Türk Oftalmoloji Derneği, COVID-19 döneminde göz doktorlarının eğitimine odaklandı

TOD, 5 bin 300 göz doktoruna 120 online eğitim düzenledi   Türk Oftalmoloji Derneği’nin 2019 – 2021 yılları arasında başkanlık görevini üstlenen Prof.

Yayınlanma:
Türk Oftalmoloji Derneği, COVID-19 döneminde göz doktorlarının eğitimine odaklandı

TOD, 5 bin 300 göz doktoruna 120 online eğitim düzenledi

Türk Oftalmoloji Derneği’nin 2019 – 2021 yılları arasında başkanlık görevini üstlenen Prof. Dr. İzzet Can, pandemine döneminde Türkiye’deki göz doktorlarını temsil eden tek dernek olarak 5 bin 300 doktor 125 online eğitim düzenleyerek kesintisiz eğitime odaklandıklarını söyledi. 

Türkiye’deki göz doktorlarını temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği, pandemi döneminde göz doktorlarına olan desteğini artırarak sürdürdü. Hem üyelerine ve yeni mezun oftalmolog üyelerine eğitim vermeyi sürdürürken COVID-19 ve göz hastalıkları arasındaki etkileşim ile ilgili olarak dünya literatüründe yer alan bilgileri zamanında ulaştırmayı başardı. 

 

Türk Oftalmoloji Derneği’nde 2019 – 2021 yılları arasında Genel Başkan olarak görevi yapan Prof. Dr. İzzet Can, göreve geldikten 4 ay sonra pandemi ile yüzyüze kaldıklarını belirterek, “Halen devam eden bu zor süreçte meslektaşlarımıza sürekli ve düzenli olarak destek vererek mesleki gelişimlerini sürdürmelerini sağlamak için yanlarında olmaya çalıştık” dedi. 

 

15 eğitim araştırma birimi çalıştı

Türk Oftalmoloji Derneği’nin katarakt, glokom, tıbbi retina, optik refraksiyon, oküloplastik gibi 15 eğitim ve araştırma biriminin yoğun bir şekilde çalıştığına dikkat çeken Prof. Dr. Can, eğitim faaliyetlerinin yanında 4 adet kitap yazdıklarını vurguladı. Can şöyle devam etti:

 

“Mart 2020’den itibaren merkez yönetim kurulu çok hızla hareket ederek, belki de ülkemizdeki ilk örneklerinden biri olan, sanal eğitim programlarını başlattı. Bu kapsamda o günden bugüne çoğu kez haftada iki gece olmak üzere toplam 70 webinar düzenlendi. Ayrıca 20 adet sanal şube gece toplantısı yapıldı. Son 1 yılda da eskiden eğitim merkezlerimizde fiziki olarak verilen pratik kurslara karşılık gelmek üzere 30 adet sanal beceri aktarım kursu organize edildi. Sanal eğitim programlarının tamamı daha sonra tekrar izlenmek üzere derneğin internet sitesinde “TOD Akademi” bölümüne eklendi. Sonuç olarak COVID döneminin bize getirdiği eğitim alanına yansıyan kısıtlamalarımız karşısında derneğimiz çok hızlı bir reaksiyon göstererek önemli bir açığın oluşmasına imkan tanımadı.”

 

Yaşam boyu eğitimin önemini biliyoruz

Oftalmoloji eğitiminin teorik ve pratik eğitim adı altında olduğunu, eğitim süreci bir göz doktorunun sadece asistanlık döneminde değil, meslek hayatının tamamı boyunca yaşaması gereken bir süreç olduğunu belirten Prof. Dr. İzzet Can, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Ülkemizde asistanlık süresince eğitim, üniversite ve eğitim klinikleri tarafından devletçe sağlanırken, sonrasında devletin sağladığı bir eğitim hizmeti yok. Bu yüzden mezuniyet sonrası eğitim hizmetleri için derneğimizin üstlendiği önemli bir rol var ve bu alanda tek kurumdur. Kısaca yediden yetmişe tüm göz doktorları bu derneğin kapsamı içinde yer alarak mesleki gelişimlerini sürdürüyor. Derneğimiz düzenli olarak yılda bir kez ulusal kongre, bir kez canlı cerrahi sempozyumu, bir kez de cerrahi olmayan oftalmoloji alanları sempozyumu yapıyor. Ayrıca dernek şubelerinin düzenlediği 6 adet de takvimli sempozyum var. TOD olarak yaşam boyu eğitimin çok çok önemli olduğuna inanarak üye doktorlarımızın mesleki gelişimlerine destek olmak en büyük amacımız.”


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet