Türk- İslam Sanatının Dini ve Milli Öğeleri Sahn-ı Seman Çini Sergisi’nde Buluştu

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ SAHN-I SEMAN SERGİSİYLE TÜRK MEDENİYETİNİN MANEVİ DEĞERLERİNE IŞIK TUTTU   Kültür sanatın başkenti Üsküdar’da sanat yolculuğu tüm hızıyla sürüyor.

Yayınlanma:
Türk- İslam Sanatının Dini ve Milli Öğeleri Sahn-ı Seman Çini Sergisi’nde Buluştu

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ SAHN-I SEMAN SERGİSİYLE TÜRK MEDENİYETİNİN MANEVİ DEĞERLERİNE IŞIK TUTTU

 

Kültür sanatın başkenti Üsküdar’da sanat yolculuğu tüm hızıyla sürüyor. Üsküdar Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın faaliyetlerinde çini sanatı elçiliğini üstlenen sanatçı ve akademisyen Kifayet Özkul’un Türk- İslam sanatının dini ve milli öğelerini yansıttığı eserlerinden oluşan Sahn-ı Seman Çini sergisini Nevmekan Bağlarbaşı’nda sanatseverlerin beğenisine sundu. 

 

Usta sanatçının adını cami avlusundan aldığı sergisi, inancın Türk kültürünün üzerinde yarattığı kalıcı etkileri, çini sanatının naif diliyle anlatıyor. Manevi değerlerimizi kendine has bir ses tonuyla aktaran sergi, İstanbulluları İslam inancının medeniyet kültürü üzerindeki farklı rolleriyle tanıştırıyor. 

 

Usta sanatçı Kifayet Özkul’un Türk- İslam kültüründen izler taşıyan eserlerinden oluşan sergi, Nevmekan Bağlarbaşı Galeri’de sanatseverlerin yoğun ilgisiyle açıldı. Sanatçı dostlarının yanı sıra, çok sayıda Üsküdar ve İstanbullu sanatseverler serginin açılışında hazır bulundu. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in de katılımıyla açılan Sahn-ı Seman Çini Sergisi 27 Şubat tarihine kadar sürecek. 

 

Sahn_ı Seman Çini Sergi’sinin açılışında konuşun Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen,” Hepimizi yakından etkileyen pandemi sürecinde birçoğumuz eve kapandı, hayattan, günlük yaşamdan ve kültür-sanattan ayrı kaldık. Ancak, Üsküdar Belediyesi olarak olabildiğince tüm önlemlerimizi alarak Üsküdarlıları, İstanbulluları, sosyal hizmetlerimizin yanı sıra sanat ve kültürden de eksik bırakmamaya ö zen gösterdik. Sergilerimiz, konserlerimiz, diğer kültür ve sanat etkinliklerimizi sosyal yaşamın devamı adına gerçekleştirmeye çalıştık. Bugün de burada Nevmekan Bağlarbaşı gibi özel bir mekânda muhteşem bir serginin açılışı için bir aradayız. Değerli sanatçımız Kifayet Özkul hanımefendinin birbirinden güzel çinilerden oluşan eserlerini birlikte görme ve inceleme imkânı bulacağız. Sanatın her dalı çok değerli. Ancak, çini sanatı da el emeği ve göz nurunun birleştiği en nadide sanat dallarından biri. Başta Üsküdarlılar olmak üzere tüm İstanbulluları bu özel sergiyi gezmeye, değerli eserlerin yansıttığı hissiyatı yaşamalarını tavsiye ediyorum. Sergimiz şubat sonuna kadar açık kalacak“  dedi.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet