Ülkemizin en az 150 milyon doz aşıya ihtiyacı var

Pandemi sürecinin başlangıcından itibaren CHP Genel Merkezi’nde çalışmalarını yürüten CHP COVID-19 Danışma Kurulu bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında birkez daha toplandı.

Sağlık Bakanlığı’nın süreci şeffaf yürütmemesinin halka ağır bir maliyet yarattığı, vatandaşlarımızın bunu en başta canlarıyla ve ilaveten ağır maddi kayıplarla ödediğine dikkat çekildi. Şeffaflığın salgınla mücadelenin temeli olması gerektiğini vurgulayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir kez daha “devlet vatandaşına yalan söylemez, hele de söz konusu olan halkın sağlığı olunca” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın Mart ayından 10 Aralık 2020 tarihine dek COVID-19 sebebiyle 15 bin 751 vatandaşımızın vefat ettiğini raporlamış olmasına rağmen, aynı dönemde 11 büyükşehir ve 9 il belediyesinde COVID-19 ve bulaşıcı hastalık sebebiyle 29 bin 669 vatandaşımızın vefatının kaydedilmiş olmasışeffaflıktan ne derece uzak olunduğunun bir ispatı olarak değerlendirildi.

COVID-19 ve bulaşıcı hastalık nedeniyle kaybettiğimiz vatandaşlarımızın Sağlık Bakanlığı’nın tüm Türkiye genelinde vefat eden vatandaşlarımızın 2,5 katı olduğu gerçeği tespit edildi. Öte yandan Kurul, derhal Aşılama Acil Durum Eylem Planı hazırlanması gerektiğine dikkat çekerken, aşıya erişim ve hızla uygulanması konusunda detaylı bir yol haritasına ihtiyaç olduğunun da altını çizdi.

Tüm bu bilgiler ışığında, CHP COVİD-19 Danışma Kurulu “en az 14 günlük, ideal olarak 28 günlük tam kapanma uygulanmalı” çağrısı yaptı. Ancak o zaman vaka ve ölümlerin azalacağı vurgulandı.

Toplantıda, her şeyden önce bugüne kadar getirilen yasaklar ışığında işini kaybeden, işyerini kapatmak zorunda kalan tüm vatandaşlarımıza “doğrudan gelir desteği verilmesi gerektiğinin” altını çizen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kan ağlayan on binlerce esnafa ve milyonlarca çalışana sosyal devlet sorumluluğu ile çare üretilmesi gerektiğini söyledi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Esnafa kira desteği verilmeli. İşsiz kalan yurttaşlarımıza hak ettikleri gibi İşsizlik Sigorta Fonu’ndan gelir desteği verilmeli.Ücretsiz izin uygulamasına son verilerek pandemide işyeri kapatılan tüm çalışanlara ücretli izin imkanını devlet doğrudan gelir desteği ile sağlamalı. Ödeme zorluğu yaşayan tüm yurttaşlarımıza en az bir ay için ücretsiz su, elektrik ve doğalgaz sağlanmalı. Borçla değil, IBAN numarası göndererek değil; doğrudan gelir desteği vererek halka ulaşmalı. Kaldı ki ülkeyi yönetenler, İl Hıfzıssıha Kanunu’na göre, izolasyona tabi olan yurttaşların iaşe vetemel harcamalarını karşılamak zorundadır. Biz bugün iktidar olsaydık, bunların hepsini yapardık” dedi.

Bu haftaki toplantının önemli gündem maddesi koronavirüsaşısına dair değerlendirmeler oldu. Danışma Kurulu ülkemizin en az 150 milyon doz aşıya ihtiyacı olduğunu, iktidarın bugüne kadar Çin’den 50 milyon doz aşının geleceğine dair yaptığı açıklamaların salgının kontrol altına alınması için yeterli olmayacağını, ihtiyaç duyulan aşı miktarına erişilmesi için iktidarın başka aşıların temini yoluna gitmesi ve daha hızlı davranması gerekliliğini tespit etti. 

Ayrıca, tüm bilim insanlarının da ifade ettiği gibi faz 3 sürecinden geçmiş, biyogüvenlik testleri yapılmış ve etkinliği ispatlanmış tüm aşıların halk sağlığı açısından önemine vurgu yapan Kurul, bu koşulları sağlayan aşıların hızla yapılmasını desteklediklerini ve CHP’nin hem aşının temini hem de dağıtımı konusunu yakından takip ettiğini duyurdu.

Uzmanlardan, bilim insanlarından ve CHP yöneticilerinden oluşan CHP COVID-19 Danışma Kurulunda şu isimler yer alıyor:

 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel
 • Prof. Dr. Sinan Adıyaman
 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba
 • Prof. Dr. Atilla Stephan Ataç
 • CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi
 • Prof. Dr. Özlem Azap Kurt
 • CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke 
 • Doç. Dr. Osman Elbek
 • CHP TBMM Grup Başkan Vekili Özgür Özel
 • Doç. Dr. Çağhan Kızıl
 • CHP PM Üyesi Murat Emir
 • Prof. Dr. Kayıhan Pala
 • CHP PM Üyesi Gaye Usluer 
 • Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik
 • CHP PM Üyesi Aylin Yaman 
 • Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz
 • CHP TBMM Sağlık Komisyonu CHP Sözcüsü Ali Şeker
 • CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu
 • CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

Hibya Haber Ajansı


Etiketler: 15 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber