“Türk Kadının Sorunlarının Çözülmesi Devletin Öncelikli Görevlerindendir”

Türk Sağlık-sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Osman Ata, 8 Mart Kadınlar günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türk kadının sosyal hayattaki kabul edilemez sorunlarının çözülmesi ve daha iyi bir çalışma hayatı standardı...

Yayınlanma:
“Türk Kadının Sorunlarının Çözülmesi Devletin Öncelikli Görevlerindendir”

Türk Sağlık-sen İzmir Üniversiteler Şube Başkanı Osman Ata, 8 Mart Kadınlar günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Türk kadının sosyal hayattaki kabul edilemez sorunlarının çözülmesi ve daha iyi bir çalışma hayatı standardı sunulması devletin öncelikli görevlerinden olduğunu belirtti.

Ata, “Türk Kadını hak ettiği değeri görmelidir. Bu temennilerle Türk Sağlık-Sen olarak başta şehit anneleri ve eşleri, Sağlık ve sosyal hizmet alanında şifa dağıtan, şefkat veren, Çalışma arkadaşlarımız olmak üzere, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz.” ifadelerini kullandı. Türk Sağlık-sen İzmir üniversiteler Şube Başkanı Osman Ata 8 Mart Dünya kadınlar günü münasebetiyle yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Tüm Şehitlerimize Allahtan Rahmet Annelerine sabırlar diliyorum. Kadim Türk kültürünün en önemli özelliklerinden biri kadına verdiği değerdir. Fakat günümüz Türkiye’sinde kadına yönelik şiddet ve cinayetleri gördükçe bu hale nasıl gelindiğini düşünmek lazımdır. Ziya Gökalp ‘Kadın yükselmezse alçalır vatan, Samimi olamaz onsuz bir irfan.’ Demiş. Türkiye müreffeh bir ülke olacaksa bunun temel taşlarından biri de kadına, onun emeğine duyulan saygı, verilen değerdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Türk kadını sen omuzlar üstünde yükselmeye layıksın” diyerek işaret ettiği seviyeden neden bu kadar uzaklaşıldı, Türk kadını niçin sorunlarla boğuşuyor bunun üstüne kafa yorulması gerekmekte ve harekete geçilmelidir”

MOBBİNG VE ŞİDDET EN ÖNEMLİ SORUNLAR

Ata şunları söyledi  “Kamuda mobbing ve şiddet kadın çalışanlarımızın en önemli sorunlarındandır. Bu konuda ağır yaptırımlar hayata geçirilmelidir. Kurumlarda torpil ve adam kayırmacılık gibi uygulamalardan kadın çalışanlar şikayetçidirler. Branş dışı çalıştırma ve geçici görevlendirmeler gibi hususlarda haksızlığa uğradıklarını belirtmektedirler. Kreş yetersizliği, süt ve doğum izinlerinin azlığı çalışan kadınlarının aile yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Mesai saatlerinin çalışan anneler için kolaylaştırılması sağlanmalıdır. Kadın çalışanlarımızın sadece 10’unun ailesine yeterli vakit ayırabildiğini belirtmesi bu meselenin mutlaka bir çözüme kavuşturulması gerektiğini ortaya koymaktadır. Kadın çalışanların yüzde 67’sinin kendisini kurumunda dezavantajlı hissetmesi, yüzde 76’sının cinsiyete dayalı bir ayrımcılık olduğunu düşünmesi meselenin ne kadar vahim olduğunu göstermektedir.
Çalışma yaşamlarındaki zorluklar aile yaşamlarını etkilemektedir. Türk kadının sosyal hayattaki kabul edilemez sorunlarının çözülmesi, daha iyi bir çalışma hayatı standardı sunulması devletin öncelikli görevlerindendir. Türk Kadını hak ettiği değeri görmelidir. Bu temennilerle Türk Sağlık-Sen olarak başta şehit anneleri ve eşleri, Sağlık ve sosyal hizmet alanında şifa dağıtan, şefkat veren, Çalışma arkadaşlarımız olmak üzere, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyoruz” (BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet