Ticaret Bakanlığı’ndan Kadın Girişimci Atağı

Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye Kadın Girişimci Fiziki/Online Network Programı ve Export Akademi Programı SheTrades Outlook platformunda iyi uygulama örnekleri olarak seçildi.Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler...

Yayınlanma:
Ticaret Bakanlığı’ndan Kadın Girişimci Atağı

Ticaret Bakanlığı’nın Türkiye Kadın Girişimci Fiziki/Online Network Programı ve Export Akademi Programı SheTrades Outlook platformunda iyi uygulama örnekleri olarak seçildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler yer verildi, “SheTrades İnisiyatifi, Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü tarafından oluşturulan International Trade Center (ITC)’nin 2021’e kadar küresel çapta 3 milyon kadın girişimciyi bünyesine alma hedefi ile hayata geçirilmiştir.  Kadının ekonomik olarak güçlendirilmesi ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması amacıyla küresel çapta politika yapıcılar için yol gösterici dijital bir araç olarak tasarlanan SheTrades Outlook Platformunda 25 ülkenin iyi uygulama örneklerine yer verilecektir. Platform Temmuz 2020 tarihinde kullanıma açılmıştır. Bu kapsamda, SheTrades İnisiyatifi Ticaret Bakanlığınca Mayıs ayında dijital ortama aktarılan ve 81 ilde kadın girişimcilere doğrudan ulaşarak onları bir çatı altında toplayarak ihracata yönlendirmek amacıyla yürütülen Türkiye Kadın Girişimci Fiziki/Online Network Programı “mükemmel” olarak nitelendirmiştir. Program, söz konusu Platformda iyi uygulama örnekleri arasında yerini alacaktır. Program kapsamında 2020 yılı Ağustos ayı itibarıyla 27 ilimize yönelik kadın girişimci network toplantıları gerçekleştirilmiş olup, networkün 81 ile yayılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

TÜM KOBİLER İHRACATÇI OLSUN

Aynı şekilde Bakanlığımızca UPS ortaklığında Kamu-Özel Sektör işbirliği ile yürütülen Export Akademi Programı da iyi uygulama örneği olarak listelenecektir. 2019 senesinde yalnızca kadın ve genç girişimcilerimize açık olacak şekilde hayata geçirilen Export Akademi Programı, tüm KOBİ’lerimizin ihracatçı olabilmeleri, küresel tedarik zincirlerinde yerlerini alabilmeleri ve özellikle e-ihracat süreçlerine katılabilmeleri için Nisan ayında online ortama taşınmıştır. Nisan ayından bu yana gerçekleştirilen 4 online programda yaklaşık 2.000 girişimci e-ihracata ilişkin süreçler hakkında detaylı bilgiler edinmiştir. Bunların yanı sıra Ticaret Bakanlığı, ticarette dijital dönüşüm çalışmaları kapsamında Ulusal Kadın İhracatçı Network Platformu ve Melek Yatırımcı Platformunu girişimcilere sunmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Kadın İhracatçı Network Platformu ile kadın girişimcilerin kolay ve güvenilir bir çevrede iş yapmaları ve ihtiyaç duydukları network ağını oluşturmaları amacıyla hayata geçirilecek online platform ile kadın girişimciler ihracata yönlendirilecektir. Melek Yatırımcı Platformu ile melek yatırımcılarla ihracata yönelik yeni iş fikirlerine sahip girişimcileri bir araya getirmek amacıyla web tabanlı bir platform oluşturulması ve genç girişimcilerin ihracata yönlendirilmesi amaçlamaktadır. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet