Virüsten Korunmaya Propolis Desteği

Koronavirüs’ e karşı bağışıklık sistemine destek olan Propolis’ in önemini anlatan Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici, Propolis’ in akciğer enfeksiyonlarında da iyileşmeye sağladığı katkının...

Yayınlanma:
Virüsten Korunmaya Propolis Desteği

Koronavirüs’ e karşı bağışıklık sistemine destek olan Propolis’ in önemini anlatan Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Silici, Propolis’ in akciğer enfeksiyonlarında da iyileşmeye sağladığı katkının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.

Propolis’ in bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisiyle sadece koronavirüsten korunma sürecinde değil aynı zamanda iyileşme sürecinde de fayda sağladığına dikkat çeken Silici, ”Son 20 yıl içerisinde birçok viral salgın yaşadık. 2002’de şiddetli akut solunum sendromu, (SARS) 2009’da H1N1 influenza, 2012 yılında Suudi Arabistan’da tanımlanan Ortadoğu solunum sendromu ve son olarak (MERS-CoV) 11 Şubat 2020’de Dünya Sağlık Örgütü yeni bir viral hastalığı “2019 koronavirüs hastalığı-Covid-19”u duyurdu. Sonrasında tüm dünyada hızla artan hasta ve ölüm haberleri nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü, korona salgını tehdidini çok yüksek seviyeye yükseltti. Bu nedenle toplumda bulaşmayı azaltmak en önemli hedef haline geldi. Bulaşmayı azaltmanın tek yolunun bağışıklık sistemini desteklemektir” diye belirtti. Toplum genelinde bağışıklık sistemini güçlendiren doğal ürünlere önemli bir yönelim olduğuna dikkat edildi.

”Propolis, Korunmada Etkili Olduğu Gibi İyileşme Sürecinde de Etkili”

Yüksek antioksidan aktiviteye sahip Propolis’in, bu süreçte en popüler gıda takviyesi haline geldiğinin altını çizen Silici, Propolis’e talebin artmasında sadece bağışıklık sistemi üzerindeki etkisinin değil, antioksidan aktivitesi, inflamasyon (iltihabı) giderici özelliği ve virüsler üzerine gösterdiği aktivitenin de etkisi olduğunu hatırlattı. Propolis’in korona virüsten korunma sürecinde etkili olduğu gibi iyileşme sürecinde de fayda sağladığını belirten Silici, bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: “Bilimsel çalışmalarda Propolis’in aktif bileşenlerinin Herpes simplex virüs, parainfluenza ve HIV gibi çok sayıda virüse karşı etkili olduğu gösterildi. Virüslerin sebep olduğu semptomları iyileştirdiği bildirildi. İnfluenza ile enfekte edilen farelere Propolis verildiğinde bronşlarındaki sıvıda viral yükün azaldığı ve semptomların iyileştiği görüldü. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan virüsler üzerine etkisi klinik çalışmalarla gösterildi. Yeni çalışmalar Propolis’in immünolojik özelliklerinin çoğunlukla immün sistemi uyaran sitokinlerin salınmasında azalmaya yol açtığını gösterdi.”

Propolis Akciğer Enfeksiyonlarında İyileşme Sağlıyor

Koronavirüsü’nün özellikle akciğerlerde oluşturduğu hasara dikkat çeken Silici, Propolis’in akciğer enfeksiyonlarında iyileşmeye sağladığı katkının göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Bu süreçte propolis’ in anti-infamatuvar yani iltihap giderici aktivitesinin öne çıktığını belirten Silici, “Trombosit kümeleşmesini önleyen, histamin gibi inflamasyonda rolü olan aracıların salınımını engelleyen Propolis’ in bu amaçla kullanılan ilaçların etkinliğini de artırdığı görüldü. Tüm bu nedenlerle içinde bulunduğumuz pandemi koşullarında Propolis tüketilmesi hem bu viral enfeksiyondan korunmak hem de iyileşme sürecinde fayda sağlıyor. Ancak Propolis satın alırken mutlaka alkol ve glikol gibi kimyasallar içermediğine, etken maddesi yüksek ve doğal çözücüler kullanılmış olmasına dikkat edilmeli, kaliteli ve güvenilir markaların ürünleri tercih edilmeli” dedi.
(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet