Türkçimento 64. Genel Kurulu Ankara’da Yapıldı

TÜRKÇİMENTO BAŞKANI FATİH YÜCELİK:  “ENERJİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞLAR  SEKTÖRÜMÜZÜ DERİNDEN ETKİLEDİ”   Çimento sektörünün çatı örgütü TÜRKÇİMENTO, 2021 Faaliyet Yılı 64.

Yayınlanma:
Türkçimento 64. Genel Kurulu Ankara’da Yapıldı

TÜRKÇİMENTO BAŞKANI FATİH YÜCELİK:

 “ENERJİ MALİYETLERİNDEKİ ARTIŞLAR 

SEKTÖRÜMÜZÜ DERİNDEN ETKİLEDİ”

 

Çimento sektörünün çatı örgütü TÜRKÇİMENTO, 2021 Faaliyet Yılı 64. Genel Kurulu’nu Ankara’da yaptı. Fatih Yücelik, TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı olarak ikinci kez seçildi. Sektörün 93’ünü temsil eden çimento üreticilerinin katıldığı Genel kurul toplantısının açılışında konuşan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Pandemiyle başlayan süreçte özellikle enerji maliyetlerinde yaşanan artışlarla sektörümüz 2021 yılında zor günler yaşadı. Ancak 2023 yılının seçim öncesi belirsizliklerin ve pandeminin etkisinin azaldığı bir dönemin başlangıcı olması, yeni yatırımların 2022 yılının ikinci yarısından itibaren başlayacağı varsayımı iç satışlarımızın artışı konusunda bize umut veriyor” dedi.

 

TÜRKÇİMENTO’nun en önemli amacının, kurumun deneyimleri ile Türkiye ekonomisinin önemli aktörü olan sektörü daima ileri taşımak olduğunu söyleyen Fatih Yücelik, şöyle konuştu: 

 

“TÜRKÇİMENTO olarak Türkiye ekonomisine ve kalkınmasına kattığımız güçle “BU ÜLKENİN TEMELİNDE BİZ VARIZ” diyoruz. Bize bu gücü vererek zorlu koşullar altında başarılı işlere imza atmamıza imkân sağlayan en büyük güç çalışanlarımız, üyelerimiz ve tüm paydaşlarımızın Birliğimize duyduğu güven oldu. Sizlerden aldığımız bu güçle yeni dönemde temel stratejilerimizi dijitalizasyon, sürdürülebilirlik ve sektörümüzün insan kaynağı gelişimi başlıkları üzerine kurgulamaya devam edeceğiz.”

 

ENERJİDEKİ ARTIŞLAR MALİYETLERİ ETKİLEDİ

 

Sektörün pandemi sürecine rağmen verimli bir yılı geride bıraktığını belirten Fatih Yücelik, 2021 sonunda enflasyonda astronomik bir artış yaşandığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

 

“2020’de yüzde 14,6 olan enflasyon oranı 2021 sonunda yüzde 36’ya tırmandı. 2020 sonunda 7,44 olan USD/TL kuru 2021 sonunda 13,30’a yükseldi. Kurda ortaya çıkan bu büyük artış önce ithal girdi maliyetlerine oradan da ürünlerin satış fiyatlarına yansıdı ve enflasyonu yukarı doğru çekti. Sektörümüze bakacak olursak, biz de faaliyetlerimizi 2021 yılında zorlu koşullar altında sürdürdük. Sektörün daralma yaşadığı 2018, 2019 yılları ve 2020 yılının ilk yarısında ertelenmiş olan talep, uygun piyasa koşullarının da etkisiyle devreye girerek hem 2020 yılı ikinci yarısı hem de 2021 yılında büyüme yaşanmasına katkı sağladı.”

 

2021 yılında enerji konusunun da sektörü yakından etkilediğine dikkat çeken Fatih Yücelik, “Aralık ayı rakamlarına bakacak olursak petrokok fiyatları geçen senenin aynı ayına göre 529 artış gösterirken, elektrik ve ithal kömür fiyatları sırasıyla 126 ve 382 artış gösterdi. Yine 2021 yılı Aralık ayında Yerli Linyit 55 oranında artış yaşandı. Aynı dönemde dolar kuru ise 7,7 TL’den 14 TL’ye yükselerek 81’lik artış yaşadı. Bu maliyet artışları da doğal olarak sektörümüzü derinden etkiledi” dedi. 

 

GEÇEN YIL 11 AYDA ÇİMENTO ÜRETİMİ VE İÇ SATIŞLARI 8 ARTTI

 

TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, Genel Kurul’daki konuşmasında 2021 yılının 11 aylık dönemine ilişkin sektörel sonuçları da şöyle paylaştı:

 

  • TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılı 11 aylık dönemde hem çimento üretiminde hem de iç satışlarda, geçen yıla oranla yüzde 8’lik bir artış yaşandı. 
  • Önümüzdeki dönemde, aylık bazda daralmalar yaşansa da, yılsonunu 7 civarında bir büyüme ile kapatacağımızı tahmin ediyoruz. Sektörün bu büyümeye rağmen, daralmaya başladığı 2017 sonundaki 75 milyon ton iç satış seviyesine gelmesini maalesef beklemiyoruz.
  • Sektörün 93’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılı 11 aylık dönemde çimento üretimi geçen yıla oranla 8,36’lık artışla 72 milyon tona çıkarken, iç satışlar 8,41 artışla 55 milyon tonu buldu. 
  • Doğu Anadolu Bölgesi dışındaki tüm bölgelerde iç satışlarda artış görüldü. 
  • Çimento sektörünün toplam ihracat miktarı 1,9 oranında düşüşle 30,8 milyon ton olarak gerçekleşti. Söz konusu ihracatın 18,3 milyon tonu çimento, 12,5 milyon tonu klinkerden oluştu.
  • 2021 yılında çimento sektörünün toplam ihracatı ise değer bazında 12,7 oranında artarak 1 milyar 256 milyon dolara çıktı.
  • Bu veriler ışığında Türkiye, 2021 yılında Dünyanın ikinci en büyük çimento ihracatçısı konumunda yer aldı. 

 

TÜRKÇİMENTO 64. Genel Kurulu’nda seçilen yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:

 

Birlik Üyesi Tüzel Kuruluş                      Temsilcisi

LİMAK ÇİMENTO                                  Nihat ÖZDEMİR

OYAK ÇİMENTO FAB. A.Ş                   Ali PASTONOĞLU

ÇİMSA ÇİMENTO                                Burak ORHUN

AKÇANSA ÇİMENTO                            M. Zeki KANADIKIRIK

ÇİMKO ÇİMENTO                                 Adil Sani KONUKOĞLU

NUH ÇİMENTO                                     K.Gökhan BOZKURT

MEDCEM ÇİMENTO                             Murat KAHYA 

ÇİMENTAŞ İZMİR ÇİMENTO                M.Cenker MİRZAOĞLU

BATIÇİM ÇİMENTO                              Gülant CANDAŞ

AS ÇİMENTO                                       Nihat KILIÇ 

KÇS ÇİMENTO                                    İrem ÖKSÜZ 

AŞKALE ÇİMENTO                               Fatih YÜCELİK

VOTORANTIM ÇİMENTO                     Hatim Ben MOUSSA 

GÖLTAŞ ÇİMENTO                              Ş. Nihan ATASAGUN

SYCS İNŞAAT                                     Prof. Dr. Yasemin AÇIK

BURSA ÇİMENTO                                Osman NEMLİ

SOMA ÇİMENTO                                 Musa KEŞAPLI 

YURT ÇİMENTO                                   Cem SAK


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet