Üniversite-Özel Sektör İş birliği Çerçevesinde Sanal Gerçeklik Arıcılık Eğitim Çözümü Tanıtıldı

Üniversite-özel sektör iş birliğine inanan bir şirket olarak Cerebrum Tech, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve iştiraki GFDS ile birlikte üretilen "Sanal Gerçeklik Arıcılık Eğitim Modülü" çözümü Ankara Üniversite’sinde yapılan bir lansman ile tanıtıldı.

Yayınlanma:
Üniversite-Özel Sektör İş birliği Çerçevesinde Sanal Gerçeklik Arıcılık Eğitim Çözümü Tanıtıldı

Üniversite-özel sektör iş birliğine inanan bir şirket olarak Cerebrum Tech, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve iştiraki GFDS ile birlikte üretilen "Sanal Gerçeklik Arıcılık Eğitim Modülü" çözümü Ankara Üniversite’sinde yapılan bir lansman ile tanıtıldı.

 

İklim değişikliği ile mücadelede arıların önemi ve ‘Sanal Gerçeklik’ ile bu farkındalığa katkı sağlamayı amaçlayan projenin tanıtımı, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Satı Baran Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Tanıtım toplantısına, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yarsan, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, Ankara Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Baydın, Ankara Arıcılar Birliği Başkanı Selçuk Solmaz, Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erdem Erkul ve akademisyenler ile çok sayıda davetli katıldı. Açılışta konuşan Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, yapılan her çalışmanın mutlaka teknoloji ile güçlendirilmesi gerektiğini kaydederek, “Bizim teknolojiyi mutlaka yakalamamız lazım. Sadece kol gücü ile değil, aynı zamanda beyin ve kalp gücüyle de bunları yapmamız lazım. Sanal Gerçeklik Laboratuvarı da tam bunlara işaret ediyor. Bu toplantıda bulunmaktan gerçekten mutluluk ve onur duyuyorum” dedi. 

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi ve Arıcılıkta Sanal Gerçeklik Projesi Sorumlusu Dr. Sedat Sevin de, yaklaşık 10 senedir arıcılıkla uğraştığını söyleyerek, “Arıcılığın Türkiye ekonomisi için ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Fakültemizden de arıcılıkla ilgili olarak eğitimlerin kalitesini artırarak, Veteriner Fakültesi öğrencileri başta olmak üzere onları arıcılığa, genç arıcı yetiştirmeye, adapte etmeye çalışacağız. Sanal gerçeklikte o ortamı yaşatmak, gerçekten kovanların yanına gitmiş hissiyatı oluşturmak bizim için çok önemliydi. Bunu gerçekleştirdik” açıklamasında bulundu. 

Dünyada bir ilk hayata geçti

Bu çalışma, alanında sürdürülebilirlik adına katkı sağlamayı hedefliyor. Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. R.Erdem Erkul ‘’Bu çalışmayla alanda bir ilki gerçekleştirmiş olmak çok gurur ve mutluluk verici. Bu çalışmayı Cerebrum Tech olarak yapacağımız daha nice çalışmaların bir habercisi olarak nitelendirebiliriz. Amacımız olabildiğince dünyanın sorunlarına yönelik hareket alanları ve çözümler üretmektir’’ dedi. ‘’Cerebrum Tech olarak, adeta bizim kovanımız olan bu gezegenin sürdürülebilirliği için çalışıyor, gençliğe inanıyor ve bu inançla atılımlar yapıyoruz. Bu hususta, üniversite-özel sektör iş birliğiyle üniversitedeki değerli hocalarımızın bilgi ve deneyimlerini, bizlerin özellikle VR alanındaki yetkinliğiyle harmanlayarak arıcılık eğitiminde verimliliği ve kolaylığı sağlayacak bir eğitim modülü oluşturduk.’’ diye ekledi. Bu VR eğitim modülünü kullanacak olan genç öğrenciler, arıcılığı sanal dünyada en ince ayrıntılarına kadar öğrenecekler; sahaya çıktıklarında birçok detaylı bilgi ve deneyime sahip olmuş olacaklar. 

 

VR arıcılık eğitim modülünün geliştirilmesi ile hem doğal yaşama hem iş sektörüne hem de gelecek nesillerin eğitimine büyük katkılar sağlayacak çözümler üretilmesi hedefleniyor. Ülkemizdeki üniversite öğretim görevlileri eğitim ve araştırmalarını sürdürürken ve geliştirirken kaliteli eğitim ve araştırma sağlamak için mücadele vermektedir. Bu üniversitelerin değerli öğretim görevlilerinin bilgi birikimlerini hem ülkemize hem de insanlığa katkı sağlayabilecek çözümlere dönüştürmeleri konusunda kaynak sağlayabilecek firmalar ile çalışmaları son derece önem taşıyor. Bu hususta Cerebrum Tech, GFDS ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nin yapmış olduğu iş birliği kamu-özel sektör iş birlikleri açısından alandaki diğer üniversite ve firmalara örnek olma özelliği taşıyor. 


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet