”Tütünün Her Türü Öldürür”

Tütün karşıtı önemli çalışmalara imza atan Sağlığa Evet Derneği “Halkımıza yeni tütün ve nikotin ürünleri hakkında doğru bilgileri sunmayı görev biliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.Tütünün her türü öldürür....

Yayınlanma:
”Tütünün Her Türü Öldürür”

Tütün karşıtı önemli çalışmalara imza atan Sağlığa Evet Derneği “Halkımıza yeni tütün ve nikotin ürünleri hakkında doğru bilgileri sunmayı görev biliyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Tütünün her türü öldürür. Açıklamada,”Son günlerde tütün endüstrisinin yanıltıcı savlarını toplumda tanınmış kişilerin ve gazetecilerin tekrar ettiğine üzülerek tanık olmaktayız. Sağlığa Evet Derneği olarak halkımıza yeni tütün ve nikotin ürünleri hakkında doğru bilgileri sunmayı görev biliyor, değerli basın mensuplarının ve kanaat önderlerinin konuya hassasiyet göstermelerini bekliyoruz.” denildi. Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, “Sigara, kullanıcısının yarısını öldüren bir üründür. Bununla birlikte yasal kabul edilen bir endüstri tarafından çeşitli aldatmacalarla 70 yıldır satılmaktadır. Tütün kullanımı geçtiğimiz yıl 8 milyon kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu sayı Covid nedeniyle kaybedilenlerin iki katıdır. Tütün ve nikotin ürünlerinin insan sağlığına zararı kanıtlanmıştır. Tütün endüstrisi aldatmayı strateji olarak benimsemiştir. Sigaranın öldürdüğü 1952 yılında anlaşılmıştır. Ancak tütün firmaları bu gerçeği inkar etmişler, yeterli kanıt olmadığını iddia etmişlerdir. Sigaralara filtre takarak bütün zararları bertaraf ettiklerini, mentol sigarasının boğaza iyi geldiğini, ‘light’ ve ‘mild’ sigaraların daha az zararlı olduğunu iddia etmişlerdir. Bu savların yanlış olduğu anlaşılmış, sigaraya kattıkları amonyak gibi maddelerle nikotin bağımlılığını pekiştirdikleri ifşa olmuştur.” dedi.

''Tütünün Her Türü Öldürür''

”Evcil Hayvan Beslemek Alerjisi Riskini Azaltıyor”

TÜTÜN ENDÜSTRİSİ KAYBETTİKÇE “DAHA AZ ZARARLI” ÜRÜN BULUR!

Sağlığa Evet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Osman Elbek, geçmişte de defalarca görüldüğü gibi prestij kaybeden tütün endüstrisinin tövbekar görüntüsü ile karşımıza çıktığını ve yeni bir ürün tanıttığını belirterek, “Ergenler ve gençler artık büyüklerin sigarasını içmek istemiyorlar, öldürdüğünü biliyorlar. Tütün endüstrisi yeni nesilleri kazanmak için flash bellek veya cep telefonu benzeri elektronik aksamı olan, duman saçmayan ürünler sunuyor. Piyasada bir ürün çeşitliliği yaratmanın o malın satışını artırmaya yol açtığı bilinmektedir. Zaten tütün şirketleri bu nedenle durmaksızın piyasaya yeni ürün sokmak istemektedirler. Tütün kontrolünün başarısı tütün ürün çeşitliliğinin azaltılması ile doğrudan ilişkilidir. Türkiye ulus ötesi tütün firmaları için iştah kabartıcıdır. Genç nüfusu ile Türkiye tütün firmaları için her zaman çok çekici olmuştur. Ulus ötesi tütün firması beş yıl önce düzenlediği bir toplantıda yeni nesil ürünlerinin öncelikle Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Türkiye’ye pazarlanacağını açıklamıştı. Hatta 2017 tarihli bir torba yasaya konuyla ilgili bir madde sehven konulmuştu. Firmalar hedeflerini tutturamadı, Türkiye’ye giremediler. Bugünlerde yine kapıları zorluyorlar, gençlerimizi müşteri olarak sunalım istiyorlar.” dedi.

YENİ NESİL TÜTÜN ÜRÜNLERİ YENİ HASTALIKLARA DA YOL AÇIYOR

Sağlığa Evet Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tanzer Gezer ise, tütün firmalarının ısıtılmış tütün ürünlerinin ve e-sigaraların zararı azalttığını iddia ettiklerine dikkat çekerek, “Başka bir deyişle hala zararlı olduklarını kabul ediyorlar. Bu ürünler tütün endüstrisinin fonladığı, bilim insanları tarafından yapılmış araştırmaların raporlarında daha az zararlı gösterilmektedir. Bağımsız bilim insanları ise tersini bulmaktadır. İddia edildiğinin aksine sigara bıraktırdığına dair bilimsel kanıt yoktur. Yeni nesil tütün ürünleri bırakınız daha az zarar vermeyi, elektronik sigaranın neden olduğu ölümcül EVALI gibi yeni hastalıklara da yol açmaktadır” dedi.

TÜTÜN FİRMALARININ ASIL AMACI NEDİR?

Gezer, tütün firmalarının sözde zararı azaltılmış ürünler için azaltılmış vergi ödemek istediklerini de belirterek, “Tütün kanunlarının denetiminden ve yaptırımlarından kurtulmak istiyorlar. Kaçak olarak piyasaya sunup yasal satışın önünü açmaya çalışıyorlar. Ürünleri tütün tarımı ile değil sentetik nikotinle hazırlamak niyetindeler. Ürünlerin içine nikotin ve sonra kenevir (esrar) yerleştirmek istiyorlar. Halk sağlığını korumayı hedeflemiş bizler, bu gelişmelere seyirci kalmayacağız.” dedi.

Sağlığa Evet Derneği olarak halkımıza uyarımızdır:

Tütün, nikotin, kenevir, aromaları solumak akciğere zararlıdır.

Bu maddelerin güvenli dozu yoktur.

Bu ürünler sigarayı bıraktırmaz.

Kazanan sadece tütün firmaları olur.

Bu ürünleri övenlerden, firma savlarını dillendirenlerden uzak durunuz.

''Tütünün Her Türü Öldürür''

İnstagram Hesabımız

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet