bilgi sahibi oldular.

Terakki Vakfı Okulları Levent Yerleşkesinden 2. sınıf öğrencileri, Yazar Cabir Alacatlı ile bilmece ve mani yazma konusunda atölye çalışmasında bir araya geldiler. Etkinlikte düşünme becerilerini geliştirerek sınıf manilerini yazdılar. Levent yerleşkesi, 3. sınıf öğrencileri, Şair Haydar Ergülen ile şiirin ne olduğu, şiir yazmak ve şiir okumak üzerine interaktif bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Terakki Vakfı Okulları Tepeören Yerleşkesinden anaokulu 4, 5 ve 6 yaş grubu çocukları, Yazar Şebnem Oral ile yaptıkları “Müzikli Masal Sepeti” adlı söyleşide masalları farklı bir şekilde ve müzik eşliğinde ilgiyle dinlediler.

Terakki Vakfı Okulları her iki yerleşkesinden 4. sınıf öğrencileri ise 'Filozof Çocuk' serisinin dünyaca ünlü Fransız filozof Yazarı Oscar Brenifier'den eğitim alan tiyatro sanatçısı Arzu Suriçi ile felsefe atölyesi çalışmasında buluştular. Arzu Suriçi felsefeyle yapılacak inanılmaz yolculuğu neşeli ve merak uyandırıcı şekilde öğrencilerle gerçekleştirdi. Yazar Süleyman Bulut ile deyim ve atasözlerinin dilimizin zenginlikleri olduğunu öğrenerek, farklı deyim ve atasözlerinin hikayelerini dinleme fırsatı buldular. Ayrıca öğrenciler Kelime Yayınlarının tiyatro ekibi tarafından sahnelenen ve çocukların düş ve düşünce dünyasına seslenen  “Marry Poppins!” adlı tiyatro oyununu izlediler.

Levent Yerleşkesi 5. sınıf öğrencileri, okudukları Orhan Kemal’in “Çikolata” adlı öyküsünü “okuma radyosu” şeklinde arkadaşlarına sundular. 1-3. sınıf öğrencileri ise okudukları kitaplar içinden seçtikleri bir kitabın; konusunu, karakterlerini ve ana fikrini kendi hazırladıkları görsel sunumları, sınıf ortamında kendilerinden küçük seviyedeki sınıf arkadaşlarına tanıttılar.

Terakki Vakfı Okulları Levent Yerleşkesi lise öğrencilerinin, 2. el kitaplara duygu ve düşüncelerini aktarmasıyla hazırladıkları Artist Journal (Sanat Günceleri) adlı resim sergisi hafta boyunca ilkokul öğrencilerine sergilendi.

Terakki Vakfı Okulları her iki yerleşkesinden Ortaokul Perküsyon Grubu ve Solo Gitar- Davul grubu öğrencileri tarafından hazırlanan müzik gösterisini ortaokul öğrencilerine, 1. sınıflar Perküsyon Grubu tarafından hazırlanan müzik gösterisinin ise ilkokul öğrencilerine sunulmasıyla renklenen Kütüphane Şenliği, öğrencilerin yoğun katılımıyla her iki yerleşkede de coşkuyla kutlandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet