“Uluslararası Afet ve İnsani Yardım Lojistiği Kongresi” devam ediyor

BM’den Türkiye’nin insani yardımlarına övgü.

Yayınlanma:
“Uluslararası Afet ve İnsani Yardım Lojistiği Kongresi” devam ediyor

BM’den Türkiye’nin insani yardımlarına övgü.   Türkiye Mukim Temsilcisi Rodriguez: Afganistan’da, Pakistan’da, Somali 10 yıl görev yaptım ve hep Türkiye’yi gördüm. Bunu nasıl yönetiyor?” 

 

- IFRC Türkiye Temsilcisi Ruben Cano: Türkiye yardımlara hep en önde koşuyor

 

-Kızılay afet ve kan lojistiğinde insansız hava araçları dönemine geçiyor

 

Kızılay Lojistik’in sponsorluğunda, Kızılay Akademi ve Lojistik Derneği (LODER) tarafından düzenlenen “Uluslararası Afet ve İnsani Yardım Lojistiği Kongresi” İstanbul’da devam ediyor. Kongreye katılan Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Temsilcisi Alvaro Rodriguez’den Türkiye’nin insani yardım çalışmalarına büyük övgü geldi. Rodriguez, “Afganistan’da, Pakistan’da, Somali 10 yıl görev yaptım ve hep Türkiye’yi gördüm. Bunu nasıl yönetiyorsunuz? Çok cömert çalışmalarınız var” dedi. 

 

 

İstanbul’da devam eden “Uluslararası Afet ve İnsani Yardım Lojistiği Kongresi” çeşitli oturumla sürerken, insani yardım lojistiği konusunda birer konuşma yapan uluslararası aktörlerden Türkiye’nin yürüttüğü insani yardım çalışmalarına ilişkin dikkat çekici yorumlar geldi. Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Temsilcisi Alvaro Rodriguez, Türkiye’nin insani yardımda önemli bir aktör olduğuna vurgu yaparken, “Buraya gelmeden önce 10 yılı aşkın bir süreyi Pakistan’da Afganistan’da ve Somali’de geçirdim. Türkiye’den gelen ağır desteğin izini her yerde görebiliyordum. Deprem sonrası, çatışma sonrası ve yeniden inşa çalışmalarında bile. Bu nasıl tertip ediliyor Ankara’dan bunu görmeyi çok istiyordum. Şimdi burada bu fırsatım var. Gerçekten etkileyici bir alt yapı var ve kapasitenin de eşi benzeri yok. BM ile olan işbirliğiniz de muazzam” diye konuştu. 

 

Rodriguez sözlerini şöyle sürdürdü: 2011’de Somali’deki kıtlıkta BM’de koordinasyon sorunu yaşarken Türkiye geldi ve gerçekten Mogadişu’da yaptıkları dâhiyaneydi. Biz o zaman size geleneksel olmayan aktörler diyorduk artık gayet geleneksel bir aktör oldunuz. 150 yıllık bir geleneksel geçmişiniz de var”

 

 

Kızılay Lojistik Genel Müdürü Şevki Uyar: Daha büyük lojistik merkezler kurmak istiyoruz

“Hızlı aksiyon alabilme Kızılay’ın 1868 yılından beri gelen kültüründe var. Kızılay Lojistik’te aynı zamanda bunu kurumsallaştırdık. Profesyonel kadromuzu kurduk. Dolayısıyla sistem altyapımızı kurduk. Bunları verimli şekilde yapar hale geldik. Bundan sonrasında da bu altyapımızı geliştirip daha büyük lojistik merkezler kurup kamu kurumları ile operasyonlar tesis edip neticeyi oluşturmak istiyoruz”.

 

 

IFRC Türkiye Temsilcisi Ruben Cano: Türkiye yardımlara hep en önde koşuyor

192 ülkesi olan bir kuruluş olarak bir araya gelip eyleme geçmemiz gerekiyor. Türkiye yardımlara her zaman en önde koşan ülke olmaya devam ediyor. Türkiye’nin Kovid sürecinde kırılgan ailelere kart verip kendi ihtiyaçlarını karşılaması çok akıllıca bir çözümdü, biz de bunu 2025’e kadar bütçe ayırıp uygulama kararı aldık. 

 

Kızılay İHA’larla İnsani Yardım Dağıtacak

Kızılay Lojistik Maxwell Innovations ile uzun dönemli stratejik yol haritasında önemli bir nokta olan insansız hava aracı ile afetlere müdahale ve insani yardım malzemesi sevkiyatı konusunda anlaşma imzalandı. Bu kapsamda İHA’ların afetlerde kullanılması hususunda iş birliği gerçekleştirilecek. 

 

100 TIR’lık Yardım Filosu Kızılay’ın hizmetinde

Törende ilk imza Kızılay Lojistik ile DSV arasında gerçekleşti. Buna göre, insani yardım faaliyetlerini güçlendirecek uzun dönemli iş birliğini pekiştirecek 100 araçlık (TIR) kiralama anlaşması yapıldı. Bu anlaşma ile Kızılay Lojistik vizyonuna uygun şekilde lojistik operasyonlarda büyümeyi ve stratejik hedeflerine ulaşmayı amaçlarken özellikle yurtiçi nakliye operasyonlarında rekabetçi gücünü ve sahadaki etkinliğini arttıracak. DSV Lojistik CEO’su Ozan Önder, BM, World Food gibi birçok uluslararası yardım organizasyonlarında yer aldıklarını belirtirken bu oluşum içerisinde yer almaktan dolayı mutlu olduklarını belirtti.   

 

Törenlerde son olarak Fevzi Gandur Lojistik ile Kızılay Lojistik arasında yeni dönemde işbirliğinin devamı için imzalar atıldı. Global bir güç olan Kızılay Lojistik yanına aldığı nitelikli tedarikçiler ile sahasını genişletmeye devam ediyor.


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet