Tip 2 Diyabet Hastalarına Altın Değerinde Öğütler

Dünya Diyabet Günü nedeniyle bir açıklama yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, ülkemizde sıklığı giderek artan Tip 2 diyabet hastalığının organ kayıplarına yol açabildiğini belirterek, “Uzman kontrolünde, sağlık...

Yayınlanma:
Tip 2 Diyabet Hastalarına Altın Değerinde Öğütler

Dünya Diyabet Günü nedeniyle bir açıklama yapan Dahiliye Uzmanı Dr. Cüneyt Hayretdağ, ülkemizde sıklığı giderek artan Tip 2 diyabet hastalığının organ kayıplarına yol açabildiğini belirterek, “Uzman kontrolünde, sağlık beslenme kurallarına uyarak bu hastalıkla sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz” dedi.

DÜZENLİ YÜRÜYÜŞ İLAÇ İHTİYACINI AZALTIR

Kilo kontrollü ve egzersiz programlı bir diyeti hayatına sokmayan hastaların diyabetinin tedavi edilemeyeceğini ifade Dr. Hayretdağ, “Hastaların kilo alma ve veya genetik sebeplerle homa dediğimiz insülin direncinin artması ile pankreas bezinde üretilen insülinin periferik dokularda etkinliğinin azalması ile diyabet hastalık başlamaktadır. Diyabet hastalarının ayak sağlığına dikkat ederek hızlı tempoda 30 dakikalık yürüyüş, hastaların ilaç ihtiyacını ciddi şekilde azaltır” diye konuştu.

DİYET İÇİN 10 KURAL

Dr. Hayretdağ, diyabette, beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesinin amacı diyabetli bireyin hayatı boyunca uygulayabileceği en ideal beslenme programını oluşturarak kan şekerini normal sınırlar içinde tutmak, hiperglisemi (kan şekeri yüksekliği) ve hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) gibi akut komplikasyonları önlemek, ideal vücut ağırlığını sağlamak ve korumak olduğunu ifade etti. Dr. Hayretdağ bunu sağlamak için yapılması gerekenleri şöyle anlattı.

“Bireysel özelliklerine uygun, yeterli miktarda ve uygun zamanda yemek yemesi, kan şekeri kontrolü için gereksinimine uygun miktarda karbonhidrat içeren besin tüketmesi, besin tüketiminde çeşitliliğinin sağlanması, besinlerle alınan posa miktarını arttırması, basit şekerleri (toz ve kesme şeker, bal, tatlı, meyve suyu v.s.) diyetisyen kontrolünde tüketmesi önerilir.

• Öğünler 3 ana 3 ara öğün olacak şekilde düzenlenmeli.

• Diyetteki posa içeriği arttırılmalıdır.

• Günde en az 5 porsiyon sebze veya meyve tüketilmeli.

• Tam buğday unundan yapılmış ürünler tercih edilmeli.

• Glisemik indeksi yüksek kan şekerini hızlı yükseltecek besinler; patates,havuç, prinç vb. besinlerden kaçınılmaldır.

• Pirinç pilavı, makarna yerine bulgur pilavı, kepekli makarna tüketiniz.

• Haftada en az 2 kez balık tüketiniz.

• Su tüketimi arttılımlaıdır.

• Yemekler fırında, haşlama, ızgara gibi sağlıklı pişirme teknikleri ile hazırlanmalıdır.

• Yemeklerinizde katı yağ yerine bitkisel yağlar tercih ediniz.

• Ara öğünlerde şekerli yiyecekler, cips, kurabiye, börek, çörek gibi besinler tüketmeyiniz” (BSHA)

BSHA - Bilim Sağlık Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet